Na Vysočině vítězí výroba dveří a produkce látkových plen | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Na Vysočině vítězí výroba dveří a produkce látkových plen

Na Vysočině vítězí výroba dveří a produkce látkových plen

17. 10. 2019, Hospodářské noviny

Vysoká úroveň podnikatelského prostředí v Kraji Vysočina by možná někoho mohla překvapit. Pravdou ale je, že pověst bramborářského srdce republiky už dávno nestačí. Velmi rozvinuté zemědělství sice i nadále tvoří významnou část obživy lidí na Horácku, region se však nenechá zahanbit v celé řadě dalších oborů. Skvěle se rozvíjí dřevozpracující průmysl a dosahuje v mnoha případech minimálně evropské úrovně. Tradice strojírenství na Vysočině rovněž nevymřela, stejně jako kovodělné nebo potravinářské odvětví. Jasně se to projevilo při pohledu na krajské finalisty respektovaných podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a MONETA Živnostník roku. Mezi živnostníky odbornou porotu nejvíce zaujala Zuzana Dolejší, která vyrábí ekologické a cenově dostupné dětské látkové pleny. „U paní Dolejší oceňuji určitě odvahu, se kterou šla do podnikání v době mateřské dovolené. Její práce je inspirací i pro ostatní maminky tím, že představuje ekologičtější a zdravější variantu dětských plenek,“ okomentoval porotce David Kouřil z MONETA Money Bank. Mezi firmami v silné konkurenci nejvíce zaujala společnost SAPELI. „Hlasovala jsem jednoznačně pro SAPELI, protože je to česká rodinná firma, která podporuje ekologii. Oceňuji, že svým zaměstnancům nabízí širokou škálu benefitů, podporuje jejich vzdělávání a nabízí jim bonusy za odpracované roky,“ zhodnotila volbu porotkyně Kateřina Menzel z Vodafone Czech Republic. V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Kraji Vysočina společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost MHA. „V této společnosti je nastavena široká škála benefitů, jako jsou například PROGRAM ZDRAVÁ FIRMA, jehož cílem je podpora preventivních vyšetření a podpora sportovních a pohybových aktivit. Společnost má nastaven rovný přístup v odměňování mužů a žen na jednotlivých pozicích. Ve svém regionu podporují řadu sociálních a společenských projektů. Jsou například hlavním partnerem projektu AKTIVNÍ RODINA, jehož cílem je především podpořit rodinnou politiku ve městě. Společnost je inovátorem v oblasti ekologického ukládání tepelné energie, v odběru energie z odpadní vody a efektivně snižuje spotřebu elektrické energie pro vlastní potřebu. Podporuje aktivně principy cirkulární ekonomiky založené na minimální produkci odpadů,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

Látkové plenky jsou na vzestupu

Zuzana Dolejší, MONETA Živnostník roku 2019 Kraje Vysočina Design, který se maminkám líbí, zaměření na ekologii a cenovou dostupnost výrobků. To je v krátkosti základem její živnosti. Začínala na mateřské dovolené, její kolegyně ji vnukla, že látkové pleny jsou skvělý nápad. „Už v té době byly k dostání, ale nebylo tolik výrobců a nebyly cenově dostupné úplně pro každého, a proto jsem se rozhodla látkové pleny vyrábět,“ říká Zuzana Dolejší. Pokud rodiče pro své miminko používají jednorázové plenky, tak jejich dítě vyprodukuje až jednu tunu těžce rozložitelného odpadu, což je opravdu hodně velká skládka. A to se jí nelíbí. U látkových plen se spotřebovává pouze voda na praní a prací prášek, takže ekologická zátěž je daleko nižší. „Dnes už těch výrobců látkových plen je daleko více a konkurence je vyso

ká. Snažíme se držet především kvalitní materiály. Naše produkce teď stoupá, protože látkové plenky jsou na vzestupu nejenom z hlediska ekologické stránky, ale i z hlediska zdraví miminka, protože neobsahují žádné gely a chemie,“ přibližuje vítězná živnostnice. Zároveň je menší riziko vzniku opruzenin. Má zákazníky z celé České republiky, provozuje vlastní e -shop. Zároveň má poměrně velkou klientelu na Slovensku. Zakládá si na krásných, originálních barevných vzorech z dílny jejích designérů. Také jsou pro ni důležité kladné recenze maminek. „Mám vlastní designéry z Havlíčkova Brodu, se kterými vzory vymýšlíme. Snažíme se to udělat tak, aby se to maminkám líbilo a zatím se to daří,“ raduje se Dolejší. Nabízí všechny látkové věci pro miminka, to znamená bryndáčky, plavky do vody, přebalovací podložky, kojící vložky do podprsenek pro maminky, pro dospělé má i inkontinenční vložky. Jejím cílem je dostat se i na německý trh, a získat další velkoobchodní partnery. Momentálně si nechala vyrobit stojany, což by mohlo zaujmout velkoobchodní partnery i malé obchůdky. „Do obchůdků chci zboží dodávat také na komisní prodej. Funguje to tak, že dodáme do obchodu celý stojan, na kterém je naše zboží. Zboží patří nám a až zpětně podle prodaných kusů budeme vyžadovat peníze,“ dodává Zuzana Dolejší.

Nejvzdálenější stálé zastoupení máme v Kanadě

Dušan Vrtal, předseda představenstva společnosti SAPELI, Vodafone Firma roku 2019 Kraje Vysočina SAPELI vzniklo v roce 1992, v současné době má 370 zaměstnanců. „Máme několik výrobních závodů. Jeden závod máme v Polné, dva závody v Jihlavě. V těchto závodech vyrábíme dřevěné dveře a zárubně. Další závod máme v Brně, tam vyrábíme celoskleněné dveře, celoskleněné stěny a skleněné nášlapy,“ uvádí předseda představenstva SAPELI Dušan Vrtal. Společnost má největší zakázkovou výrobu dveří a zárubní v České republice. Nic nevyrábí na sklad, každý kus dveří je určen pro konkrétního zákazníka. Pro koncové zákazníky je určena síť SAPELI center, kde je vystaveno velké množství výrobků. Pro potřeby developerů existuje společnost

SAPELI Development, která spolupracuje s největšími developery v České republice. „Zastoupení máme i v Rakousku, Německu, ve Slovinsku a Francii. Nejvzdálenější stálé zastoupení máme v Kanadě,“ chlubí se právem předseda představenstva vítězné firmy. Už jeho děda byl tesař a se svým synem stavěli krovy na domech. Také Dušana Vrtala vedl jeho otec od mládí ke vztahu ke dřevu. Šel se vyučit truhlářem, potom si udělal nábytkářskou průmyslovku, a pak šel pracovat do firmy. „Začal jsem pracovat od pýky, nejdříve jako obyčejný dělník ve výrobě, potom jako vedoucí expedičního skladu, pak jsem přešel na vedoucího podnikové prodejny, potom jsem byl vedoucím marketingu, pak předsedou dozorčí rady a teď jsem předsedou představenstva,“ připomíná Vrtal. Firma používá dřevo především z českých lesů. Co se týče materiálu, je velice kvalitní, mají kontrolu kvality jak u dodavatelů, tak přímo ve firmě. Největší novinkou tohoto roku je získání prestižního ocenění, jakéhosi designerského Oscara, které nese název Red Dot. Cena se uděluje v německém Essenu a tam jejich dveře Muteo získaly ocenění, což se z České republiky zatím nikomu nepodařilo. „Je to cena, která je určena pro design čehokoli, je úplně jedno, co tam zahrnete, může to být sklenička, kolo nebo auto. V Essenu získala Red Dot třeba firma Porsche,“ doplňuje Dušan Vrtal.