Na severu Moravy bodovali kompozity i kamnář z matfyzu | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Na severu Moravy bodovali kompozity i kamnář z matfyzu

Na severu Moravy bodovali kompozity i kamnář z matfyzu

16. 10. 2017, Hospodářské noviny

Stát se sám sobě šéfem. Přesně takovou motivaci měl před šesti lety Tomáš Brebeck, který založil společnost Brebeck Composite. Jeho cílem bylo vybudovat úspěšnou firmu na výrobu karbonových dílů. A to se povedlo. Ve čtvrtek navíc jeho společnost zvítězila v Moravskoslezském kraji v regionálním kole soutěže Firma roku. Porotci ocenili cestu, kterou firma za šest let existence ušla.

„Jednoznačně mě zaujal příběh. S německým nápadem se nebáli přijít, prosadit se a podnikat v České republice. Firma dodává renomovaným automobilkám, jako je Porsche a BMW, v leteckém průmyslu Boeingu a Airbusu. Pokud poletím letadlem, budu vědět, že díly se vyrábí na severní Moravě,“ zhodnotil volbu člen poroty Kamil Homola z Vodafonu Czech Republic.

Společnost vyrábí díly z takzvaných kompozitních materiálů. „Jsou to nejlehčí a nejpevnější materiály, ze kterých se vyrábí díly například pro formuli 1 či pro letadla. Je to materiál budoucnosti. My z něj nejčastěji dodáváme díly pro motosport a leteckou dopravu,“ popisuje spoluzakladatel společnosti Marcel Benda.

Společnost začínala se dvěma zaměstnanci v malých prostorách v Šenově. Dnes má na stejném místě výrobní halu o rozloze zhruba 3500 metrů čtverečních a zaměstnává okolo osmdesáti lidí. Aby mohla firma ještě navýšit výrobu a více se přiblížit svým cílovým zákazníkům, koupila v Německu závod na výrobu forem a za hranicemi založila dceřinku. „V Německu zaměstnáváme kolem padesáti lidí, takže celkově máme kolem 130 zaměstnanců,“ říká Benda a dodává, že firma chce dál růst.

Společnost se nejvíce soustřeďuje na motosport, který tvoří zhruba 60 až 70 procent byznysu. Přibližně 20 procent výroby míří do letectví. Právě do leteckého průmyslu je podle spolumajitele firmy vůbec nejtěžší proniknout, a to kvůli přísným bezpečnostním normám, které musí výrobce komponentů splňovat. „Co se týče letectví, vyrábíme například kokpity vrtulníků. Dodávali jsme také díly pro vnitřní části velkých dopravních letadel,“ popisuje Benda. Společnost se podle něj snaží ve své práci využívat inovativní řešení. Zákazníkům se snaží nabízet co nejlepší kvalitu a současně nabízet lepší ceny než konkurence.

Cenu v soutěži o nejlepšího živnostníka Moravskoslezského kraje si odnesl Jan Křivonožka, který se věnuje tradiční výrobě kamen. Nezabývá se stavbou krbů či krbových kamen, ale výhradně akumulačními topidly. Takto specializovaných kamnářů je v Česku velmi málo. „Jsem rád, že se mi podařilo najít cestu, jak dělat výhradně projekty, které mě nesmírně baví a naplňují,“ říká Křivonožka.

On sám přitom do učení nastoupil až poté, co vystudoval vysokou školu, konkrétně Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. „Jan Křivonožka zabodoval zaujetím, rozvíjí krédo zlatých českých ručiček. Jeho práce se vyznačuje komplexností od návrhu na míru až po vlastní realizaci. Zajímavé je i opuštění vysokoškolské cesty a vydání se cestou řemesel. Přispívá k pohodě v našich domovech,“ okomentoval volbu poroty její člen Pavel Groda z České spořitelny.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásili jako nejodpovědnější společnost Havlík Opal, která vyrábí tyčinky se sýrem a solí. Ta cenu získala za přístup k zaměstnancům, podporu jejich dalšího vzdělávání a také účast na charitativních akcích.

***

VÝSLEDKY V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

1. Brebeck Composite výroba produktů z karbonových, skelných a aramidových vláken pro automobilový, letecký průmysl a motorsport (Šenov u Ostravy) 2. Hedviga Group zpracování odpadů a patentovaná technologie na přeměnu na elektřinu a teplo (Frýdek-Místek) 3. EUdomy Morava dřevostavby na klíč (Třinec)

1. Jan Křivonožka tradiční kamnářství (Fulnek) 2. Martin Kříž výroba výškově nastavitelných stolů (Radkov) 3. Lenka Branžovská vytváření nápisů do kamene (Velká Polom)

Finále na Žofíně Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. HN celostátní výsledky 12. ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 vyhlásí 6. prosince na pražském Žofíně.