Na Pardubicku oslavuje vítězství lesník a systémy na platbu jízdného | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Na Pardubicku oslavuje vítězství lesník a systémy na platbu jízdného

Na Pardubicku oslavuje vítězství lesník a systémy na platbu jízdného

Správou lesních majetků a lesnickým poradenstvím zaujal Aleš Erber, a stal se tak nejlepším živnostníkem v Pardubickém kraji. Mezi firmami odbornou porotu v regionu jednoznačně oslovila společnost Mikroelektronika, která se věnuje vývoji a výrobě odbavovacích systémů pro veřejnou dopravu.

Během vysokoškolských studií Aleš Erber výrazně změnil pohled na péči o les a vůbec přístup ke správě lesa. Ta tkví v přírodě blízkém hospodaření, v přípravě lesa na klimatickou změnu, zadržování vody v krajině a podpoře biodiverzity. „Získané poznatky vědy a zkušenosti z inovačních postupů ověřené provozní praxí jsem chtěl promítnout do své práce lesníka ve spravovaných lesích,“ říká vítězný živnostník. Spravuje les na přibližně 100 hektarech plochy pro více než desítku vlastníků lesů a zájem z celé České republiky stále roste. Aplikuje nové vědecké poznatky do běžné praxe. V minulosti vymyslel například adaptační postupy proti usychání borových porostů ve východním Polabí, které si nyní osvojuje řada lesních hospodářů. Připravuje a organizuje semináře a konference pro širokou veřejnost na lokální, regionální a celostátní úrovni, a to na půdě obcí, krajů a Poslanecké sněmovny, čímž vytváří prostor k debatám nad problémy v lesnicko-dřevařském sektoru.

„Radí drobným vlastníkům lesů, jak se správně připravit na klimatické změny, jak zadržovat vodu v krajině a podporuje biodiverzitu, a to je v dnešní době skutečně důležité,“ okomentoval vítěze porotce Marek Rosa z MONETA Money Bank.

Druhé místo získala Petra Makovská, která se věnuje výchově a výcviku psů. Třetí příčku obsadila výtvarnice a vizážistka Barbora Myo.

Vítězná společnost Mikroelektronika spol. s r.o. se věnuje systémům pro platbu jízdného a návazných řešení, jako je kontrola vstupu do vozidel na zastávkách, řízení informačních systémů a sledování polohy vozidel. „V praxi fungujeme tak, že jsme schopni vyvinout a vlastními silami vyrobit prakticky libovolné elektromechanické zařízení, a potom dodat jako komplexní systém zahrnující vybavení vozidel, stanic a nezbytné další infrastruktury zákazníkům kdekoli na světě,“ říká marketingový manažer Luboš Novotný. Za největší úspěch firma považuje po mnohaletém úsilí vybavení města Santiaga de Chile validátory. To s sebou neslo nejen vývoj vhodného a světově konkurenceschopného produktu, ale i opravdu letité úsilí týmu, který se podílel na všem, co realizaci zakázky předcházelo. Ve společnosti s bezmála třicetiletou tradicí pracuje téměř 270 lidí. Díky tomu, že své produkty i vyvíjejí, jsou schopni zohlednit jakékoli požadavky zákazníků nebo dokonce vyrobit výrobek na míru, což většina konkurence nedokáže. Přestože mezi zákazníky patří milionové metropole, váží si i menších dopravců. Jako první v kontinentální Evropě navrhli řešení pro platbu jízdného pomocí bezkontaktních bankovních karet.

„Je vždycky potěšením vybrat českou firmu, která si svoje renomé vydobyla i ve světové konkurenci,“ uvedl k vítězné firmě člen porota Jaromír Baďura z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost DAKO – CZ, světový výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla. Bronzovou příčku obsadila firma SUMO, věnující se průmyslové automatizaci.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2020, kterou uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Pardubickém kraji byla za nejodpovědnější společnost vyhlášena firma SUMO s.r.o. „Porota ocenila řadu zaměstnaneckých benefitů. Ve svém regionu podporují řadu zajímavých kulturních a vzdělávacích projektů. Mezi nejvýznamnější z nich patří hudební festival SUMOROCK a projekt vědeckotechnického kroužku pro děti základní školy. V oblasti ochrany životního prostředí se společnost mimo jiné zapojila do projektu Zelená firma a umožňuje svým zaměstnancům zbavit se ekologickým způsobem vysloužilých drobných elektrospotřebičů a baterií,“ okomentoval volbu Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone Czech Republic.

Zcela novou kategorií je letos MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje mezi živnostníky toho z nich, který překonal v podnikání problémy nebo nejrůznější nástrahy, a přeci to nevzdal a pracuje dál. V Pardubicích toto ocenění získala Petra Makovská.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2020, MONETA Živnostník roku 2020 i Vodafone Odpovědná firma roku 2020 se uskuteční 10. prosince na pražském Žofíně.

„Současná krize ukazuje, jak důležité je podporovat malé a střední podnikání v českých regionech. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků ze všech koutů naší republiky. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

Vodafone Firma roku 2020 Pardubického kraje:
1. Mikroelektronika spol. s r.o. – vývoj a výroba odbavovacích systémů pro veřejnou dopravu (Vysoké Mýto)
2. DAKO – CZ, a.s. – světový výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla (Třemošnice)
3. SUMO s.r.o. – průmyslová automatizace (Pardubice)

MONETA Živnostník roku 2020 Pardubického kraje:
1. Aleš Erber – správa lesních majetků a lesnické poradenství (Chvojenec)
2. Petra Makovská – výchova a výcvik psů (Svitavy)
3. Barbora Myo – výtvarnice a vizážistka (Pardubice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2020 Pardubického kraje:
SUMO s.r.o. – řešení v průmyslovém servisu a realizace investičních celků (Pardubice)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2020 Pardubického kraje:
Petra Makovská – výchova a výcvik psů (Svitavy)