Nejlepším živnostníkem Zlínského kraje je kolář. Mezi firmami zvítězila unikátní lakovna | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Nejlepším živnostníkem Zlínského kraje je kolář. Mezi firmami zvítězila unikátní lakovna

Nejlepším živnostníkem Zlínského kraje je kolář. Mezi firmami zvítězila unikátní lakovna

Na Zlínsku letos vyhrála společnost LAKOVNA HAJDÍK, která se tak se může ode dneška pyšnit titulem Vodafone Firma roku 2016 Zlínského kraje. Mezi živnostníky zabodoval a Česká Spořitelna Živnostníkem roku 2016 Zlínského kraje se stal kolář Augustin Krystyník.

Augustin Krystyník se narodil v rodině koláře a jak to tak u rodinného a tradičního podnikání bývá, v tradici se rozhodl navázat. Vyučil se v Horním Benešově a v roce 1989 znovuotevřel živnost po svém otci, která stála už od roku 1936. „U mého otce jsem měl během učení praxi a za minulého režimu jsme po práci provozovali kolařinu společně,“ popisuje hlubokou rodinnou provázanost byznysu Krystyník. Než se o něm lidé dozvěděli, práci sháněl těžko. A tak když se zakázky nehrnuly, začal navštěvovat skanzeny a různé akce, kde ho měli lidé šanci poznat. A co se nestalo, práci mu začali vozit sami. Dnes vyrábí pan Krystyník všechny typy a druhy dřevěných loukoťových kol. „Dělám i karosářskou práci, kočáry, bryčky, výdřevy do starých aut, včetně kol,“ vyjmenovává Augustin. Ale nejzajímavější zakázku popisuje až záhy: „Nyní jsem dokončil karoserii trolejbusu. Je to funkční replika, která jezdila před 100 lety v Českých Velenicích.“Tradičních regionálních řemeslníků je pomálu a k tomu se vztahuje také jedno z jeho velkých přání. „Rád bych toto řemeslo předal mladé generaci. Spolupracuji s učilištěm v Jaroměři a doufám, že se mi to podaří,“ dodává vítězný živnostník.

„Musím se přiznat, že jsem si myslel, že už se v tomto případě jedná o mrtvé řemeslo, ale to, co pan Krystyník předvádí nejen s koly, mě naprosto uchvátilo a opět to dokázalo, že je potřeba tradiční a lokální řemeslo bezmezně podporovat,“ okomentoval důvod volby porotce Milan Sedláček z České spořitelny.

Lakovna s vlastním vývojovým centrem? U Hajdíků ano!

Na začátku podnikání, v roce 1989, stál otec Milan Hajdík, který disponoval bohatými zkušenostmi v lakýrnickém oboru. Lakovna měla původně jen několik zaměstnanců a začínala v opravdu domácích podmínkách. A co se dělo pak? „Od roku 2008 jsem převzal firmu do svých rukou a se svým týmem z ní k dnešnímu dni vybudoval moderní expandující firmu s 200 zaměstnanci, dynamickými vizemi a velkými plány růstu do nejbližších let,“ popisuje vývoj Milan Hajdík. Od konkurence je odlišuje především velká dravost, iniciativa, nadšení zaměstnanců a technologické postupy, které v České republice nemají obdoby. „Máme vlastní oddělení výzkumu a vývoje, nabízející povrchovou úpravu přímo na míru zákazníkům,“ dodává Hajdík.

„Čistě rodinná firma, která se z ničeho vybudovala na špičku v oboru a dokonce disponuje svým vlastním vývojovým centrem, což je v jejich oboru opravdu unikátní,“ uvedl na adresu vítězné firmy člen poroty Petr Janda z Vodafone Czech republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Na Zlínsku si tuto cenu odnesla vsetínská společnost Austin Detonator, která se zabývá výrobou průmyslových iniciačních systémů. „Firma má výrazný tah na branku v oblasti inovace procesů a produktů s cílem minimalizovat negativní dopad na životní prostředí. Naprostým standardem je kvalitní a systematické péče o zaměstnance. Společnost je navíc významným regionálním firemním filantropem. Společenskou odpovědnost externě komunikuje a zasazuje do kontextu svého podnikání, je příkladem firmy, která vyhledává příležitosti jak být odpovědným občanem a dobrým sousedem.,“ zdůvodnil volbu Petr Janda z Vodafone Czech Republic.

„Na Zlínsku se krásně ukázalo, že regionální řemesla a tradice ještě zdaleka nevymřely a lidé, kteří je provozují, patří k opravdovým hvězdám českého podnikání. Naším úkolem není nic jiného než jejich podpora,“ zhodnotila krajské kolo členka poroty Kateřina Novotná z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Zlínského kraje:

1. LAKOVNA HAJDÍK, s.r.o. - povrchové úpravy mokrým lakováním pro průmysl (Jablunka)

2. RIM CZ s.r.o. - výroba kancelářského nábytku (Otrokovice)

3. RETIGO s.r.o. - vývoj, výroba a prodej gastronomického zařízení (Rožnov pod Radhoštěm)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Zlínského kraje:

1. Augustin Krystyník - výroba dřevěných loukotových kol, včetně oprav kočárů a bryček (Nový Hrozenkov)

2. Adam Křápek - obkladačské práce (Hluk)

3. Dana Burešová - výroba outdoorového oblečení a vybavení (Luhačovice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Zlínského kraje:

Austin Detonator, s.r.o. - výroba průmyslových iniciačních systémů (Vsetín)