Pavel Koutný: Vyrábět uniformy není moc jednoduchá věc | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Pavel Koutný: Vyrábět uniformy není moc jednoduchá věc

Pavel Koutný: Vyrábět uniformy není moc jednoduchá věc

Oblek od společnosti Koutný má asi nejeden muž. Málokdo ale ví, že hlavním artiklem firmy jsou uniformy. Více v rozhovoru se ředitelem společnosti.
17. 10. 2019 | Firma roku

Jste asi u většiny lidí zafixováni jako výrobce pánských obleků. Mnohem více se ale věnujete výrobě uniforem…
Hlavním produktem naší společnosti je výroba uniforem a profesních oděvů, které tvoří zhruba 80 procent obratu. Těch dalších dvacet procent je výroba klasické pánské konfekce a obleků na míru, které distribuujeme přes sedm našich podnikových prodejen, což je hlavní distribuční kanál.

Komu jsou určeny vyráběné uniformy?
V České republice vyrábíme hlavně pro Armádu České republiky, Policii České republiky, Vězeňskou službu, Celní správu, městské policie, hasičské záchranné sbory.

Jaká jsou specifika výroby uniforem, například i vzhledem k jejich množství?
Vyrábět uniformy není moc jednoduchá věc, protože je většinou dána přesná technická specifikace. A ta se musí dodržet do poslední tečky. Pokud se něco liší o dva milimetry, tak se vám výrobky vrátí zpět. Je to jiné než u klasických obleků. Když je u nich gramáž jiná než u vzorku, tak se nic neděje, ale u uniforem se všechno vrací zpět. Výrobků my děláme kolem 400 tisíc kusů ročně s tím, že na uniformy padá zhruba 350 tisíc kusů.

Děláte uniformy i pro zahraničí…
Pro zahraničí dodáváme hlavně nizozemské armádě, rakouské armádě a dodáváme výrobky i slovenské armádě.

Jak se například k nizozemské armádě dostanete?
V Nizozemí máme obchodního partnera, který nám tendry vyhledává, a potom už uzavíráme smlouvy napřímo s tamním ministerstvem obrany. Jde o to vždy v té dané zemi někoho mít, kdo je s těmi lidmi v kontaktu a je schopen dát podrobnější informace.

Kolik má firma zaměstnanců?
V současné době kolem 120 lidí.

A kde máte výrobní závody?
Výrobní závod máme hlavně v Prostějově, dále šijeme i na Slovensku, Bulharsku a Albánii.

Jaký je podle vás stav oděvního průmyslu v České republice?
Situace v textilním a oděvním průmyslu za posledních dvacet let neustále klesá. Zaměstnanost je čím dál tím nižší. I pro hodně rodičů už to není perspektiva, už nejsou pomalu ani naplněné školy. V tuto chvíli si myslím, že se pokles zastavil a vidím, že jsou signály ze západní Evropy, kde odvětví v podstatě ustoupilo terciální sféře, že se to tam začíná postupně vracet. Takže já doufám, že oděvnictví dál nabyde na daleko větším významu. Například v Prostějově je škola designu a módy, takže jde se tímto směrem. Doufám, že se znovu otevřou i učňovské obory, alespoň jedna třída v daném ročníku.

Vidíte tedy světlo na konci tunelu…
Určitě se to tak dá říci, protože to pomyslné dno už oděvní průmysl dosáhl, takže teď už jen let vzhůru.

Jaké jsou u vás novinky?
V současné době se zaměřujeme na techničtější materiály. To jsou například materiály, které v sobě nesou membránu, jsou voděodolné. Technologický pokrok v oděvnictví jde hlavně díky materiálům. My jako výrobci vrchních oděvů se zaměřujeme spíše na vrchní vrstvu, a to jsou membránové materiály. Na uniformy využíváme hodně směsové materiály, kde je podíl vlny a polyesteru. A ten polyester se snažíme dodávat z recyklovaného polyesterového vlákna, které je vyrobeno z recyklátů, z pet lahví.