Otto Daněk: Vyvážíme do šedesáti zemí světa | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Otto Daněk: Vyvážíme do šedesáti zemí světa

Otto Daněk: Vyvážíme do šedesáti zemí světa

Jak to funguje v jedné z největších firem v Náchodě a čemu se společnost věnuje, to nám prozradil předseda představenstva ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk...

Čemu se ATAS věnuje?
Jsme největší výrobce nejmenších elektromotorů v České republice.

K čemu všemu se elektromotory můžou používat?
V podstatě, na co si vzpomenete. Začínáme třeba u těch nejmenších, to jsou zubařské motory, ale jinak děláme motory k vrtačkám, nářadí, k čistícím strojům, ale také motory do letadel, jako je Boeing nebo McDouglas. V podstatě naše paleta není omezená, děláme motory na zakázku, to znamená, nevyhledáváme sériové motory, ale děláme motory, které potřebují řešit nějaký problém.

Vaše společnost má dlouhou tradici…
Kořeny naší společnosti sahají až do roku 1928, kdy Antonín Taichman založil společnost na výrobu elektromotorů a z toho vznikl i její původní název – ATAS, to je zkratka Antonín Taichman. Jedním z prvních našich zákazníků byl Tomáš Baťa.

Máte přes sedm set zaměstnanců. Jste v Náchodě největším zaměstnavatelem?
Z pohledu počtu zaměstnanců jsme jeden ze tří největších zaměstnavatelů. O něco větší je ještě Náchodská nemocnice.

Kam směřuje výroba elektromotorů?
Budoucnost vidíme v motorech, které jsou řízeny počítačem. Jsou to takzvané EC motory, neboli chytré motory. Motor je vybaven počítačem a ten se dá programovat buď přímo na motoru, což je trošku pracné a nepraktické, nebo přes USB, kde se dá modelovat výkonová charakteristika a celá řada dalších parametrů přesně podle přání zákazníka.

Jakou kvalifikaci musejí mít vaši zaměstnanci?
V naší společnosti v dělnických profesích pracuje nejvíce elektromechaniků a potom kovoobráběčů. Samozřejmě ubývá těch klasických obráběcích strojů a přeorientováváme se na CNC obráběcí stroje. Jak první, tak druhá profese v poslední době poměrně dost chybí a snažíme se alespoň získat vyučence, které si pak doučíme sami praxí s našimi odborníky. Ale pokud se nestane něco zásadního, tak mám obavu, aby ne ATAS, ale celá naše průmyslová společnost, nevymřela po meči.

Jak se prosazujete na zahraničních trzích?
Naše společnost zhruba z 80 % vyváží do celého světa. Řádově je to 50 až 60 zemí. Samozřejmě největším naším partnerem je Německo, které má podíl zhruba asi 70 % z celého našeho vývozu. Prosazujeme se vysokou kvalitou, což v našem oboru asi jinak nejde. Tuto kvalitu se snažíme při vnitřní i vnější racionalizaci nabízet za rozumnou cenu.