Nikola Al Haboubi Florianová: Mám ekologické květinářství | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Nikola Al Haboubi Florianová: Mám ekologické květinářství

Nikola Al Haboubi Florianová: Mám ekologické květinářství

Někoho zaujme, že její kytice jsou čistě z domácí produkce. Někoho zase to, že se květiny v duchu udržitelnosti nepřevážejí přes půl zeměkoule. Nejen o tom v rozhovoru s vítězkou karlovarského kola soutěže MONETA Živnostník roku.
04. 10. 2021 | Živnostník roku

Představte, prosím, na úvod svoji živnost…
Mám ekologické květinářství. Věnuji se kompletním floristickým službám, akorát trošku v jiném pojetí.

V jakém?
To trošku jiné pojetí spočívá v ekologii a v udržitelnosti, a to díky tomu, že pracuji pouze s českými květinami. Nepracuji se žádnými květinami z dovozu a velká část květin, které používám do vazeb, jsou květiny, které jsem si vypěstovala sama.

Jak vás to napadlo věnovat se pouze českým květinám?
Původně jsem pracovala v neziskovém sektoru, takže mě vždycky zajímalo takové to sociálno. Na mateřské jsem se začala hodně věnovat floristice, zdobení si domova a začala jsem se zajímat o květinový průmysl. A překvapilo mě, jakou ekologickou zátěž má pro planetu, mimo jiné to má i sociální dopady v rozvojových zemích. Takže ta myšlenka vznikla kvůli tomu.

Jak jste s českými květinami úspěšná?
Velmi, protože tradice tuzemských květinových farem veliká. Ale během druhé světové války většina zanikla a teď se to začíná znovu budovat.

Koho jste schopná v současné době zásobit, jinými slovy, jak velká je vaše současná produkce?
Zatím jsme schopná zásobit pouze sama sebe, a to ještě s rezervami. Ale to, co je mojí vizí a snem, je tady v Karlovarském kraji zrealizovat květinovou farmu.

Co taková květinová farma obnáší?
Především to obnáší velký pozemek na pěstování květin a je to činnost, která potřebuje zaměstnance. Už je to takový větší kolos, je to určitě po všech stránkách náročnější než to, co provozuji teď.

Jaké květiny nabízíte a jaké chcete nabízet, až budete mít velkou farmu?
Květin nabízím opravdu široké spektrum. Ale jestli můžu říci aktuální trendy v České republice, tak jsou velmi oblíbené pivoňky, teď na podzim jsou to jiřiny. Až bude květinová farma, tak se sortiment rozšíří. Druhů květin, které je možné vypěstovat díky skleníkům a fóliovníkům, je opravdu široké spektrum.

Jsou nějaká specifika tuzemských květin oproti dováženým?
Nemají za sebou tu ekologickou zátěž, protože naproti tomu květiny z Ekvádoru, přeprodávají se na holandské burze, a pak cestují kamiony do velkoobchodů. Takže nemají za sebou ekologickou stopu plus sociální faktor toho, že častokrát na těch květinových farmách v rozvojových zemích pracují lidé za minimální mzdu. To jsou dva důležité faktory, které já nemám. Ale i v rozvojových zemích existují fair trade farmy, nechci to vidět jen černobíle.

A z hlediska péče o květinu z pohledu kupujícího? Je to stejné?
Ano, je to stejné a možná ještě lepší. Protože když si to představíte, tak květina z dovozu je už několik dní stará, protože cestuje takovou dálku. A to tuzemské květiny nemají. Já květinu utrhnu a druhý den ji uvážu do kytice, takže vlastně má to samé benefity, nepotřebuje žádnou speciální péči. Naopak získáváte květinu, která vám, troufám si říci, vydrží déle.

Kam si zákazníci mohou pro takovou květinu přijít?
Protože moje firma funguje právě v duchu udržitelnosti a ekologie, tak nemám žádný ateliér, abych nevytvářela zbytečné odpady a přebytky, takže se dá objednat přes webové stánky, Facebook a Instagram.

Jaké jsou novinky ve vázání květin nebo jaké jsou sezónní novinky?
V ekologických květinářstvích sezóna teď pomalu končí, protože květiny už nebudou. Ale trendem je právě to, že teď lidem začíná záležet na tom, odkud produkt mají. Pro lidi faktor udržitelnosti a ekologie začíná být důležitý. Ve vazbě samotné je to aktuálně boho styl, takové to rozevláté, luční, to jde teď hodně do módy.

Co tedy dělá ekologické květinářství v zimě?
Ekologické květinářství v zimě dělá suché vazby, to znamená ze suchých květin a zimní kytice, kde jsou jehličnany, sušené kytky, plus přicházejí Vánoce, tam jsou adventní věnce. Musí se také zazimovat všechny záhony. Jediný takový spící měsíc je leden.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Já bych řekla, že je to neskutečně široké spektrum lidí. Kdo z nás totiž nikdy v životě nekupoval květinu…

Jsou to lidé z Karlových Varů, Karlovarského kraje nebo i dále?
Já si myslím, že i trochu dále. Protože když dělám třeba svatební floristiku, tak mám nevěsty i z Prahy a okolí. Ale pokud jde o kytice, tak to má smysl opravdu na té regionální úrovni.