Nejlepší severomoravská firma se věnuje textilní galanterii. Vítězná živnostnice pomáhá nemocným | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Nejlepší severomoravská firma se věnuje textilní galanterii. Vítězná živnostnice pomáhá nemocným

Nejlepší severomoravská firma se věnuje textilní galanterii. Vítězná živnostnice pomáhá nemocným

15. 10. 2018, Hospodářské noviny

Na počátku příběhu firmy Stoklasa textilní galanterie byl výlet na trhy do Polska za jedním zlatým knoflíkem. „Zlaté knoflíky u nás nebyly k sehnání. Museli jsme se pro ně vypravit do Polska. Tam jsme našli nejen knoflíky, ale také nitě, vycpávky a další zboží, které na našem trhu v té době chybělo. Zrodil se nápad a z něj firma,“ popisuje začátky spolumajitelka Alice Stoklasová. Podnikat začala před 28 lety v rodinném domě s partnerem a postupně se rozrůstali a nabírali další zaměstnance.

            „Zlom přišel asi před čtyřmi lety, kdy jsme ze 40 zaměstnanců najednou měli 110. Bylo to hlavně díky růstu zakázek z e-shopu, který jsme spustili už před jedenácti lety,“ říká Stoklasová. Právě prodej přes internet už nyní tvoří přes 70 procent obratu firmy. Kromě toho firma provozuje i 13 kamenných prodejen v Česku. Polovina tržeb je díky zákazníkům z Česka, druhou tvoří zahraniční.

            Druhé místo v kategorii Firma roku obsadila společnost Krnovská škrobárna, přední výrobce pšeničného škrobu. Vítěznou trojici doplnila firma BeWooden Company, která vyrábí módní doplňky z přebytečných materiálů a známá je díky svým motýlkům ze dřeva.

            Někdy dokáže být impulzem pro start podnikání i vlastní silný zážitek a životní zkušenost. To je případ i letošní vítězky v kategorii Živnostník roku Aleny Václavíkové. „Můj příběh se začal psát v roce 2010, kdy jsem se zařadila mezi onkologicky nemocné a musela jsem podstoupit léčbu. S tím souviselo zakoupení zdravotních pomůcek a mnoha ostatních věcí, se kterými mi nikdo neporadil. Nebyla jsem spokojená s možnostmi, které se nabízely, ať to byla nabídka sortimentu, kultura prodeje, nebo poradenství s tím související,“ popisuje zrod svého podnikání Václavíková.

            Rozhodla se tedy založit specializované centrum pro ženy, kde by si v klidu a potřebném soukromí mohly s individuálním přístupem vyzkoušet tyto pomůcky a kde by jim také někdo poradil. Její centrum ALoENA vzniklo v prosinci 2012. Ženám nabízí paruky, speciální šátky a přírodní doplňky.

            „Ne každý zvládne pracovat v takovém prostředí. Sama jsem si říkala, jestli po vlastní léčbě zvládnu setkávat se s nemocnými. Ale zjišťuju, že mě to naopak dobíjí. Když přijde žena se slzami a odchází ode mě s jiskřičkami v očích, to je ta největší odměna,“ popisuje letošní vítězka mezi živnostníky.

            Druhé místo v krajském finále vybojovala čalounice Marie Venská, třetí Kateřina Slivková, která vyrábí dorty, moderní dezerty, připravuje sladký catering a provozuje kavárnu.

            V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2018. V Moravskoslezském kraji vyhrála společnost Krnovská škrobárna spol. s r.o. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2018, Česká spořitelna Živnostník roku 2018 i Vodafone Odpovědná firma roku 2018 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

VÝSLEDKY NA SEVERNÍ MORAVĚ

1. Stoklasa textilní galanterie prodej textilní galanterie (Kravaře u Hlučína) 2. Krnovská škrobárna výroba pšeničného škrobu (Krnov), současně Odpovědná firma roku 2018 Moravskoslezského kraje 3. BeWooden Company výroba módních doplňků z přebytečných materiálů (Frýdek-Místek)

1. Alena Václavíková prodej pomůcek a vybavení pro onkologicky nemocné pacientky (Štěpánkovice) 2. Marie Venská čalounické práce (Těškovice) 3. Kateřina Slivková výroba dortů a moderních dezertů, sladký catering a provoz kavárny (Karviná)