Netradiční rakve? Lidé na ně reagují pozitivně, říká designer Jiří Ďuriš | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Netradiční rakve? Lidé na ně reagují pozitivně, říká designer Jiří Ďuriš

Netradiční rakve? Lidé na ně reagují pozitivně, říká designer Jiří Ďuriš

31. 10. 2018, Týdeník Olomoucko
31. 10. 2018 | Živnostník roku

Olomouc – Vystudoval Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně v oboru Průmyslového designu. Dvacet let pracoval jako grafický designer, v současné době je ředitelem firmy HogoFogoDesign a učí na Střední škole designu a módy v Prostějově.

Třiapadesátiletý Jiří Ďuriš, který se v současné době věnuje netradičnímu ztvárnění rakví, uren a náhrobků, nedávno získal cenu Živnostník roku Olomouckého kraje.

Co pro vás znamená ocenění Živnostník roku?

Nesmírně si ho vážím, protože jsme teprve na začátku naší cesty. To ocenění je samo o sobě prestižní záležitostí, protože je na trhu už třináct let a soutěže se účastní přední firmy. Sám jsem nikdy neaspiroval být v nějaké soutěži, celou svou práci hraju spíše na design, estetiku a duchovnost.

Získal jste za roky své práce nějaká další ocenění?

Za svůj poslední produkt, což jsou netradiční rakve, urny a náhrobky, jsem žádné oficiální ocenění nezískal, ale lidé z běžného života na to reagují pozitivně a to jsem velmi rád. Nyní už máme dokonce svůj fanklub. Mám radost, že lidé nevnímají moji práci jako nějaký fór.

Proč jste se rozhodl dělat netradiční design věcí?

Osobní příběh a zároveň věc, která byla určena mým studiem ve Zlíně, kde jsem studoval obor průmyslového designu. Nechtěl jsem vymýšlet to, co všichni kolem, jako například elektrokola, automobil nebo židle. Tehdy jsem si vzpomněl na svou osobní zkušenost z úmrtí své maminky v roce 1989 – z krematoria a toho studeného prostředí. A řekl jsem si, že změním něco, do čeho se nikomu nechce.

Co na vaše ztvárnění uren, rakví a náhrobních kamenů říká okolí?

Mám stoprocentně pozitivní odezvu. Je to ale možná tím, že mě lidé, kterým se mé ztvárnění nelíbí, se svým názorem přímo nekonfrontovali. Lidé se o tom většinou bojí mluvit a váhají, nakonec ale po nějaké době řeknou, že mám vlastně pravdu.

Je po vaši práci poptávka?

Zájem je veliký. V našem byznysu je ale vždycky rozhodující názor pozůstalého. Ten bohužel pro nás většinou nebývá až tak odvážný. Pokud je to ale poslední přání člověka, pozůstalí si vždy najdou cestu, jak ho splnit.

Kromě netradičních produktů děláte také interiérový design. Na který jste v Olomouci nejpyšnější?

Interiérů jsem dělal více a pyšný jsem na všechny. Vážím si každé práce, každá je totiž specifická. Snažím se do všeho přinést nějaký příběh. Vzpomínám si na interiér v Hanácké restauraci, kde se odrážel osobní příběh majitelů, jejichž rodiče byli typičtí Hanáci a tak jsme vytáhli staré fotografie, které jsme v interiéru použili.

Máte nějaký profesní sen, který byste si chtěl splnit?

Přiznám se, že jsem nad tím nikdy nepřemýšlel.

Práce mě pohlcuje natolik, že si nedávám žádné dlouhodobé cíle. V současné době se ale nechci oddalovat od tématu netradičně ztvárněných rakví, uren a náhrobků. K tomu se přidalo nové ztvárnění například parte a hřbitovních laviček. Úžasné na tom je, že je to použitelné po celém světě. Své produkty si dokážu představit jak v Česku, tak v Japonsku.