Nejlepšími podnikateli na Olomoucku jsou výrobce uniforem a obleků Koutný a živnostník Jiří Žákovský vyvíjející technologie povrchových úprav | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Nejlepšími podnikateli na Olomoucku jsou výrobce uniforem a obleků Koutný a živnostník Jiří Žákovský vyvíjející technologie povrchových úprav

Nejlepšími podnikateli na Olomoucku jsou výrobce uniforem a obleků Koutný a živnostník Jiří Žákovský vyvíjející technologie povrchových úprav

V podnikatelských soutěžích uspěla v Olomouckém kraji společnost Koutný, výrobce uniforem a klasické pánské konfekce, která se tak může pochlubit titulem Vodafone Firma roku 2019 Olomouckého kraje. Mezi živnostníky se na nejvyšší příčku probojoval Jiří Žákovský, který se věnuje úpravám povrchů nejrůznějších materiálů, ode dneška hrdý držitel titulu MONETA Živnostník roku 2019 Olomouckého kraje.

Jiří Žákovský se vyučil v Meoptě Přerov, kde prošel všemi profesemi obrábění, následně pracoval jako mistr nástrojárny Sigmy Olomouc. Měl možnost účasti na mezinárodních konferencích, kde poznal technologie pro povrchové úpravy, které ho fascinovaly. Po revoluci se rozhodl pro podnikání v této oblasti. Zabývá se vývojem a výzkumem úprav povrchů různých materiálů, jako například lisovacích nástrojů, vstřikovacích forem, dílů leteckých motorů, kovacích zápustek, částí zbraní, částí implantátů, na které provádí depozici vrstev oxidů, karbidů a nitridů. To vše v kombinaci s technologií vysokoteplotního toku impulzní plazmy. Je v kontaktu s tuzemskými i zahraničními univerzitami. Aplikace provádí na díly například ve firmách Škoda Auto, Honeywell, Kovosvit, Hyundai a VW Bratislava. „Od konkurence se odlišuji svým technologickým zařízením, které je postaveno dle vlastního know-how,“ říká Jiří Žákovský.

„Má vlastní vývoj a výzkum, což jsou drahé věci. A ti, co do nich investují, si zasluhují ocenění. Zaujala mě jeho plazmová technologie a také to, že se dovedl prosadit i u velkých firem. To je obdivuhodné,“ okomentoval porotce Kamil Niedoba z MONETA Money Bank.

Stříbrnou příčku v Olomouci obsadila Jana Kašparová, producentka velkolosinských pralinek. Bronz bere Olga Gřundělová, vyrábějící staroměstské máslové trubičky.

Uniformy společnost Koutný dodává nejen v rámci České republiky, ale šije také pro rakouské a nizozemské vojáky. Inspirací majitele firmy, která příští rok oslaví čtvrt století na trhu, byla prvorepubliková oděvní firma. Společnost má v současné době přes sto zaměstnanců. „Pro naši společnost jsou důležité dobré reference. Jak pro zahraniční klienty, tak pro ty tuzemské. Snažíme se o to, aby se zaměstnanci u nás měli dobře, s tím je spojená i velmi nízká fluktuace,“ uvádí ředitel společnosti Pavel Koutný. Zákazníky z oblasti uniforem jsou téměř všechny veřejné resorty a další soukromé organizace. Jsou to například hasiči, policie, armáda, vězeňská služba, celní správa nebo aerolinky. Klasickou konfekci prodává společnost v podnikových prodejnách po celé České republice.

„Oblékají naše záchranné sbory. Je to velká prosperující firma na Olomoucku, která zaměstnává přes sto zaměstnanců. Výborně nás reprezentuje i v zahraničí,“ zhodnotil volbu člen poroty Kamil Homola z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo obsadila společnost CONSTRUSOFT vyvíjející software. Stupně vítězů doplnila firma GASTRO MACH zajišťující komplexní dodávku gastrozařízení.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2019. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Olomouckém kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost Solen, s.r.o. „U společnosti vyzdvihla porota především to, že umožňuje zaměstnaným ženám velmi dobře skloubit rodinný a pracovní život. Maminky na mateřské dovolené mohou využít práci na částečný úvazek, a do práce se pak mohou vracet postupně, s individuálně nastavenou pracovní dobou. Společnost významně podporuje řadu sociálních projektů v regionu. Mimo jiné spolupracuje s olomouckým sdružením Šance a také s denním stacionářem DC90. Při zadávání a výrobě prezentačních materiálů využívá především recyklovatelné a ekologické materiály,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

 „Těší nás, že malé a střední podnikání v českých regionech se rozvíjí a rádi se podílíme na zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků. I my se snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat, nejen svou činností, když realizujeme ročně stovky velkých i malých projektů na dálnicích, silnicích, železnicích, tramvajích, náměstích, mostech, které tak obchodní partnery spojují, ale také spoluprací s malými a středními podniky,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2019, MONETA Živnostník roku 2019 i Vodafone Odpovědná firma roku 2019 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2019 Olomouckého kraje:
1. Koutný spol. s r.o. – výroba uniforem a klasické pánské konfekce (Prostějov)
2. CONSTRUSOFT s.r.o. – vývoj softwaru (Přerov)
3. GASTRO MACH, s.r.o. – komplexní dodávka gastrozařízení (Jeseník)

MONETA Živnostník roku 2019 Olomouckého kraje:
1. Jiří Žákovský – vývoj a výzkum úprav povrchů nejrůznějších materiálů (Olomouc)
2. Jana Kašparová – výroba velkolosinských pralinek (Velké Losiny)
3. Olga Gřundělová – výroba staroměstských máslových trubiček (Staré Město)

Vodafone Odpovědná firma roku 2019 Olomouckého kraje:
Solen, s.r.o. – postgraduální vzdělávání lékařů (Olomouc)