Pardubickým firmám vládne výrobce letecké elektroniky, živnostníkům malíř pokojů se silným příběhem | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Pardubickým firmám vládne výrobce letecké elektroniky, živnostníkům malíř pokojů se silným příběhem

Pardubickým firmám vládne výrobce letecké elektroniky, živnostníkům malíř pokojů se silným příběhem

19. 9. 2017, Hospodářské noviny

Pardubický kraj ukázal v letošním roce sí lu svého podnikatelského  prostředí. Mezi firmami soutěžili zástupci tradičních průmyslových  odvětví, ale také nově se rozvíjejících informačních technologií, výroby  komponentů, logistiky i zásobování. Laťka byla nastavena velmi vysoko.  Ani živnostníci nezůstali pozadu, vynikali především v originalitě.  Vedle speciální hodinářské práce a kožedělnictví zaujalo i několik  živností předávajících se v rodině po několik generací. Bezkonkurenčním  příběhem upoutal pozornost odborné poroty Jaroslav Vozáb, který zanechal  profese programátora a stal se malířem pokojů. „Zápal a rozhodnutí  udělat změnu je základem úspěšného podnikání. Pan Vozáb dal do své práce  srdce. To je cesta k úspěchu, a proto dnes zaujal,“ okomentoval porotce  Roman Ondra z České spořitelny. Stříbro bere mezi živnostníky Lenka  Hajzlová, jejíž hlavní činností je výroba kožených a provazových výrobků  užitečných především pro trenéry koní. Kromě toho se zaměřuje na  přípravky na ošetření kůže. Třetí nejlepší živnostník Zdeněk Bukáček se  věnuje výrobě dřevěných hraček. Motivací při rozjezdu živnosti mu byl  téměř stoletý odkaz jeho dědy a otce v pokračování výroby dřevěných  hraček a folklorních předmětů. V tomto duchu se snaží zachovat i  tradiční postupy výroby, to je především dodržení vysoké kvality ručního  zpracování soustružených hraček. Mezi firmami porotu oslnila společnost  ERA, přední dodavatel řešení pro sledování letového provozu a  identifikaci strojů ve vzduchu. „Je to firma s mezinárodním přesahem,  celosvětově známá. Obrovský zaměstnavatel v kraji. Má naprosto unikátní  vývojové centrum. Podle mého názoru má velké šance na úspěch v  celorepublikovém klání,“ zhodnotil člen poroty Petr Peroutka z Vodafone  Czech Republic. Druhé místo obsadila pardubická eBRÁNA, specializující  se na informační technologie. Realizuje webové stránky a e­shopy se  zkušenostmi na mezinárodní úrovni. Třetici nejúspěšnějších firem  uzavřela SEED SERVICE. Malá soukromá společnost se postupně stala  největším výrobcem travního semene v České republice a podílí se na  obnově této naší dříve tradiční profese. Na českém trhu je aktivní v  prodejích osiv kukuřice, řepky, hořčice, travních směsí, ale i jiných  agroproduktů. Vítězem kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017, v níž se hodnotí, jak se firma chová ke svému okolí, životnímu  prostředí, ale také vlastním zaměstnancům, zvítězila společnost eBRÁNA,  která realizuje webové stránky a e­shopy. Cenu uděluje společnost  Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. „Má přátelské  prostředí s mnoha žádanými benefity. Vyšla vstříc rodinám zaměstnanců  zřízením firemní školky a flexibilní pracovní dobou. Společenskou  odpovědnost mají zakotvenou ve své firemní DNA, poskytují online kurzy  zdarma a podporují sportovní činnost komunity,“ zdůvodnil volbu Petr  Peroutka z Vodafone Czech Republic.

Jaroslav Vozáb až do začátku podnikání pracoval původně jako  programátor. Vystřídal mnoho zaměstnavatelů a důvod ke změně byl vždycky  stejný. To, co bylo výsledkem jeho práce, mu připadalo nesmyslné a  zbytečné. Hlavní myšlenkou bylo vytvářet něco (cokoli), na čem je možné  vydělat, aniž by záleželo na tom, jestli to někdo opravdu potřebuje.  „Zjistil jsem, že mám rád jednoduché věci a že jako lidé vytváříme stále  složitější věci se záminkou toho, že nám pomohou. Místo toho je kvůli  nim náš život stále složitější,“ popisuje Vozáb. Paradoxem bylo, že jeho  poslední zaměstnavatel byl z pohledu rozumu něco jako zaměstnavatel  snů. Když ale vítězný živnostník zjistil, že i práce zde ho ubíjí,  přišel konečně na to, že potřebuje začít dělat něco úplně jiného. Akorát  vůbec netušil, co by to mělo být. Potom se během několika měsíců sám  vyučil v oboru malířství a založil si živnost. Hned od začátku měl  dostatek zakázek a jejich množství se neustále zvyšovalo. Malíře by  podle svých slov dělal i v případě, kdyby měl tolik peněz, že by nemusel  dělat vůbec nic. „Za největší úspěch považuji to, že nyní trávím  většinu času činností, která mne baví a dává smysl. A zejména překonání  strachu opustit dobře placenou, relativně jistou práci, která mi ale  nedávala smysl a vnitřně mne ubíjela,“ přiblížil svůj neotřelý příběh  pan Vozáb! „To hledání nebylo hlavně o zaměstnání, ale o hodnotách,  které člověk uctívá. Když se člověk zastaví a podívá se do sebe, pak se  ta cesta otevře sama, jako se to stalo mně,“ uzavírá vítězný živnostník  Pardubického kraje. Malíř mu vyšel jako smysluplná činnost, na kterou si  může sáhnout, je při tom pohyb, něco za sebou může vidět a má také  radost ze spokojených zákazníků. Přemýšlel i o rozšíření své činnosti,  ale zjistil, že to není ta cesta, kterou chce jít. Musel by dělat příliš  mnoho administrativy. Chce pracovat tak, jak to začalo a jak to je teď.

Mezi firmami odbornou porotu nejvíce zaujala společnost ERA, průkopník a  přední dodavatel řešení pro sledování letového provozu a identifikaci  strojů ve vzduchu i na civilních letištích a pro potřeby armádních a  bezpečnostních složek. Dodala již přes sto systémů zákazníkům z řad  organizací řízení letového provozu, letišť a vojenských sil ve více než  šedesáti zemích pěti kontinentů. Na začátku se společnost opřela o  místní spolupráci s Armádou České republiky a Řízením letového provozu,  postupně se prosazovala v zahraničí. „V oblasti pasivně radiolokačních  vojenských systémů nemá firma konkurenci, systém VERA­NG je unikátní  český vynález a výrobek,“ uvádí generální ředitel Viktor Sotona. V  poslední době ERA rozšířila významně své portfolio také o systémy pro  řízení letového provozu a kybernetickou bezpečnost. Zákazníci mají  přístup k dokonalému servisu včetně pozáručního a dodávek náhradních  dílů v rámci programu MasterCare, což je jeden z oficiálních produktů  ERA zahrnující non­stop podporu. Společnost loni poprvé ve své historii  vykázala obrat přes jednu miliardu korun. „Podnikání se neobejde bez  neustálého vývoje a výzkumu. Je třeba být neustále krok před ostatními.  Především v zahraničí se konkurence neustále dívá, co děláme a jak to  děláme. Proto je výzkum a především investice do něj velice důležitou  součástí našeho podnikání,“ okomentoval generální ředitel vítězné f  irmy. Proto se společnost rozhodla v Pardubicích vybudovat moderní  výzkumné centrum, kde jsou mimo jiné výborně vybavené laboratoře, včetně  moderních útlumových komor. „Hodně nás také těší to, že děláme  produkty, které mají jen malou či žádnou konkurenci, a že máme zajímavou  tradici, ve které můžeme pokračovat,“ uzavírá Viktor Sotona. V rámci  republiky má ERA pět poboček, centrem zůstávají Pardubice. Ve světě  působí od Tokia přes Moskvu, Singapur a Malajsii, spolupracuje s  většinou velkých letišť.