Na Plzeňsku zaujaly kvasnice a nábytek na zakázku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Na Plzeňsku zaujaly kvasnice a nábytek na zakázku

Na Plzeňsku zaujaly kvasnice a nábytek na zakázku

29. 9. 2017, Hospodářské noviny

Už padesát let se na pultech českých lékáren objevují tablety z pivovarských kvasnic Pangamin. Na tuto tradici navázala společnost Rapeto, která oblíbené doplňky stravy vyváží do celé Evropy i Asie. Tento úspěch společnosti vynesl titul Firma roku Plzeňského kraje.

Výrobu Pangaminu firma převzala od Pivovaru Braník, kam její zakladatel Radek Sajvera nastoupil v roce 1989. „Chtěl jsem vařit pivo, ale náhoda tomu chtěla, že jsem nevyrobil ani jednu várku a od počátku jsem se věnoval zpracování pivovarských kvasnic do tablet. V roce 2004 jsem od majitele pivovaru výrobu tohoto preparátu odkoupil a založil si vlastní společnost,“ líčí vystudovaný chemik a farmaceut.

Vedle toho se Rapeto věnuje také zakázkové výrobě nejen pro tuzemské, ale i zahraniční firmy. Export přitom tvoří pětinu až čtvrtinu ročního obratu firmy, který byl loni 26,4 milionu korun. „Čím dál víc zákazníků z Asie poptává doplňky na posílení potence u mužů. Oblíbené jsou i přípravky na hubnutí, ale to odmítám dělat, protože to podle mě ne vždy funguje a já nechci klientům lhát,“ říká Sajvera.

Pro své výrobky neustále hledá nové přírodní zdroje. Hořčík například vyrábí z minerálů získaných z mořské vody a vápník zase z mořských řas. „Hořčík v umělé chemické podobě dokáže tělo využít maximálně ze třiceti procent, zatímco přírodní hořčík až z 90 procent. Každá látka, která je vytržena ze svého kontextu, ztrácí na účinnosti,“ podotýká Sajvera.

Loni firma dokončila redesign celé výrobní nabídky a představila nový obal. Za sáček se zipem s možností opětovného uzavírání dokonce získala ocenění Obal roku 2016. „Snažíme se přiblížit Pangamin mladým lidem. Jde o produkt, který je na trhu už padesát let, a já bych rád, aby tady byl i za další desítky let,“ přeje si Sajvera.

Mezi živnostníky na Plzeňsku zvítězil truhlář Jiří Procháska, který se specializuje na výrobu nábytku a vybavení prodejen. Začínal v roce 1991 v malé dílničce o rozměrech šest krát šest metrů výrobou psích bud. Dnes jeho truhlárna U Pilouse zaměstnává 30 lidí a dodává své výrobky do celé západní Evropy. Mezi jeho zákazníky patří mimo jiné obchody módních značek jako Calvin Klein, Adidas či Vans.

„Od roku 2008 úzce spolupracujeme s obchodní firmou Eyelevel, které dodáváme dřevo právě pro klienty z řad retailových prodejců. Dělali jsme například magnetické panely pro Adidas v New Yorku a zákazník nám pak poslal snímky, na kterých byl u našich výrobků vyfocený newyorský starosta a hvězdy NBA. To nás dost potěšilo,“ říká Procháska.

 V roce 1996 koupil objekt staré drůbežárny v Dýšině u Plzně, který postupně změnil v moderní truhlárnu s výrobní halou a obráběcím centrem s CNC stroji. Investoval do lakovny, automatického odsávání a ekologického vytápění areálu zbytky tepla z výroby.

„V současnosti dokončujeme vlastní showroom a investujeme do softwaru na konstrukci a speciální pětiosé obrábění,“ prozrazuje své plány Procháska. V budoucnu by rád podnikání předal svým dvěma synům. „Je jim sice jen 13 a 17, ale už toho dost umí. Chodí ke mně na brigádu a zatím je to baví, tak snad jim to vydrží.“

 Soutěž Firma a Živnostník roku vyhlašují letos už podvanácté Hospodářské noviny. Vítězové krajského kola postupují do celorepublikového finále, které se odehraje začátkem prosince v Praze.

***

VÝSLEDKY V PLZEŇSKÉM KRAJI 1. Rapeto výroba doplňků stravy (Kokašice) 2. Imont elektromontážní práce (Plzeň) 3. Domo–elektro obchod s domácími a kuchyňskými spotřebiči (Chodská Lhota) 1. Jiří Procháska výroba nábytku a interiérový design (Dýšina) 2. Alena Kyrálová sklářství a šperkařství, výroba skleněných korálků a zvířátek (Sušice) 3. Šárka Škodová práce s dětmi (Dnešice)