Na Olomoucku bodovaly železniční technologie a netradiční designérství | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Na Olomoucku bodovaly železniční technologie a netradiční designérství

Na Olomoucku bodovaly železniční technologie a netradiční designérství

V Olomouckém kraji získala titul Vodafone Firma roku 2018 společnost OLTIS Group, která se věnuje informačním systémům v železniční dopravě. Mezi živnostníky vybojoval titul Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Olomouckého kraje Jiří Ďuriš věnující se funerálnímu designu.

Jiří Ďuriš chtěl se jako nadšený student průmyslového designu věnovat něčemu, co se zanedbává a co v průběhu posledních několika desítek let nepodstoupilo žádný redesign. Vzpomněl si na moment, kdy mu zemřela maminka. Bylo to v 80. letech a pohřeb se nesl v duchu bezmoci a smutku. Od té doby se toho v tomto směru moc nezměnilo. Pohřební předměty mají téměř stejný tvar, barevnost a kýčovitý ornament. Dlouho vymýšlel nové tvary a hledal správnou cestu. Poté, co byl první model na světě, navštívil několik lidí přímo z pohřebních ústavů a krematorií. K tomu, aby z Optimistic Coffin udělal skutečný produkt, ho přiměly velice pozitivní reakce lidí a nečekaně vstřícné reakce majitelů pohřebních služeb. V současné době má domluvenou spolupráci s více jak osmdesáti pohřebními službami po celé ČR. „Můj současný produkt je jiný nejen tvarem a barevností, ale hlavně myšlenkou návratu důstojného rozloučení s blízkou osobou,“ uvádí Jiří Ďuriš.

„Za poslední tři ročníky byla diskuze poroty o prvních třech místech nejzajímavější a nejemotivnější. U vítěze mě zaujal neobvyklý předmět živnosti,“ zdůvodnil volbu poroty jeden z jejích členů Petr Vavřín z České spořitelny.

Druhé místo obsadil Pavel Nýderle, který provozuje penzion a kozí farmu. Na stupně vítězů dosáhla Jitka Kunrtová věnující se chovu koz.

Mezi firmami odbornou porotu zaujala společnost OLTIS Group, která se věnuje integraci informačních systémů. Působí na trhu informačních a komunikačních technologií jako integrátor informačních systémů podporujících všechny procesy a segmenty železniční dopravy, od datové základny a číselníků přes softwarovou podporu řízení provozu, nákladní dopravy a osobní dopravy. Je řešitelem řady rozsáhlých informačních systémů pro řízení železniční dopravy s celosíťovou působností a vazbami na evropskou dopravní síť. Podílí se také na návrhu, vývoji a testování informačních standardů v oblasti železniční dopravy. „Přístup ke každému zákazníkovi se opírá o kompaktní tým specialistů, kteří jsou schopni identifikovat a analyzovat potřeby zákazníka a navrhovat i realizovat jejich řešení. Cílem všech zaměstnanců je tak nepřetržitá spolupráce se zákazníkem a pružná reakce na jeho požadavky,“ říká výkonný ředitel Miroslav Fukan.

„Bez nich by vlaky nejezdily, ovládají v této záležitosti celou republiku. Ekonomicky rostou, jsou inovátorem a podporují digitalizaci,“ zhodnotil rozhodnutí člen poroty Kamil Homola z Vodafone Czech Republic.

Stříbro bere společnost LASKI, výrobce komunální techniky. Třetici nejúspěšnějších uzavírá Zemědělské družstvo Haňovice, které se kromě zemědělské výroby věnuje také produkci drátů pro 3D tiskárny.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Olomouckém kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost John Crane a.s. „Porota Nadace Vodafone ocenila komplexní přístup firmy ke společenské odpovědnosti. Dále pak kodex firemní etiky, který velice zřetelně akcentuje principy rovných příležitostí a nepřípustnost jakékoliv diskriminace. Firma John Crane a.s. je významným zaměstnavatelem Olomouckého kraje, který si uvědomujeme svou sociální odpovědnost vůči regionu. Prostřednictvím programu „John Crane Pomáhá“ přispívá k podpoře sociálních, kulturních a sportovních projektů. Zaměstnanci, ale i veřejnost, mají možnost nominovat projekty v oblastech sponzorství, charity nebo dobrovolnictví. Společnost se řídí globální politikou společenské odpovědnosti mateřské společnosti Smiths Group plc, která mimo jiné stanovuje cíle v oblasti životního prostředí, ve kterých se zavazuje ke snižování dopadu svého podnikání na životní prostředí,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

Hlavním partnerem podnikatelských soutěží je společnost EUROVIA CS. „Ve všech regionech České republiky ročně realizujeme několik stovek velkých i malých projektů na dálnicích, silnicích, železnicích, tramvajových tratích, náměstích, mostech, a pomáháme tak podnikatelskému prostředí k rychlejšímu a pohodlnějšímu spojení s jejich zákazníky a obchodními partnery. Jsme rádi, že se můžeme spolupodílet na rozvoji podnikatelského prostředí, které si podporu rozhodně zaslouží,“ doplnila Iveta Štočková, tisková mluvčí EUROVIA CS.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2018, Česká spořitelna Živnostník roku 2018 i Vodafone Odpovědná firma roku 2018 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2018 Olomouckého kraje:
1. OLTIS Group a.s. – integrace informačních systémů (Olomouc)
2. LASKI, s.r.o. – výroba komunální techniky (Smržice)
3. Zemědělské družstvo Haňovice – zemědělská a přidružená výroba (Chudobín)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Olomouckého kraje:
1. Jiří Ďuriš – designové pohřební předměty (Olomouc)
2. Pavel Nýdrle – provoz penzionu a kozí farmy (Stará Červená Voda)
3. Jitka Kunrtová – chov koz (Zábřeh)

Vodafone Odpovědná firma roku 2018 Olomouckého kraje:
John Crane a.s. – výroba mechanických ucpávek, spojek a filtračních systémů (Lutín)