Petr Zelenka: Velký respekt máme ke všem, kteří mají odvahu s podnikáním začít, postarat se sami o sebe a také přijmout zaměstnance, a mít tak zodpovědnost i za ně | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Petr Zelenka: Velký respekt máme ke všem, kteří mají odvahu s podnikáním začít, postarat se sami o sebe a také přijmout zaměstnance, a mít tak zodpovědnost i za ně

Petr Zelenka: Velký respekt máme ke všem, kteří mají odvahu s podnikáním začít, postarat se sami o sebe a také přijmout zaměstnance, a mít tak zodpovědnost i za ně

Česká spořitelna dlouhodobě podporuje malé a střední podnikatele a také proto je partnerem soutěže Živnostník roku. Několik otázek u příležitosti regionálních byznys snídaní jsme položili Petru Zelenkovi z České spořitelny.
16. 06. 2017

Do konce června se mohou podnikatelé a živnostníci registrovat do letošního ročníku soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Co by pro ně podle vás mělo být motivací přihlásit se?

Člověk je od přírody soutěživý. Díky soutěži mají podnikatelé možnost pochlubit se svým podnikatelským záměrem v konkurenci ostatních účastníků v kraji i celé ČR. Mohou zviditelnit svůj podnik, přiblížit veřejnosti atraktivnost oboru a v neposlední řadě tak zúročit a získat ocenění za svou každodenní dřinu.

Nicméně Živnostník roku není jen o soutěžení. Potkáváme se společně v krajích (podnikatelé, živnostníci, banka) a řešíme i aktuální témata, která se týkají podnikání. Zároveň je to skvělá platforma pro výměnu a sdílení zkušeností a navázání obchodních kontaktů.

V krajích právě skončily byznys snídaně, které jsou součástí soutěží. Co říkáte takové možnosti navazování obchodních kontaktů v regionech?

Pomáhat jednotlivcům a firmám k prosperitě  je jedním z našich poslání. I proto považuji setkání s podnikateli v jednotlivých regionech, krajích za unikátní příležitost, jak podpořit skvělé myšlenky a podnikatelské záměry, a tím pomoci konkrétním klientům v jejich rozvoji a dalšímu směřování.

 V rámci soutěží podporujete také partnerskou kategorii Nejlepší startup roku 2017. Proč se zaměřujete na tuto kategorii? 

Chceme být tam, kde vznikají nové, zajímavé a inovativní nápady, kterým pomůžeme vdechnout život. Vývoj startupů je jiný než u klasických firem, vše je mnohem dynamičtější. Přílišná byrokracie, administrativní náročnost a konzervativní, pomalý a zkostnatělý proces financování – to vše brzdí startupy v jejich rozvoji. Naše banka nabízí nejen rychlou finanční podporu, ale také poradenství (jak nastavit finance, připravit lean canvas atd.) či cenné rady prostřednictvím mentorů - zkušených podnikatelů z řad našich klientů.

Je podle vás teď dobrá doba na založení nebo rozšiřování vlastního byznysu?

Vždycky jsme podporovali a podporujeme podnikatele a živnostníky v jejich záměrech. Ať už rozvíjejí stávající činnost nebo právě rozjíždějí svoje vlastní podnikání. Velký respekt máme ke všem, kteří mají odvahu s podnikáním začít, postarat se sami o sebe a také přijmout zaměstnance, a mít tak zodpovědnost i za ně. A toto platí v jakékoliv době. Podnikání je o nápadu, odvaze postavit se na vlastní nohy. Pro takové rozhodnutí je vhodná jakákoliv doba. V té dnešní je to asi trochu složitější než dříve. Konkurence je větší a samotný nápad musí být víceméně unikátní, aby obstál. Navíc různé regulace a omezení svobodnému podnikání také příliš nenahrávají. Na druhou stranu, pokud jste šikovní, nic vám nezabrání podnikat - třeba můj bratr začal před nedávnem a vůbec si nestěžuje.

Podnikání a ještě více provozování živnosti je spjato s určitou oblastí, prostředím a vzájemnými vztahy. Čím může Česká spořitelna podnikatelům a živnostníkům v jejich specifickém prostředí pomoci?

Jsme připraveni pomoci především v oblasti financování podnikatelských záměrů a v rozvoji podnikatelů a firem. Máme širokou síť poboček a díky ucelené nabídce produktů a služeb pro drobné živnostníky a menší firmy dokážeme poradit s rozvojem či rozjezdem podnikání. Kromě financování se zaměřujeme i na propojování podnikatelských subjektů v regionech, které povede k jejich prosperitě. Navíc se postaráme i o privátní potřeby našich klientů.