Nejlepší firmou Liberecka je výzkumný ústav, živnostníkem sklář | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Nejlepší firmou Liberecka je výzkumný ústav, živnostníkem sklář

Nejlepší firmou Liberecka je výzkumný ústav, živnostníkem sklář

22. 9. 2019, nasejablonecko.cz

Vodafone Firma roku 2019 Libereckého kraje se jmenuje VÚTS a  věnuje se  výzkumu a vývoji strojů pro zpracovatelský průmysl. Titul  Moneta  Živnostník roku 2019 Libereckého kraje získal Petr Novotný,  který má  sklárnu s tradiční ruční výrobou.

„Už když jsem se v Novém Boru učil sklářem, snažil jsem se tomu  dávat víc než ostatní. I díky tomu jsem se pak dostával k nejsložitějším  řemeslným výzvám, a tím i spolupráci s předními světovými sklářskými  výtvarníky, kteří do Boru jezdili," řekl vítězný živnostník Petr  Novotný.

Vznikla tak mnohá přátelství a s nimi i pozvání na  sklářské akce na Západě. Ještě před rokem 1989 si doma postavil  sklářskou pícku, kde po práci v tehdejším Crystalexu dělal svoje věci.  Po revoluci tak měl základní kapitál i know-how. Později si vzal úvěr a  začal budovat sklárnu. Když pak americký zákazník poptával  několikanásobný objem výroby historických replik, koupil budovu opuštěné  školky od Crystalexu a vybudoval v Novém Boru sklárnu s restaurací a  muzeem. Zákazníky jsou především obchodníci s luxusním nápojovým sklem a  firmy zabývající se osvětlením.             

  „Ocenění si určitě zaslouží za dlouhodobou historii svého podnikání.  Zaujalo mě, že je vedle oblasti sklářství zkušený také v oblasti  obchodu. Při představování jsem byl doslova udiven jeho erudicí a  šikovností v tom pozitivním slova smyslu," okomentoval porotce Jan Švarc  z Moneta Money Bank.

Druhou příčku v Libereckém kraji obsadil  výtvarník, designér a restaurátor Milan Drábek. Bronz získal Jan Jecha,  který se věnuje zakázkové kovovýrobě se specializací na atypická  svítidla.

„Naše nové stroje jsou šetrné k životnímu prostředí.  Odlišnost od podobných institucí výzkumu a vývoje spočívá ve schopnosti  dotahovat výsledky výzkumu a vývoje do funkčního modelu nebo prototypu,"  uvádí obchodní ředitel vítězné společnosti VÚTS Jiří Václavík. Takový  servis je velmi oceňován všemi zákazníky. Mezi významné inovace na  světové úrovni z poslední doby patří vzduchový tkací stroj pro 3D  tkaniny. Zákazníky jsou převážně strojírenské firmy v tuzemsku i v  zahraničí. V komunikaci se zákazníky považuje firma za důležité osobní a  seriózní jednání, stejně jako dodržování smluv a termínů. Cílem do  budoucna je posílit pozici mezi předními výzkumnými institucemi na  evropské úrovni.

„Rozhodl jsem se dát hlas společnosti, která z  povahy své činnosti významně pomáhá rozvoji do budoucnosti, a to v  oblasti technologií. Posouvá široké spektrum oborů, od automobilového  průmyslu, přes textilní průmysl, až po výrobu hudebních nástrojů. Takové  společnosti by měly být doceněny, protože umožňují rozvoj dalším  firmám," zhodnotil volbu člen poroty Roman Daráš z Vodafone Czech  Republic.

Druhé místo získala společnost TITAN-MULTIPLAST  zpracovávající plasty pro stavebnictví, strojírenství a automobilový  průmysl. Třetí místo obsadila firma na zážitky SUNDISK.

V každém  kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku  2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci  s Nadací Vodafone. V Libereckém kraji společně vyhlásily jako  nejodpovědnější společnost SUNDISK s.r.o. „Porota Nadace Vodafone  ocenila její přístup k zaměstnancům a firemní aktivity, které jim  nabízejí. Podporují celou řadu kulturních, sociálních a sportovních  projektů v regionu. Mimo jiné například projekt Greenway Jizera, jehož  cílem je vytvoření bezpečného a atraktivního koridoru pro turisty,  cyklisty, koloběžkáře nebo bruslaře podél řeky Jizery. V oblasti ochrany  životního prostředí se zaměřují na komplexní přístup od používání  recyklovatelných jednorázových příborů, po pravidelné akce spojené s  čištěním řeky," okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní  komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.