Ohlédnutí za jubilejním ročníkem soutěže MONETA Živnostník roku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Ohlédnutí za jubilejním ročníkem soutěže MONETA Živnostník roku

Ohlédnutí za jubilejním ročníkem soutěže MONETA Živnostník roku

31. 12. 2020, Hospodářské noviny
31. 12. 2020 | Živnostník roku

I když nebyl letošní rok pro živnostníky vůbec jednoduchý a museli se potýkat s řadou nástrah, o nichž neměl vloni nikdo ani ponětí, byl 15. ročník uznávané podnikatelské soutěže plný úžasných příběhů neuvěřitelně schopných živnostníků. Bez ohledu na to, z kterého kouta České republiky pocházejí, je jejich společným jmenovatelem láska k řemeslu, pracovitost a velký kus odhodlání.

Živnostníkem roku 2020 se stal fryčovický farmář Kamil Kublák

Historie statku vítězného živnostníka se začala odvíjet před rokem 1752. Rodina hospodařila na gruntu nepřetržitě do roku 1958, do nucené kolektivizace. Po revoluci, v roce 1991, začala farma znovu žít. Dnes obhospodařuje přes 200 hektarů zemědělské půdy. Nosným programem jsou konzumní a loupané brambory. Dále jsou to zrniny, obiloviny a semena pro drobné chovatele. Ovocem a zeleninou farma zásobuje okolní školní jídelny, restaurace a obchody. „Zabývám se prodejem vlastních produktů, jako jsou brambory, pohanka, len a prodejem výrobků regionálních výrobců v naší lokalitě,“ okomentoval Kamil Kublák. Obchod je samoobslužný a je přímo na farmě.

Snaží se prodávat všechny zemědělské produkty sám. Nevyužívá žádné mezisklady nebo velkoobchody. Oslovil i okolní farmáře, kteří se pro nápad prodeje přímo na farmě také nadchli. Jako konvenční zemědělec biopotravinám z počátku nevěřil. „Ale co jsem začal dělat tento obchod a poznávat farmáře kolem sebe a začal hlavně biostravu konzumovat, tak jsem opravdu přehodnotil svoje názory a už se na to dívám jinak. Opravdu tito zemědělci to mají extrémně těžké, zvlášť když se bavíme o zelenině, kterou nesmíte postříkat proti plevelům a musí nějak vyrůst. Navíc jsou extrémně kontrolovaní státem. Všechno, co vypěstují, jde na rozbor, kdy se nesmí najít žádná stopa pesticidů, takže je to poctivé, není to lež,“ přiblížil Kamil Kublák. Dnes má v obchodě takových dodavatelů na sto padesát.

Když byl ještě na škole, začínali s živností nejdříve otec s bratrem. On po vojně dostal na starost obchod. „Dodávali jsme do velkoskladů, ale vůbec se to nerentovalo, takže jsme se nakonec rozhodli prodávat sami. Já jsem si myslel, že to je věc, která funguje v každém městě. Čekal jsem, že to bude propadák, že do roka zkrachujeme. Ale to mě překvapilo. Když jsme začali dělat tímto svým způsobem, přímo jako farmáři, ne někdo, kdo si řekl, budu něco prodávat a jenom počítat na kalkulačce, tak mě došlo, že to je úplně jiný koncept, než jsou různé franšízy, které jsou po celé republice. Ten zájem byl obrovský, okamžitě,“ popsal úspěch Kublák. Dluhů se zbavili do roka. Hlavně mladá a střední generace už se dnes totiž dívá na to, jak se stravuje. To je obrovská změna a on tu dobu prostě trefil.

„Tento rok nebyl pro mnohé z nás jednoduchým. Opět jsme se mohli přesvědčit, že živnostníci a drobní podnikatelé jsou významnou součástí každé vyspělé ekonomiky. Ještě na začátku letošního roku zaměstnávali téměř 45 % všech pracujících lidí v této zemi. Nyní jsme mohli být svědky toho, jak rychle se v případě ekonomické nestability může tento segment dostat do obtíží. My v MONETA Money Bank v české podnikatele a živnostníky stoprocentně věříme, snažíme se být jejich partnery. Obdivujeme jejich píli, odvahu a vize. Jedním z takových podnikatelů je i pan Kamil Kublák,“ řekl Marek Dvořák, ředitel segmentu pro živnostníky a malé firmy MONETA Money Bank.

Titulárnímu partnerovi, společnosti MONETA Money Bank patří za podporu malého a středního podnikání dík.

Kdo uspěl v jednotlivých krajích

Hlavní město Praha Jan Beran (Praha 10)

Jihočeský kraj Markéta Nováková (Velešín)

Jihomoravský kraj Lenka Vlasáková (Kostelec)

Karlovarský kraj Miroslav Vostrý (Cheb)

Kraj Vysočina Luboš Mynář (Křoví)

Královéhradecký kraj Zdeněk Fryml (Dobré)

Liberecký kraj Jiří Haidl (Svojkov)

Moravskoslezský kraj Kamil Kublák (Fryčovice)

Olomoucký kraj Karel Giebisch (Bělkovce)

Pardubický kraj Aleš Erber (Chvojenec)

Plzeňský kraj Jiří Rumler (Plzeň)

Středočeský kraj Radim Ježek (Srbsko)

Ústecký kraj Zdeněk Oravec (Litoměřice)

Zlínský kraj Jana Gutteková (Zlín)