Napsali o nás > Na Ústecku uspěla květinářka a výrobce robotů

Na Ústecku uspěla květinářka a výrobce robotů

22. 9. 2017, Hospodářské noviny

Regionální kolo soutěže Firma roku a Živnostník roku v Ústeckém kraji už zná své vítěze. Mezi živnostníky uspěla majitelka květinářství Hana Komárová, firmám kralovala společnost Huber DC, která vyrábí stroje pro automobilový průmysl nebo zdravotnictví. Komárová se sice vyučila jako umělecká sklářka, ale když se před čtyřmi roky ocitla na úřadu práce, zjistila, že ve svém oboru by práci hledala jen těžko. „Rozhodla jsem se tedy vytvořit si místo sama. Květiny miluji a práce s nimi mě naplňuje, takže otevřít si vlastní květinářství bylo splněným snem,“ vypráví.

Pro Komárovou byly první dva roky podnikání těžké i přesto, že od úřadu práce získala dotaci. Nyní už si její ústecké květinářství získalo stálé zákazníky, kterých stále přibývá. Mezi klienty patří také ústecký magistrát nebo hotel Clarion. Kromě řezaných květin nabízí také svatební kytice, dekorace pro nejrůznější akce nebo výzdobu do bytů a kanceláří.

Na škodu podle Komárové není ani to, že je původním zaměřením umělecká sklářka. „Možná proto, že nejsem z oboru, jsou mé vázané květiny trochu odlišné od ostatních, jsem prostě svá,“ myslí si Komárová, která ve svém obchodě zaměstnává ještě jednu pracovnici.

Podnikatelku jen mrzí, že před jejím květinářstvím není ještě více parkovacích míst. „Přesto, že je v ulici poměrně velké parkoviště, je již od rána vždy přeplněné. Takže se stává, že někteří zákazníci nenajdou místo a odjedou s nepořízenou,“ dodává.

Mezi firmami s náskokem zvítězil výrobce robotických strojů a montážních linek Huber DC. „Líbí se mi, že je to menší firma, která není na trhu tak dlouho. Její majitelé jsou srdcaři a zákazník je pro ně na prvním místě,“ vysvětlil rozhodnutí porotců Michal Hájek z Vodafone Czech Republic.

Firma z malé vesničky Dobrná u Děčína dodává už šest let roboty především výrobcům interiérů vozidel. „Máme zákazníky hlavně z Německa. Na našich strojích se dělají například palubní desky ve škodovkách,“ říká jednatel společnosti Jan Huber. Všechny stroje si společnost vyrábí naprosto sama, díky čemuž může být levnější než konkurence.

Kromě firem z automobilového průmyslu spolupracuje Huber DC také s farmaceutickými společnostmi. O zakázky nemá výrobce robotů nouzi. „Trend je v současnosti daný – lidi nejsou. Je to problém v celé Evropě, takže automatizace výroby je v kurzu,“ tvrdí Huber. Tržby firmy vzrostly mezi lety 2013 a 2015 více než pětinásobně. S výrazným růstem počítá Huber i dále.

Firma s 25 zaměstnanci nedostatek lidí pociťuje i z opačné strany. Pro svůj závod na trhu práce marně hledá dostatečně kvalifikované pracovníky. „Takoví lidé na trhu nejsou, takže si školíme vlastní, což nám trvá zhruba dva roky,“ uvádí Huber, který do budoucna uvažuje o zřízení učebního oboru přímo ve firmě. Huber DC plánuje také větší průlom na zahraničních trzích.

Soutěž, kterou vyhlašují Hospodářské noviny, se letos koná již podvanácté. Výherci regionálních kol postupují do celostátního finále, jehož vítěz bude známý v prosinci.

****

VÝSLEDKY V ÚSTECKÉM KRAJI

 1. Huber DC výroba robotických strojů pro automotive (Dobrná)

 2. Kovosreal výroba střižných a tažných nástrojů (Duchcov)

 3. CS-Beton výroba betonového zboží (Velké Žernoseky)

 1. Hana Komárová majitelka květinářství (Ústí nad Labem)

 2. Janka Kovandová cukrářská výroba, pečení dortů a zákusků (Libouchec)

 3. Zdeněk Bukáček hřbitovní služby (Bynovec)

28,1 milionu korun byly v roce 2015 tržby firmy Huber DC. Pro výrobce robotických strojů pro automobilový a farmaceutický průmysl to znamenalo rekordní rok a meziroční nárůst o více než 160 procent.