Petra Králová: Není to jen o tom, že lékař předepíše léky | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Petra Králová: Není to jen o tom, že lékař předepíše léky

Petra Králová: Není to jen o tom, že lékař předepíše léky

Společnost DiaVize, která se stala Firmou roku 2021 Hlavního města Praha, se zabývá poskytováním péče v diabetologii a endokrinologii. Více už v rozhovoru s její ředitelkou.
08. 11. 2021 | Firma roku

Čemu se věnujete?
Zabýváme se poskytováním péče v diabetologii a endokrinologii, jak pro dospělé, tak pro děti.

Jaké je to podnikat v oblasti zdravotní péče?
Je to podnikání jako každé jiné. Samozřejmě to má hodně etických, morálních a jiných dopadů. A hodně limitů, samozřejmě. Nicméně snažíme se o to, abychom byli ekonomicky samostatní, prospěšní a hlavně aby péče byla poskytována tak, aby z ní pacienti těžili naplno. Takže nejenže podnikáme ve zdravotnictví, ale snažíme se i například formou Nadačního fondu DiaVize získat finance, které podporují aktivity, které si nemůžeme dovolit zaplatit samostatně.

Pojďme přiblížit tu vlastní péči…
Koncept péče je založený na tom, že klademe velký důraz na střední zdravotnický personál a jiné odborníky, než jsou lékaři. Kupříkladu pacient diabetik stráví hodně času u edukační sestry, podiatrické sestry, nutriční terapeutky a dalších specializovaných odborností, které ho naučí, jak nemoc zvládat, jak přijmout různá omezení do nového života a hlavně jak se se změnami vypořádat. Není to jen o tom, že mu lékař předepíše léky, berte ráno a večer jeden prášek nebo píchejte si inzulín, ale střední zdravotnický personál ho naučí, jak má s nemocí pracovat a co má dělat. Nejen stanovit cíle léčby, ale jak jich dosáhnout. To je na tom to nejdůležitější, a to my děláme. A asi i proto jsme pacienty dobře vnímáni, protože k nám přicházejí z jiných ambulancí, kde se dlouhodobě léčili a vidí, že péče je u nás jiná a že se jim snažíme dát maximum.

Jak to komunikujete směrem k pacientům tak, aby koncept pochopili?
Každý pacient, který přichází do našeho centra, má úvodní edukační hodinu, kde mu vysvětlujeme koncept naší práce. Tedy, že bude docházet na skupinové edukace, že máme edukační sestřičky, že potřebujeme, aby on sám začal na změně pracovat. A pokud tu změnu není schopen akceptovat, tak v tom případě nebude v naší péči šťastný, protože ten pacient musí chtít.

Kde sídlíte? Jak se o vás lidé mohou dozvědět?
Sídlíme na Praze 4, na Budějovické. Péči poskytujeme od rána až do večera, takže máme i časy pro pacienty, kteří chodí po práci nebo brzo před prací.

Kolik máte klientů a odkud jsou?
Pacienti přibývají každý měsíc a dojíždějí i z Moravskoslezského kraje, protože vědí, že tu péči děláme jinak, takže cestu jednou za tři měsíce k nám rádi absolvují a stráví u nás klidně půl dne a zase se za tři měsíce rádi vrátí. Pacientů je okolo čtyř tisíc, rozděluje se to ale samozřejmě na pacienty, kterým poskytujeme jenom klasickou zdravotní péči a kteří chodí i na různé doplňkové služby, které jim nabízíme, například pedikúru pro diabetické pacienty nebo nutriční terapii. Některé služby můžou využívat, i když nejsou našimi pacienty, takže se to hodně prolíná.

Jakou máte představu dalšího rozvoje?
My se rozvíjíme každý měsíc, což je obdivuhodné. Rozrůstáme se raketovou rychlostí. Doufám, že budeme příští rok dvakrát tak velicí a budeme se snažit uspokojit požadavky pacientů, protože poptávka je tak obrovská.

Takže nějaká pobočka?
Máme to v plánu, ale nechci předbíhat.

Pojďme něco říci o zaměstnancích u vás? Třeba o lékařích?
U nás lékaři jsou převážně ženy maminky. Jsou to lékařky ze všech velkých diabetologických center, které u nás začínají pracovat v době, kdy byly na mateřské. Protože velké nemocnice nebo centra nemají tu možnosti, nebo často omezeně, aby jim vyšly vstříc ohledně různé pracovní doby. V tom my jsme velmi pružní. A z toho s rekrutuje další a pevnější vztah, protože se jim snažíme poskytnout takové zázemí, aby u nás byly spokojené. A co se týče středního zdravotnického personálu, tak je to velká řada odborníků a vysoce specializovaných sester, které dělají i kurzy v IKEMu. Každá sestra má nějakou specializaci a zaměřuje se na nějaký cíl a je odborníkem v té dané oblasti.

Jak vy sama jste se k práci dostala?
Já sama jsem se k tomu dostala klasicky přes výběrové řízení. Bylo to v době, kdy jsem také otěhotněla a začínala jsem také na zkrácený úvazek v době, kdy DiaVize měla šest sedm lidí. A momentálně jsem v očekávání s druhým dítětem a věřím, že se mi to podaří zase krásně sladit, jako to bylo předtím, protože podmínky máme pro maminky super.