Na Olomoucku zaujal pěstitel levandule a pražírna oříšků | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Na Olomoucku zaujal pěstitel levandule a pražírna oříšků

Na Olomoucku zaujal pěstitel levandule a pražírna oříšků

21.10.2016 Hospodářské noviny str. 18 Podniky a trhy

Pracoval jako komorník na luxusní zaoceánské lodi, šéfoval olomouckému hotelu nebo pomáhal rozjet skupinu barů a restaurací v horském resortu v Dolní Moravě. Až se Lukáš Drlík ve třiatřiceti letech rozhodl, že už nechce pracovat pro cizí lidi. Místo toho si založil živnost a začal ve velkém pěstovat le

Za podnikatelskou kuráž ho ve středu ocenila odborná porota a udělila mu titul Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Olomouckého kraje. „Vždy jsem měl blízko k naší rodinné farmě v Bezděkově. Po čase jsem dospěl k názoru, že se chci živit právě jako farmář. Z profesionální gastronomie jsem věděl, že je v Česku nedostatek potravinářské levandule. Tak jsem ji začal sázet a prodávat,“ vypráví Drlík.

Spolu s přítelkyní vymyslel celý koncept levandulové farmy. Provozuje například i dvě levandulové kavárny nebo peče speciální biozákusky. „Spousta českých zemědělců si stěžuje na nízké výkupní ceny. Ti chytřejší z toho, co vypěstují, vyrábějí vlastní produkty. Chtěli jsme na to jít stejně,“ dodává podnikatel.

Také olomoucká Vodafone Firma roku 2016 sází na vlastní potravinářské produkty. Titul získala Alika, tradiční výrobce pražených oříšků a sušeného ovoce. Rodinnou firmu založila v 90. letech Jana Kremlová. Nejdříve pražila kávu, později se začala specializovat na oříšky. Dnes už jich upraží okolo 24 tun za den.

V loňském roce měla Alika tržby přes půl miliardy korun a mírný čistý zisk dva miliony. Asi 70 procent z toho jí plyne z domácího trhu, v poslední době jí ale rychle roste i vývoz, především do Nizozemska, Skandinávie nebo na Slovensko.

V každém kraji je udělován také titul Odpovědná firma roku. Na Olomoucku ho získala vsetínská společnost Koyo Bearings, která se zabývá výrobou ložisek a kladek pro automobilový průmysl.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Firma roku, Živnostník roku i Odpovědná firma roku se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.