Pavel Milata: Chceme držet výrobu v Čechách | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Pavel Milata: Chceme držet výrobu v Čechách

Pavel Milata: Chceme držet výrobu v Čechách

Marketingový ředitel kladenské společnosti BEZNOSKA nás v rozhovoru zasvětí do tajů technické výroby ortopedických implantátů. Pojďme na to...
27. 11. 2020 | Firma roku

Čemu se věnujete?
Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem ortopedických implantátů a nástrojů. Děláme to už více než čtvrt století a vyjma klasických kloubů, jako jsou kolenní nebo kyčelní implantáty, tak máme i speciality jako jsou rostoucí kolenní implantáty pro dětské pacienty s onkologickým onemocněním.

Do jaké míry se jedná o technickou a do jaké míry medicínskou záležitost?
Je to od každého kus, protože bez technické části to rozhodně nejde, protože všechny implantáty musí splňovat jednak nějaké předpoklady lidského těla, to je jasné, to je neměnné. Ale jak to vyrobit, z jakých materiálů, aby to mělo nejideálnější vlastnosti pro lidské tělo, tak tam je technická složka, která složka důležitější. Takže by se dalo říci z větší míry technická, z menší míry medicínská.

Kolik toho ročně vyrobíte?
Ročně prodáme 1200 kolenních implantátů, kyčelních implantátů zhruba 1500.

Vyvážíte i do zahraničí?
Hlavní trh je pro nás tuzemský, zde prodáváme více než polovinu naší výroby. Aktuálně se soustřeďujeme na zahraniční trhy, protože v tuzemsku už není moc kam růst. Máme na Slovensku dceřinou firmu, ale prodáváme i do řady evropských zemí, jako je Portugalsko, Dánsko, Německo, Bulharsko, jedním z našich hlavních odběratelů jsou země bývalého Sovětského svazu. Zároveň máme i nějaké plány do Jižní Ameriky, ale to je v dnešní době dost složité.

Jaké jsou v oboru technologické novinky?
My máme nanolinku, která se příliš často v ortopedii nepoužívá. Nanopovrch je více biokompatibilní, více se integruje do kostí, je to hodně pokročilá technologie. Velmi důležité jsou především postupy a know-how, které má každá firma, což my díky dlouhé historii, vznikli jsme ze staré Poldi Kladno, tak máme šedesát let.

Kam byste rádi směřovali společnost ve střednědobém horizontu?
Chtěli bychom rozhodně stále růst, což se nám daří každým rokem. Rozšiřujeme výrobu, kupujeme nové stroje a jak už jsem říkal, jedním z našich cílů je najít nové exportní trhy, kam můžeme expandovat. Máme nějaké plány, chtěli jsme exportovat do Běloruska, což v dnešní době také moc nejde, chceme se zaměřit na evropské trhy, těch plánů je hodně.

Výroba je zde na Kladně?
My veškerou výrobu a administrativu máme na Kladně, tady v továrně. Výrobní hala je tady už od dob Poldi Kladno, od nějakých 60. let minulého století. Máme tady i školicí středisko, jak pro mediky, kteří se učí na budoucí ortopedy, tak pro širokou veřejnost, kdy chceme rozšiřovat povědomí o ortopedii a zároveň i vyvrátit některé mýty, které v ortopedii panují. Nemáme žádnou výrobu v zahraničí, ač by to bylo samozřejmě finančně výhodnější. Chceme držet výrobu v Čechách, abychom zvyšovali HDP České republiky a podporovali jak okres, tak Českou republiku.

Jaké vzdělání musí mít zaměstnanci, odkud se rekrutují?
Většina zaměstnanců, které máme, tak jsou s námi od začátku od založení společnosti roku 1992. Řada z nich už pracovala už v Poldi Kladno v 60. letech, jsou to lidé, kteří mají dlouhodobé zkušenosti. To je pro důležité. Fluktuace není moc možná, protože znalosti se opravdu získávají po řadu let, protože musí mít znalosti jak z technologie, tak z anatomie. My se snažíme podporovat náš okres Kladno, takže 99 % našich zaměstnanců je přímo z Kladna. Těžší je to s výrobními dělníky, protože ti v dnešní době už jako mladí moc nejsou, to je složitější, ale snažíme se globálně neautomatizovat, snažíme se mít ruční výrobu.