Optimistické rakve z Olomouce bodovaly ve finále Živnostníka roku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Optimistické rakve z Olomouce bodovaly ve finále Živnostníka roku

Optimistické rakve z Olomouce bodovaly ve finále Živnostníka roku

13. 12. 2018, olomoucky.denik.cz
13. 12. 2018 | Živnostník roku

Výtvarník Jiří Ďuriš z Olomouce dělá opravdu originální věci v odvětví, které nikdy přílišným vkusem nevynikalo. V pohřebnictví.

"Všimli si toho pořadatelé Živnostníka roku a v letošním ročníku soutěže ho v rámci republiky vyzdvihli na stříbrný piedestal. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo ve středu na pražském Žofíně.

Jiří Ďuriš se věnuje funerálnímu designu.

„Můj produkt je jiný nejen tvarem a barevností, ale hlavně myšlenkou návratu důstojného rozloučení s blízkou osobou,“ říká padesátník z Hané, který se stal vítězem už krajského kola soutěže živnostníků. Vystudoval průmyslový design na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a dvacet let pracoval jako grafický designer. Už několik let učí na střední škole módy v Prostějově.

Vytváří designové rakve a urny.

Není to fór

„Oceněním pro mě je, když na mou práci reagují lidé pozitivně. Máme i svůj fanklub. Optimistic coffin není myšlen jako nějaký fór,“ vzkazuje Jiří Ďuriš, který když mluví o původní inspiraci, vrací se ke smutnému zážitku z pohřbu své maminky v osmdesátých letech. Tak prý vznikl nápad na „optimistické“ rakve.

„Samotný fakt úmrtí milované osoby je deprimující, a člověk ještě k tomu nucen absolvovat rozloučení ve studeném krematoriu, kde před vámi leží barokní kýčovitý předmět vzbuzující spíše strach. Tak se to ve mně všechno spojilo a dostal jsem nápad, že bych chtěl změnit něco, co doposud nikdo zatím nezměnil,“ vysvětluje.

Další úspěch z Olomouce

Poptávka po netradičních urnách, rakvích a náhrobních kamenech Jiřího Ďuriše je značná.

„Úspěch letos podnikání v Olomouckém kraji zaznamenalo hned dvakrát. V kategorii Firma roku 2018 obsadila třetí příčku společnost Oltis Group, která je evropskou špičkou v informačních systémech pro železniční dopravu,“ doplnil za pořadatele David Pavlát.