Pavel Horák: Socha z bronzu je věčná, pokud není politická | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Pavel Horák: Socha z bronzu je věčná, pokud není politická

Pavel Horák: Socha z bronzu je věčná, pokud není politická

Pavel Horák a Vladana Vajsová z vítězné firmy Královéhradeckého kraje nám bezprostředně po slavnostním vyhlášení výsledků sdělili své první dojmy.
19. 09. 2017 | Příběhy úspěšných

Představte v krátkosti, čemu se věnujete?

Je to odlévání do bronzu. Jsou to stoprocentně zakázky pro sochaře, takže s tím je trochu problém, protože umělci jsou pochopitelně bohémové.

Stali jste se Vodafone Firma roku 2017 Královéhradeckého kraje. Jaké jsou vaše první dojmy?

Určitě velké překvapení. To jsem v žádném případě nečekal. 

Jaká je profese slévačství?

Slévačství se skutečně docela dřina. Samozřejmě dneska je trend návratu k tradicím, spoustu věcí můžete oživit doma nebo v menší dílně. Čím méně nářadí a čím méně rukou k tomu potřebujete, tím to jde lépe. To ale není úplně náš případ, protože my potřebujeme prostor, potřebujeme spoustu materiálu a lidí.

Jak se dnes oboru daří?

Slévačství je dnes na vymření. Podle naši posledních informací se v Turnově zavírá poslední obor slévačství, takže je to těžké nějakým způsobem získávat lidi, kteří by znali ten proces. Většina našich zaměstnanců není původem slévačů, postupně se to řemeslo naučili. Dneska jsou z nich špičkoví odborníci, které se nebojíme vyslat kamkoli to světa, aby se podíleli na nějaké fázi toho procesu.

Jaké jsou zvláštnosti vaší práce?

To je metoda 4000 let stará. Dělá se to stále stejně, akorát se mění materiály. Jsou modernější a modernější. Výsledkem naší práce je bronzový odlitek, socha, ať už je to umělecké dílo nebo jiný objekt, který někdo chtěl převést do podoby bronzu. Bronz je strašně starý materiál, velice oblíbený, který vydrží v podstatě všechno, počasí a podobně. Jde ho zase jenom roztavit. Socha z bronzu je věčná, pokud není politická.

Co plánujete do budoucna?

Určitě udržet zakázky, abychom dnes a denně měli práci pro naše zaměstnance. Chceme udržet odborníky a vůbec odbornost ve firmě. A přejeme to samozřejmě umění jako takovému, protože my se podílíme na zhotovení a instalaci umění ve veřejném nebo privátním prostoru. Držíme palce umělcům a sochařům.