Nanotechnologie mají velkou budoucnost | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Nanotechnologie mají velkou budoucnost

Nanotechnologie mají velkou budoucnost

Stanislav Jiřinec, jednatel společnosti nanoSPACE, IBM Firma roku 2022 Plzeňského kraje, nám v rozhovoru přiblížil, na co nanotechnologie využívá jeho společnost.

Čemu se Vaše společnost věnuje?
Naše firma se začala nejprve věnovat výrobě polštářů, přikrývek a povlaků s nanovlákennou membránou. Jsme první na světě, kdo začal tento produkt reálně vyrábět. Je to dobré především pro alergiky, proti roztočům a jejich exkrementům. Když dáte například náš povlak na přikrývku, tak roztoč už se dovnitř ani ven nedostane, stejně tak prach nebo jakékoli jiné malé částice. Je to vlastně mechanická bariéra. Postupem času jsme naše portfolio rozšířili o respirátory, roušky a antivirové šátky opatřené nanovlákennou membránou. V současné době neustále rozšiřujeme náš e-shop o další výrobky z oblasti nanotechnologií. 

Jak jste se k oboru dostali?
Já jsem absolventem Elektrotechnické fakulty v Plzni a jednou na srazu jsme se spolužákem Jiřím Kůsem řešili, v čem by bylo možné dále začít podnikat. A prostě nás napadlo, že začneme dělat něco úplně jiného, že se začneme věnovat využití nanotechnologií v praxi.

Jak jednoduché nebo těžké je dostat Vaše výrobky k zákazníkům?
Je to velice těžké. Když jsme začali, tak konkurence se do nás opravdu nechutně navážela. Takže vznikl další nápad založit Asociaci technologického průmyslu v České republice, aby se firmy, které se tomuto oboru věnují, daly dohromady a mohly čelit výzvám společně. Když je někdo sám, tak je zranitelný.

Povězte nám něco o firmě?
Sídlo firmy je v Domažlicích, kde jsme ze začátku prováděli i expedici výrobků. My si vyrábíme vlastní nanotkaninu. Zajistíme si nanomembránu, dodáme určitý podklad, pak se to vše zalaminuje a projde výrobním a technologickým procesem. Výsledkem je finální produkt, který je nabízen přes náš e-shop, který není pouze prodejním kanálem, ale má za úkol edukovat naše zákazníky. Součástí našeho portfolia jsou již dříve zmíněné respirátory, roušky a antivirové šátky. Dokud se prodávalo v menším objemu, tak jsme stíhali expedici našich výrobků ze sídla firmy v Domažlicích. Pak přišel covid a během covidu poptávka po našich produktech výrazně vzrostla. Nyní expedujeme z externího skladu, kanceláře máme také v Písku, kde jsou slečny, které obsluhují e-shop a všechno ostatní. V Domažlicích máme primárně sklad základního materiálu pro výrobu.

Jak dlouho podnikáte a jak se Vám daří?
My v oboru podnikáme od roku 2012, kdy byla založena firma nanoSPACE. Od začátku firma nestagnovala, ale rostla velice pomalu, protože se musely dělat všechny atesty. Jak začal covid, tak se nám prodej výrazně zvedl díky prodeji ochranných pomůcek s nanovlákennou bariérou. 

Jaké jsou plány směrem do zahraničí?
V loňském roce jsme založili firmu nanoSPACE Technology a nanoSPACE Cosmetics. Chtěli bychom si být schopni sami vyrábět nanomembrány a jít v těchto oborech ještě s jinými kolegy dál, abychom si byli soběstační a následně lépe uplatnili naše výrobky na zahraničních trzích.

Co je potřeba pro to, aby se společnost z České republiky, z Plzeňského kraje, dostala do zahraničí?
Je to velice časově a finančně náročné. V našem případě se musí vytvořit kvalitní cizojazyčný e-shop. Reklama také stojí spoustu peněz a to nás docela vyčerpává. Opravdu to není jednoduché…

Kolik Vás ve firmě je?
Zaměstnanců nyní máme deset. Snažíme se pracovat co nejefektivněji v rámci využití lidských zdrojů.

Jaký je výhled v oboru do budoucnosti?
Před Vánoci by naše společnost měla na trh zavést výrobek, který bude proti akné. Jinak v rámci naší dceřiné společnosti nanoSPACE Technology máme připravenu celou řadu reálně aplikovatelných produktů, které chceme postupně nasazovat do prodeje přes náš e-shop.

Pojďme říci něco o nanotechnologiích jako takových?
Já si myslím, že nanotechnologie mají velkou budoucnost. Někdo se za to dneska snaží schovat všechno, ale my máme takovou vizi, že chceme mluvit pravdu, chceme to dělat poctivě, aby lidé, kteří si koupí naše výrobky, byli spokojeni.