Pardubický kraj zná své podnikatelské šampióny. Nejlepší firma vyrábí formy pro plastové součásti aut. Nejlepší živnostník obnovil tradici ručně tkané žinylky | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Pardubický kraj zná své podnikatelské šampióny. Nejlepší firma vyrábí formy pro plastové součásti aut. Nejlepší živnostník obnovil tradici ručně tkané žinylky

Pardubický kraj zná své podnikatelské šampióny. Nejlepší firma vyrábí formy pro plastové součásti aut. Nejlepší živnostník obnovil tradici ručně tkané žinylky

Vodafone Firma roku 2018 Pardubického kraje se jmenuje Isolit-Bravo a vyrábí formy pro plastové dílce do automobilového průmyslu. Titul Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Pardubického kraje získal Josef Fidler, který vyrábí žinylkové tkaniny.

Na začátku podnikání vítězného živnostníka Josefa Fidlera byla touha věnovat se ručnímu tkaní. Cílem se stala obnova ručně také žinylky, což bylo typické hlinecké tkalcovské zboží od roku 1890 do začátku 80. let minulého století. Výrobu babičkovských žinylkových šál se povedlo obnovit. „Oživit zapomenutou technologii dalo neskutečnou práci, ale úsilí stálo za to. Vše probíhalo metodou pokus-omyl, rozbor a studium starých šál,“ uvedl Josef Fidler. Jediné místo, kde lze žinylky zakoupit a seznámit se s výrobou, je v jeho dílně, kde ohlášení návštěvníci mohou vidět, jak žinylka vzniká. Jde o skutečně mimořádnou, raritní a exkluzivní výrobu. Žinylka toho pro Hlinsko udělala hodně – proslavila hlinecké tkalcovství doslova po celém světě. Ve specializaci ručně tkané žinylky je Josef Fidler jediný v Evropě a možná i na světě, kdo se této náročné technologii věnuje.

„Je originální a ojedinělý. Nejvíce ze všech zaujal unikátností a výdrží. Neměl se od koho učit, všechno si dohledal a nevzdal to. Propojuje staré s novým,“ okomentovala porotkyně Eva Hrstková z České spořitelny.

Druhou příčku v Pardubickém kraji obsadila cukrářka a zmrzlinářka Jana Novotná ze Slatiňan. Bronz získala její jmenovkyně Jana Novotná z Ústí nad Orlicí, která se věnuje čištění interiérů automobilů.

Mezi firmami porotu jednoznačně nejvíce zaujala společnost Isolit-Bravo. Jako první na světě umístila motor a vyvinula převodovku do osy stavebního kolečka a úspěšně ho vyrábí a prodává již devět let. Firma má divizi nástrojárna, lisovnu plastů, Motúčko (elektrické kolečko), elektrospotřebiče a další. Má dva týmy výzkumníků, přičemž jedni se zabývají vývojem a vynalézáním, druzí studují nové technologie a posouvají výrobu do průmyslu 4.0. „Tak nějak jsem si přál mít továrnu, kde se bude každý cítit jako doma. A to se podařilo. Dneska můžu v klidu říci, že naše továrna má duši. Jsou to všichni ti lidé, kteří tam se srdcem pracují,“ hodnotí majitel společnosti Kvido Štěpánek. Za celou dobu podnikání poskytla firma více jak 50 milionů korun na dobročinnost, podporuje sport v Jablonném a také Biatlon v nedalekém Letohradu. Firma má zhruba 550 zaměstnanců. Hlavními zákazníky jsou renomované firmy v oblasti dodávek do automobilového průmyslu, ke kterým patří firmy Adient, Magna, Grupo-Antolin, Fehrer nebo Hella, je také přímým dodavatelem pro Škoda Auto.

„Rozhodli jsme se pro firmu, která je významným zaměstnavatelem v regionu a zakládá si na dobrých pracovních podmínkách. Je to firma, která nemyslí jen na sebe, ale záleží jí i na svém okolí a na blahu celého regionu,“ zhodnotil člen poroty Petr Peroutka z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo získala společnost STAPRO vyvíjející software pro zdravotnictví. Třetí místo obsadila firma PHATEC vyrábějící stroje pro zpracování technických textilií.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2018. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Pardubickém kraji společně vyhlásily jako nejodpovědnější společnost Isolit-Bravo. „Mají propracovaný systém zaměstnaneckých benefitů, zaměstnávají osoby ze znevýhodněných skupin, samozřejmostí je transparentnost a rovné příležitosti mužů a žen. Ve svém regionu patří mezi významné podporovatele kulturních a sociálních projektů, pořádají technické kroužky pro žáky ZŠ a otevřeli praktické učiliště pro nástrojaře. V environmentální oblasti prosazují principy odpovědné výroby a spotřeby a snaží se stále snižovat uhlíkovou stopu svého podnikání,“ okomentovala volbu Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a společenské odpovědnosti, Vodafone Czech Republic.

Hlavním partnerem podnikatelských soutěží je společnost EUROVIA CS. „Ve všech regionech České republiky ročně realizujeme několik stovek velkých i malých projektů na dálnicích, silnicích, železnicích, tramvajových tratích, náměstích, mostech, a pomáháme tak podnikatelskému prostředí k rychlejšímu a pohodlnějšímu spojení s jejich zákazníky a obchodními partnery. Jsme rádi, že se můžeme spolupodílet na rozvoji podnikatelského prostředí, které si podporu rozhodně zaslouží,“ doplnila Iveta Štočková, tisková mluvčí EUROVIA CS.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2018, Česká spořitelna Živnostník roku 2018 i Vodafone Odpovědná firma roku 2018 se uskuteční 12. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2018 Pardubického kraje:

1. Isolit-Bravo spol. s r.o. – výroba forem pro plastové dílce do automobilového průmyslu (Jablonné nad Orlicí)
2. STAPRO s.r.o. – vývoj softwaru pro všechny oblasti zdravotnictví (Pardubice)
3. PHATEC s.r.o. – výroba strojů pro zpracování technických textilií (Litomyšl)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018 Pardubického kraje:
1. Josef Fidler – výroba ručně tkaných žinylkových tkanin (Hlinsko v Čechách)
2. Jana Novotná – výroba rukodělné zmrzliny a cukrářských výrobků (Slatiňany)
3. Jana Novotná – čištění interiérů automobilů (Ústí nad Orlicí)

Vodafone Odpovědná firma roku 2018 Pardubického kraje:
Isolit-Bravo, spol. s r.o. – výroba forem pro plastové dílce do automobilového průmyslu (Jablonné nad Orlicí)