Na Liberecku uspěli sklář a výrobce vybavení pro lezce | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Na Liberecku uspěli sklář a výrobce vybavení pro lezce

Na Liberecku uspěli sklář a výrobce vybavení pro lezce

21. 9. 2017, Hospodářské noviny

Liberecký kraj zná výherce regionálního kola soutěže Firma roku a Živnostník roku. Prvenství tu získali textilka Singing Rock, jež šije vybavení pro milovníky výšek, a sklář Jiří Pačinek. Uspěli v konkurenci dalších 460 živnostníků a firem.

Jiří Pačinek pracuje se sklem od svých 15 let, kdy nastoupil na učiliště, a od té doby ho miluje. Když o něm mluví, splývá mu se slovem krása. A právě nadšení, jež mu práce s roztaveným materiálem přináší, mu vyneslo první příčku.

Pětačtyřicetiletý sklář se k vlastnímu studiu, v němž vytváří originální kousky, dopracovával postupně. Po vyučení nastoupil do sklárny, kde se setkával s umělci, jejichž zakázky ho inspirovaly k vlastní práci. S údivem zjistil, že jeho návrhy se líbí. „Rok jsem se odhodlával k osamostatnění. Přes den jsem pracoval pro sklárnu a v noci doma. Bylo to náročné, ale když jsem prodal první kus, šel jsem do toho naplno,“ říká Pačinek. Dnes má 12 zaměstnanců, mezi nimi i svého staršího syna. Ten mladší se na skláře teprve učí.

I když si Pačinek otevřel studio ve vlastní roubence ve Cvikově krátce před vypuknutím krize, potíže s udržením byznysu neměl. Umělci, jako například Bořek Šípek, jeho práci věřili a to mu umožnilo být v zisku a rozvíjet další plány. „Chci dělat hezké sklo jak pro bohaté zákazníky, kteří si mohou dovolit velké věci, tak pro lidi, kteří žijí v malých prostorách, kam se vejde jen něco malého,“ řekl sklář, jenž hodlá příští rok ukázat své výrobky na veletrhu designu v Miláně.

„Firma navazuje na tradici sklářů v regionu. Má moc pěkný sortiment, který se uplatní v řadě odvětví navazujícího sklářského průmyslu,“ zhodnotil vítěze z řad živnostníků porotce Pavel Hons z České spořitelny.

Mezi firmami zvítězila společnost Singing Rock, která dodává zboží záchranářům a horolezcům ze 65 zemí světa. V malé vsi Poniklá existuje už 25 let a zaměstnává téměř 140 lidí. Loni při obratu přes 236 milionů korun vydělala 15 milionů korun. Vyrábí horolezecké a pracovní postroje, ale i pomůcky pro lezení v ledu. V roce 2007 zřídila i školicí středisko, v němž učí své zákazníky – horolezce, natěrače, tesaře, hasiče či vojáky – bezpečně pracovat ve výškách či hloubkách. „Nejnebezpečnější to je ve výbušném prostředí, například když se natírají sila, kde hrozí statická elektřina a výbuch. Nebo v dolech, kde cvičíme záchranáře, jak vytahovat lidi ze stísněných prostor,“ vysvětluje Jan Zámečník, marketingový expert Singing Rock.

Podkrkonošská textilka zaujala porotu i tím, že získala také ocenění za nejodpovědnější společnost regionu. „Má přátelské pracovní prostředí a odpovědný přístup k ochraně životního prostředí. V regionu patří mezi významné zaměstnavatele, kteří podporují mnoho kulturních a sportovních akcí. Významně pomáhá také handicapovaným, například na akci lezců se zdravotním postižením HandiCamp,“ zdůvodnil volbu Michal Hájek z Vodafonu.

Soutěže Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku vyhlašované Hospodářskými novinami se letos konají už podvanácté. Výherci regionálního kola postupují do celostátního klání, které odhalí celorepublikové vítěze v prosinci.

NEJLEPŠÍ NA LIBERECKU

1. Singing Rock

výroba vybavení pro lezce (Poniklá)

2. Fatyna

velkoobchod s brzdami a přívěsy

(Jablonec nad Nisou)

3. Black Mountain

dámské oblečení (Liberec)

1. Jiří Pačinek

sklář (Cvikov)

2. Jan Kakos

výrobce marmelád a džemů

(Radostná pod Kozákovem)

3. Anna Ondřejíková

agroturistika (Habartice)