Naše výrobky opisují největší světoví hráči, říká zástupce firmy Workswell, která se stala pražskou Firmou roku. Dodává Oxfordu i americké armádě | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Naše výrobky opisují největší světoví hráči, říká zástupce firmy Workswell, která se stala pražskou Firmou roku. Dodává Oxfordu i americké armádě

Naše výrobky opisují největší světoví hráči, říká zástupce firmy Workswell, která se stala pražskou Firmou roku. Dodává Oxfordu i americké armádě

19. 10. 2018, ihned.cz

Původně startupové firmě z podnikatelského inkubátoru pražské ČVUT se podařilo prorazit na celém světě. Speciální termokamery společnosti Workswell nyní používají zákazníci od Thajska po USA. Ve čtvrtek se jí podařilo získat hned trojí triumf – zvítězila v pražském kole Firmy roku v Hlavním městě Praha a současně získala i tituly Odpovědná firma roku a Ekonomicky nejúspěšnější firma.

V anketě vyhlašované Hospodářskými novinami zvolila odborná porota na galavečeru v Praze společnost Workswell téměř jednomyslně. Nebyl to navíc její první úspěch, v hlavním městě vyhrála už před třemi lety, na celorepublikové úrovní se v soutěži Vodafone Firma roku nakonec umístila třetí.

"Chce to neustálý vývoj. Kopírují nás dnes i velcí světoví hráči, otevřeme jejich produkt a vidíme, takhle jsme to dělali před dvěma třemi lety. Hlavní důvod, proč jsme byli ekonomicky úspěšní, bylo asi to, že jsme začali jako jedni z prvních vyrábět termokamery na drony. To je dnes velmi populární a myslím, že v tomto segmentu udáváme globální trend," říká Jan Sova, jeden ze tří spolužáků zakladatelů Workswellu. Osm let stará firma v posledním roce vydělala téměř jedenáct milionů při obratu 57 milionů korun.

Dnes vyváží zhruba do tří desítek zemí. "Hodně se specializujeme například na dodávky pro

laboratoře univerzit, patří sem MIT, Oxford, dodáváme do výrobních firem jako BOSCH, Škoda a mnoha dalších," říká Sova. Měřící techniku dodává například i pro U.S. Army.

Na druhém místě se za Workswellem umístila společnost TwinArt. Za ní stojí jednovaječná dvojčata Pavel a Lukáš Kozderkovi. Ti původně začínali na ulici s kresbou portrétů a bydleli v pronajaté garáži, dnes se jejich úspěšná společnost zaměřuje na umělecké nástěnné malby, luxusní povrchy či 3D malby.

Vodafone Firma roku 2018 Hlavního města Praha:

1. Workswell s.r.o. – výroba přístrojů pro bezdotykové měření teploty (Praha 13)

2. TwinArt s.r.o. – nástěnné malby, dekorační stěrky a 3D malby (Praha 9)

3. MOIRA a.s. – výroba a prodej funkčního prádla (Praha 4)

Třetí místo v anketě pak získal již tradiční výrobce funkčního prádla, společnost Moira. Ta si v letech 2011 až 2014 prošla těžším obdobím, poslední dva roky se jí ale zase daří.

"Hráli v tom roli dva faktory. Byla to ekonomická krize a my jsme nechtěli propouštět lidi, promítlo se to na nás. A tím druhým byly pak teplé zimy a lidé méně nakupovali," říká zakladatel firmy Mario Vlček.

Jeho firma se nyní ve světě snaží prorazit i s novinkami. "Například z Německa po nás chtějí pásy cudnosti, které mají ženu ochránit, kdyby mělo dojít k nejhoršímu. Nebo jsme pro Českou zbrojovku vyvinuli skryté neprůstřelné vesty, které často chtějí i soukromé osoby," dodává.

Souběžně s Firmou roku proběhlo i vyhlášení soutěže Živnostník roku. Na prvním místě se letos umístil Jan Král, který pod značkou Janova pec dělá vlastní zapékané müsli. "Viděl jsme díru na trhu, hledal jsem uplatnění a už dříve jsem pracoval v podobném oboru. A myslím, že doteď jsme v tom, co děláme, na trhu asi nejlepší. Hlavní rozdíl je v tom, že vše sladíme medem, a naše müsli tak není příliš sladké a netvoří hrudky," popisuje svůj hlavní produkt Král. K tomu nedávno přidal ještě první pečené kaše.

Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Hlavního města Praha:

1. Jan Král – výroba pečeného müsli (Praha 6)

2. Jan Beran – umělecké kovářství a zámečnictví (Praha 10)

3. Petr Nosek – rekonstrukce bytů (Praha 11)

Druhé místo v anketě získal Petr Nosek, jehož firma AZ-Reko.cz se zaměřuje na rekonstrukce bytů. Dle jeho slov se oproti konkurenci snaží vymezit hlavně extrémním prozákaznickým přístupem. Třetí se potom umístil umělecký kovář Jan Beran. "Jsme ze staré Hostivaři a kovářem byl už můj otec, děda a praděda, tradice se táhne až do roku 1897," říká. "Poptávka po umělecké práci stoupá, za posledních pět let tak dvojnásobně. Snažíme se o moderní design, děláme vše od kliky po nábytek a dalších věcí," dodává s tím, že firma expanduje i do zemí jako Španělsko, Francie či Itálie.

Včerejší galavečer byl posledním ze série krajských kol. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2018, Česká spořitelna Živnostník roku 2018 i Vodafone Odpovědná firma roku 2018 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.