Odvádění DPH z neproplacených faktur vyhlášeno absurditou roku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Odvádění DPH z neproplacených faktur vyhlášeno absurditou roku

Odvádění DPH z neproplacených faktur vyhlášeno absurditou roku

10. 5. 2017 - novinky.cz
10. 05. 2017 | Absurditaroku

Absurditou roku 2017 zvolila podnikatelská veřejnost povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur. Podnikatelé vybírali do konce dubna ze sedmi byrokratických absurdit, mezi nimiž byly například i informační cedulky k EET. Výsledek dnes vyhlásil za organizátory soutěže prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

„Daň mohou (podnikatelé) sice žádat zpět, ale jen za určitých okolností. Podnikatelé musí daň z nezaplacených faktur platit hned. Žádný pardon kvůli tomu, že čekají na peníze od svých dlužníků, neexistuje,” uvedla pražská pobočka komory v nominaci na negativní ocenění.

V loňském roce v anketě „zvítězilo” Babišovo kontrolní hlášení DPH, o rok dříve „uspěl” Úřad práce, který po firmách vyžadoval údaje, které už měl.

Lidé se v tom nevyznají, říká Dlouhý

Podle Dlouhého není v posledních týdnech největším podnikatelským problémem nedostatek pracovních sil, ale kombinace velké administrativní a byrokratické zátěže spolu s nízkou transparentností legislativy.

„Lidé se v tom nevyznají,” konstatoval. Dále poznamenal, že se komora snaží ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu o zmenšování byrokratické zátěže, v posledních letech se to však nedaří.

„Převládá naprosto absolutně názor, že podmínky pro podnikatele se zhoršují, ne že se zlepšují nebo zůstávají stejné,” dodal na adresu kabinetu.

Anketa má upozornit na nesmyslné povinnosti

Anketa je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Jejich smyslem je snaha o zlepšení podnikatelského prostředí v Česku.

Absurdita roku má za cíl upozornit na zbytečné a často nesmyslné administrativní povinnosti a nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Loni se absurditou roku stalo kontrolní hlášení k DPH.