Pardubickým firmám vládne výrobce systémů pro letecký provoz, živnostníkům malíř pokojů se silným příběhem | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Pardubickým firmám vládne výrobce systémů pro letecký provoz, živnostníkům malíř pokojů se silným příběhem

Pardubickým firmám vládne výrobce systémů pro letecký provoz, živnostníkům malíř pokojů se silným příběhem

Síla firemního prostředí a pestrost živnostenských oborů. Takové bylo vyhlašování krajského kola podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2017 a Česká spořitelna Živnostník roku 2017 v Pardubicích. Bezkonkurenčním příběhem zaujal Jaroslav Vozáb, který zanechal profese programátora a stal se malířem pokojů. Mezi firmami oslnila odbornou porotu společnost ERA, přední dodavatel řešení pro sledování letového provozu a identifikaci strojů ve vzduchu.

Pardubický kraj ukázal v letošním roce sílu svého podnikatelského prostředí. Mezi firmami soutěžili zástupci tradičních průmyslových odvětví, ale také nově se rozvíjejících informačních technologií, výroby komponentů, logistiky i zásobování. Laťka byla nastavena velmi vysoko. Ani živnostníci nezůstali pozadu, vynikali především v originalitě. Od speciální hodinářské práce, přes kožedělnictví, zaujalo i několik živností předávajících se v rodině po několik generací.

Jaroslav Vozáb až do začátku podnikání pracoval původně jako programátor. Potom se během několika měsíců sám vyučil v oboru malířství a založil si živnost. Hned od začátku měl dostatek zakázek a jejich množství se neustále zvyšovalo. Malíře by podle svých slov dělal i v případě, kdyby měl tolik peněz, že by kvůli nim nemusel dělat vůbec nic. „Za největší úspěch považuji to, že nyní trávím většinu času činností, která mne baví a dává smysl. A zejména překonání strachu opustit dobře placenou, relativně jistou práci, která mi ale nedávala smysl a vnitřně mne ubíjela,“ přiblížil svůj neotřelý příběh pan Vozáb!

„Zápal a rozhodnutí udělat změnu je základem úspěšného podnikání. Pan Vozáb dal do své práce srdce. To je cesta k úspěchu, a proto dnes zaujal,“ okomentoval porotce Roman Ondra z České spořitelny.

Stříbro bere mezi živnostníky Lenka Hajzlová, jejíž hlavní činností je výroba kožených a provazových výrobků užitečných především pro trenéry koní. Kromě toho se zaměřuje na přípravky na ošetření kůže. Třetí nejlepší živnostník Zdeněk Bukáček se věnuje výrobě dřevěných hraček. Motivací při rozjezdu živnosti mu byl téměř stoletý odkaz jeho dědy a otce v pokračování výroby dřevěných hraček a folklorních předmětů. V tomto duchu se snaží zachovat i tradiční postupy výroby, to je především dodržení vysoké kvality ručního zpracování soustružených hraček. Specializuje se na výrobu nejrůznějších figurek – panenek, pohyblivých slepiček, koníků, husarů, kominíků a vojáčků.

Mezi firmami odbornou porotu nejvíce zaujala společnost ERA, průkopník a přední dodavatel řešení pro sledování letového provozu a identifikaci strojů ve vzduchu i na civilních letištích a pro potřeby armádních a bezpečnostních složek. Dodala již přes sto systémů zákazníkům z řad organizací řízení letového provozu, letišť a vojenských sil v 61 zemích pěti kontinentů. „V oblasti pasivně radiolokačních vojenských systémů nemá firma konkurenci, systém VERA-NG je unikátní český vynález a výrobek,“ doplnil generální ředitel Viktor Sotona. V poslední době ERA rozšířila významně své portfolio také o systémy pro řízení letového provozu a kybernetickou bezpečnost. Zákazníci mají přístup k dokonalému servisu včetně pozáručního a dodávek náhradních dílů v rámci programu MasterCare, což je jeden z oficiálních produktů ERA zahrnující non-stop podporu helpdesk 7/24. Společnost loni poprvé ve své historii vykázala obrat přes jednu miliardu korun.

„Je to firma s mezinárodním přesahem, celosvětově známá. Obrovský zaměstnavatel v kraji. Má naprosto unikátní vývojové centrum. Podle mého názoru má velké šance na úspěch v celorepublikovém klání,“ zhodnotil člen poroty Petr Peroutka z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo obsadila pardubická eBRÁNA, specializující se na informační technologie. Realizuje webové stránky a e-shopy se zkušenostmi na mezinárodní úrovni. Třetici nejúspěšnějších uzavírá SEED SERVICE. Malá soukromá firma se postupně stala největším výrobcem travního semene v ČR a podílí se na obnově této naší dříve tradiční profese. Podařilo se vybudovat výrazně exportní firmu. Na českém trhu je aktivní v prodejích osiv kukuřice, řepky, hořčice, travních směsí, ale i jiných agroproduktů, jako je jetel perský, jetel alexandrijský a vojtěška.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2017. Tuto cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Pardubickém kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost eBRÁNA, která realizuje webové stránky a e-shopy. „Má přátelské prostředí s mnoha žádanými benefity. Vyšla vstříc rodinám zaměstnanců zřízením firemní školky a flexibilní pracovní dobou. Společenskou odpovědnost mají zakotvenou ve své firemní DNA, poskytují online kurzy zdarma a podporují sportovní činnost komunity,“ zdůvodnil volbu Petr Peroutka z Vodafone Czech Republic.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2017, Česká spořitelna Živnostník roku 2017 i Vodafone Odpovědná firma roku 2017 se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2017 Pardubického kraje:
1. ERA a.s. – výroba komponentů a elektroniky pro letecký provoz (Pardubice)
2. eBRÁNA s.r.o. – činnost v oblasti informačních technologií (Pardubice)
3. SEED SERVICE s.r.o.  výroba a prodej osiv (Vysoké Mýto) 

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Pardubického kraje:
1. Jaroslav Vozáb  malíř pokojů, původní profesí programátor (Sezemice)
2. Lenka Hajzlová – výroba a zpracování kožených a provazových výrobků (Slatiňany)
3. Zdeněk Bukáček  výroba dřevěných hraček (Krouna)

Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Pardubického kraje:
eBRÁNA s.r.o.  činnost v oblasti informačních technologií (Pardubice)

Kontakt pro média:
David Pavlát
PR Specialist
+420 777 771 087
david.pavlat@communa.cz
www.firmaroku.cz|www.zivnostnikroku.cz