Na Plzeňsku nejlepší firma konstruuje speciální stroje, nejúspěšnější živnostník vyrábí zdravé svačinky | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Na Plzeňsku nejlepší firma konstruuje speciální stroje, nejúspěšnější živnostník vyrábí zdravé svačinky

Na Plzeňsku nejlepší firma konstruuje speciální stroje, nejúspěšnější živnostník vyrábí zdravé svačinky

3. 10. 2019, Hospodářské noviny

Plzeňský kraj a strojírenství, to jde dohromady! Ze znalosti průmyslových odvětví těží v regionu nejedna firma, což se také nepochybně odráží ve velmi solidním výsledku regionu při celorepublikovém srovnání hrubého domácího produktu v přepočtu na jednoho obyvatele. V Plzeňském kraji sídlí významné podniky potravinářského průmyslu, jejichž jména zejména v oblasti výroby piva, zpracování vína či lihovin ani netřeba jmenovat. Západní Čechy bezesporu těží rovněž z blízkosti a výborné dopravní dostupnosti směrem k určující ekonomice evropského kontinentu. Nejen to se ukázalo na letošním vyhlašování krajského kola podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2019 a MONETA Živnostník roku 2019. Mezi živnostníky se na nejvyšší příčku probojovala Lenka Havlová, která vyrábí zdravé svačinky nejen pro děti. „Lenka Havlová je odvážná žena, která je na začátku svého podnikání, chce ho dále posouvat, a proto jí chceme dát příležitost se zviditelnit. Její velkou přidanou hodnotou je nejen vliv na zdravý životní styl našich dětí, ale také to, že odebírá suroviny od regionálních producentů,“ okomentovala porotkyně Renata Sekaninová z MONETA Money Bank. Mezi firmami si jednoznačný respekt u odborné poroty vydobyla společnost PEŠEK Machinery, která se zabývá výrobou speciálních strojů. „PEŠEK Machinery vysílá jasnou zprávu o tom, že vašeho života a vašeho jména je potřeba si vážit. Je to zpráva, že vaše jméno je jediná značka, která vás bude spolehlivě provázet celý život. Společnost je typickým příkladem, jak se od monterek a garáží můžete dostat k podnikání přesahujícímu hranice České republiky,“ zhodnotil volbu člen poroty Roman Stašík z Vodafone Czech Republic. V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Plzeňském kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost Kolorky.cz. „Porota ocenila již samotný podnikatelský záměr šetrný k životnímu prostředí. Kromě jiného podporují sociální projekty Dobrý start, Poradnu Vigvam a další. Trvale se zaměřují na vylepšování svého produktu, způsobu balení zakázek a doručování cílovým zákazníkům tak, aby co nejméně zatěžoval životní prostředí,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

Snažím se používat místní suroviny

Lenka Havlová, MONETA Živnostník roku 2019 Plzeňského kraje Dělala svačinky dětem, ale brzy se ukázalo, že její výrobky mají daleko větší potenciál. Místo starostí s tím, kam nastoupit po mateřské, tak rozjela vlastní živnost. „Před dvěma lety jsem začala vyrábět svačinky pro děti. S manželem jsme vymysleli název MüsLenky, a to na základě mého jména. Přihlásila jsem je do soutěže Regionální potravina, ten rok jsem vyhrála, a tím jsem si otevřela možnost nabízet MüsLenky dál,“ popisuje Lenka Havlová. Regionální potravina znamená, že výrobek musí obsahovat 75 % regionálních surovin. Vzhledem k tomu, že sladí medem a datlemi, musela skloubit poměr do potřebného procentuálního rozmezí. „Ale jinak používám vločky z kraje, med z kraje, ovoce z kraje, ořechy také z kraje. Takže opravdu se snažím používat místní suroviny,“

vypočítává vítězná živnostnice. Zaměřuje se na suroviny nejvyšší kvality, jaké jsou v regionu k dostání. Když svůj výrobek dala ještě před začátkem podnikání manželovi do práce, jeho kolegové reagovali, že by takové produkty mohla klidně prodávat. Když s tou myšlenkou přišel manžel domů, tak si říkala, že to není zase tak špatný nápad. Výrobky zatím prodává na farmářských trzích, ve farmářských obchodech v Plzni a snaží se oslovit i farmářské obchody v Praze a samozřejmě na internetu je možnost si je objednat. „Teď druhým rokem jezdím na trhy do Prahy a tam mě samozřejmě oslovují noví zákazníci a ptají se, kde se v Praze dají sehnat, takže vyhledávám obchody, do kterých bych mohla svoje MüsLenky dodávat,“ ř íká Havlová. Před časem byla například na Vinobraní na Pražském Hradě nebo na Dožínkách na Letné. To jsou trhy, které navštěvuje v rámci Regionální potraviny. Většinu výrobků peče, takže trvanlivost je přibližně tři měsíce. Má i nepečený sortiment, což jsou nové čokoládové produkty, u nichž je trvanlivost také minimálně tři měsíce. Co se týče obalů, balí do celofánových sáčků, ale už ji oslovily i bezobalové obchody, takže dodává i bez obalu v ekokrabičkách. „Ráda bych měla nějakou větší provozovnu, kde bych mohla zaměstnat své kamarádky matky, které hledají práci na částečné úvazky, což je docela těžké,“ plánuje Lenka Havlová. Chtěla by své výrobky také dostat do širšího okruhu celé České republiky.

Se svým jménem si chci hospodařit sám

Michal Pešek, majitel společnosti PEŠEK Machinery, Vodafone Firma roku 2019 Plzeňského kraje Strojní v ýroba má na západě Čech silnou tradici. Vynikajícím způsobem ji udržuje a rozvíjí společnost PEŠEK Machinery. „To, co se snažíme z našeho portfolia poslední dobou nejvíce zviditelnit a s čím se nám nejvíce daří, to jsou takzvané nosiče nástrojů a kontaktní ohřevy,“ popisuje majitel firmy Michal Pešek. Nosič nástrojů je zařízení, do kterého zákazník, což jsou většinou firmy, které vyrábějí pro automobilky například kobercové díly nebo akustické izolace, založí nástroj, ať už je lisovací, pěnovací nebo vysekávací. Dojde k vytvarování konkrétního dílce a vstříknutí většinou polyuretanové pěny, která vytvoří akustickou izolaci. Kontaktní nebo bezkontaktní ohřevy je možné zase využít pro urychlení technologických procesů, jako je vysychání nebo tuhnutí. „K podnikání jsem se dostal, protože jsem strojař,

mám strojní průmyslovku. Šel jsem tenkrát do strojírenské firmy, ale cestu ke strojírenství jsem našel paradoxně až tehdy, když jsem o strojařinu přišel,“ vzpomíná majitel vítězné firmy. Až teprve po přechodu na vedoucí pozici do stavebnictví si uvědomil, že ho strojařina velmi baví, že mu chybí. V posledním zaměstnání byl na pozici projektového manažera, měl na starosti realizaci celých zakázek. Nebyl však spokojený s tím, jakým způsobem se nakládalo s jeho jménem. Takže se jednoho dne rozhodl, že se postaví na vlastní nohy a že si se svým jménem bude hospodařit sám, že si za něj chce nést zodpovědnost. Kontakty měl na začátku téměř nulové, takže z projektového manažera, kdy už tenkrát řešil jednoúčelové stroje, začal dělat znovu v garáži zábradlí, schody a balkony. Postupně získával důvěru zákazníků. I u těch, s kterými spolupracuje dodnes už třeba osmnáct let, začínal s malými věcmi. Dnes pro ně dělá výrobní linky. „Já vždy zákazníkům říkám, že nehledám partnera na jeden projekt, ale dlouhodobého. A také pro to dělám všechno,“ vysvětluje strategii Pešek. Ve firmě, která si stále udržuje rodinný charakter, pracuje jeho bratr, otec, strýc i dcera. „Největší výzva je pro nás teď výstavba nové haly, kterou plánujeme příští rok. V současné době máme zakoupený pozemek, řešíme projekt. Dalším krokem, který bych chtěl posílit, jsou zahraniční trhy,“ uzavírá Michal Pešek. Zajímá ho konkrétně například Srbsko, kde osobně vidí potenciál.