Norbert Pelc: Milníkem je revoluční řešení plynových konvektomatů | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Norbert Pelc: Milníkem je revoluční řešení plynových konvektomatů

Norbert Pelc: Milníkem je revoluční řešení plynových konvektomatů

Loňský celorepublikový vítěz a držitel titulu Vodafone Firma roku 2018, společnost Retigo, se aktuálně se svými konvektomaty těší na frontální útok na americký trh. Generálního ředitele společnosti Norberta Pelce jsme se zaptali, co je ve firmě od loňska nového, jak se jí podniká ve Zlínském kraji a jak on osobně vzpomíná na úspěch v podnikatelských soutěžích.
18. 04. 2019 | Firma roku

Co nového u vás ve firmě?
I přes určité zpomalení v rámci tuzemské, evropské i celosvětové ekonomiky máme naplánovány investice do rozvoje společnosti – pokračujeme v přípravách na přístavbu nové výrobní haly, investujeme do moderních technologií na zpracování, tváření a svařování nerezových plechů, pokračujeme v dynamickém vývoji našich zařízení. 

Na jaké novinky z vašeho vývojového střediska se v letošním roce můžou těšit vaši potenciální zákazníci? Co připravujete? 
Nesporným milníkem Retigo vývoje je uvedení revolučního řešení plynových konvektomatů na všechny trhy. Kvalitu a robustnost zpracování zmíněného řešení společně s výkonem celé plynové soustavy ocenění všichni potenciální zákazníci, kterých bude při dnešních cenách elektrické energie přibývat. V lednu tohoto roku jsme také obdrželi všechny potřebné certifikáty pro prodej našich zařízení, a to jak v plynové tak elektrické verzi, v USA. Nyní se těšíme na dobývání amerického trhu. 

Asi v každém oboru se hovoří o konkurenci výrobků z Číny… Je tomu tak i u vás?
Nedávno jsme se vrátili z výstavy v Číně a je tam mnoho výrobců konvektomatů, dokonce jsme narazili na stroj, pro který jsme byli evidentně předlohou. Konkurenci nepodceňujeme a máme o ní přehled. Abychom ji porazili, a je jedno, jestli je z Číny, Německa nebo Itálie, musíme být lepší. A být lepší v našem oboru znamená poskytnout zákazníkovi maximální přidanou hodnotu, tj. kvalitní stroj za adekvátní cenu, servis, zaškolení kuchařem, poprodejní podporu. 

Jste firma s více než 200 zaměstnanci. Jaký je váš recept na jejich udržení v dnešní době nedostatku pracovní síly?
Snažíme se vytvořit atmosféru, firemní kulturu, jakkoli to nazvete, která stojí lidem za to, aby zůstali. Zaměstnanci musí vždy vědět, na čem jsou. Co se řekne, musí platit. Dbáme na to, aby pracovní prostředí bylo co nejlepší, příjemné, čisté. I když postupně automatizujeme výrobu, stále máme daleko do vymývání mozků u pásu v automotivu a většina zaměstnanců to umí ocenit. Značná složka mzdy je dána výkonem, pokud se firmě daří, všichni to pocítí. Pokud firma neplní požadované prodeje, odměny jsou nižší nebo žádné. Většina lidí se s firmou takto sžila, chápe, že je to organismus, kterého jsou součástí. 

Jak se vám podniká ve Zlínském kraji? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Podle mého výhody převyšují nad nevýhodami. Jsme stabilní firma, která je v Rožnově pod Radhoštěm přes 25 let, a zaměstnává nejenom 220 kmenových zaměstnanců, ale je na nás navázáno také mnoho kooperantů a menších firem. Nejsme montovna, která tady je nyní a zítra tu být nemusí, možná i proto nám vychází město i kraj maximálně vstříc co se například požadavků na rozvoj areálu týče. 

Co si vybavíte jako první při vzpomínce na loňský celostátní úspěch v podnikatelských soutěžích?
Radost z toho, že to Retigo skrze práci lidí tady ve firmě dokázalo. 

Co vám účast v soutěži přinesla a co může přinést těm, kteří právě uvažují o registraci do 14. ročníku?
Inspiraci, porovnání, zpětnou vazbu a snad i určitý stupeň uznání. Je neskutečné, kolik šikovných lidí, řemeslníků a firem bylo součástí této soutěže. Každý z nich si zaslouží obrovský obdiv, o to víc si ceníme toho, že jsme v tak napjaté konkurenci zvítězili. Jak pak každá firma vytěží případný úspěch, to je otázkou nastavení. My to dělali hlavně pro sebe, pro porovnání s ostatními, chtěli jsme vědět, jak si vedeme a zda-li vytváříme přidanou hodnotu, která obstojí v konkurenci ostatních kvalitních firem.