Na Zlínsku bodovala výroba obuvi a knihvazačství | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Na Zlínsku bodovala výroba obuvi a knihvazačství

Na Zlínsku bodovala výroba obuvi a knihvazačství

Ve Zlínském kraji získala titul Vodafone Firma roku 2020 společnost Vasky Trade prodávající kvalitní ručně vyráběnou obuv. Mezi živnostníky titul MONETA Živnostník roku 2020 Zlínského kraje vybojovala Jana Gutteková, která se věnuje grafickému designu knih.

V roce 2013 odkoupila vítězná živnostnice Jana Gutteková firmu, o jejíž pracovní činnosti snila jako o svém jediné životní profesi – knihvazačství. „Snažím se překonat tvrdý oříšek společenského konzumu a ukazovat hodnoty tohoto řemesla a důvody pro investice,“ říká Jana Gutteková. Věnuje se designu knihy, zpracování od sazby, ilustrací, až po vazbu a instalaci v interiéru. Nabízí vazby v luxusním provedení, konzultace ohledně designu a charakteru knihy až po realizaci samotnou. Zakládá si na osobitém designu a individuálním přístupu. Mezi jejími zákazníky jsou jak instituce, tak jednotlivci.

„Jedná se o velice úzce orientovanou živnost, která má tradici a člověk opravdu musí řemeslo milovat, aby se vrhl to takto úzce profilovaného podnikání. Vyžaduje to lásku k řemeslu a víru v úspěch. Paní Gutteková se tímto živí již sedm let a plní si tím svůj životní sen a cíl,“ zhodnotil porotce Lukáš Kresta z MONETA Money Bank.

Druhou příčku ve Zlínském kraji obsadila Zuzana Fryzelková věnující se pěstování bylin a jedlých květů, které pak zpracovává do forem různých bylinných výrobků. Bronz vybojoval Radek Přikryl se svou levandulovou farmou.

Vítězná společnost Vasky Trade navazuje na zlínskou obuvnickou tradici a prodává kvalitní českou ručně vyráběnou obuv. „V praxi naše podnikání vypadá tak, že propojujeme tradiční výrobu s aktuálními trendy. Našim zákazníkům jsme představili už více než 100 párů bot a 30 doplňků,“ říká jednatel Václav Staněk. Veškeré prodeje si firma založená v roce 2016 spravuje sama. Za dobu fungování prodala 30 tisíc párů bot a stále si drží kvalitu, kterou si na začátku vytyčila. S tím je spojený také trojnásobný meziroční růst, který si drží po celou dobu fungování. Snaží se jít vlastní cestou, přestože spousta dnešních značek se uchyluje k výrobě v zemích, kde jsou výrobní náklady značně nižší. Jsou lokální značkou, která navazuje na zlínskou obuvnickou tradici. Zároveň však do tradičního řemesla vnáší inovace, které dnešní svět nabízí, ať už jde o chystaný 3D konfigurátor nebo pokročilý marketing. Společnost se připravuje na expanzi do Německa, Rakouska nebo Maďarska. Obchody má v Praze, Brně, Ostravě a ve Zlíně.

„Václav Staněk je mladý, energický muž, který se rozhodl spojit svůj život s podnikáním. Jeho firma se zaměřuje na tradiční obor Zlínského kraje, tedy obuvnictví. A daří se mu více než dobře, růst společnosti je za dobu její existence doslova raketový a má dobře našlápnuto prosadit se i v zahraničí,“ přiblížil volbu člen poroty Martin Pudil z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo získala společnost VW WACHAL, generální dodavatel staveb. Třetí místo obsadilo sklářské studio Crystal brothers ateliers.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2020, kterou uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Ve Zlínském kraji byla za nejodpovědnější společnost vyhlášena firma Business Logic. „Porota ocenila širokou škálu nadstandardních firemních benefitů a propracovaný systém vzdělávání. Společenská odpovědnost a trvalá udržitelnost patří mezi základní pilíře společnosti. Tato skutečnost se odráží nejen ve významné podpoře řady charitativních a společensky prospěšných projektů, ale také ve spolupráci s řadou škol, čímž přispívá velkým dílem k okamžitému uplatnění řady jejich absolventů v hi-tech oboru s velkou přidanou hodnotou,“ okomentoval volbu Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone Czech Republic.

Zcela novou kategorií je letos MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje mezi živnostníky toho z nich, který překonal v podnikání problémy nebo nejrůznější nástrahy, a přeci to nevzdal a pracuje dál. Ve Zlíně toto ocenění získala Jana Gutteková.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2020, MONETA Živnostník roku 2020 i Vodafone Odpovědná firma roku 2020 se uskuteční 10. prosince na pražském Žofíně.

„Současná krize ukazuje, jak důležité je podporovat malé a střední podnikání v českých regionech. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků ze všech koutů naší republiky. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

Vodafone Firma roku 2020 Zlínského kraje:
1. Vasky Trade s.r.o. – prodej kvalitní ručně vyráběné obuvi (Lhota)
2. VW WACHAL a.s. – generální dodavatel staveb (Kroměříž)
3. Crystal brothers ateliers s.r.o. – sklářské studio (Valašské Meziříčí)

MONETA Živnostník roku 2020 Zlínského kraje:
1. Jana Gutteková – knihvazačství (Zlín)
2. Zuzana Fryzelková – pěstování bylin a jedlých květů (Vlachovice)
3. Radek Přikryl – levandulová farma (Strání)

Vodafone Odpovědná firma roku 2020 Zlínského kraje:
Business Logic s.r.o. – dodávky softwarových řešení (Zlín)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2020 Zlínského kraje:
Jana Gutteková – knihvazačství (Zlín)