Petra Plemlová: Časy, kdy se to nejlepší vyváželo za hranice, by měly být už dávno za námi | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Petra Plemlová: Časy, kdy se to nejlepší vyváželo za hranice, by měly být už dávno za námi

Petra Plemlová: Časy, kdy se to nejlepší vyváželo za hranice, by měly být už dávno za námi

Nezapomenutelnou postavou loňského ročníku podnikatelských soutěží se stala Petra Plemlová. Její firma Unuodesign drží titul Vodafone Firma roku 2017 Jihočeského kraje a daří se jí víc než dobře.
06. 09. 2018 | Firma roku

Co je nového od vašeho loňského úspěchu v soutěži Vodafone Firma roku?
Od výhry v soutěži Firma roku se roztočilo mediální kolečko, které rozhodně našim eshopům unuo.cz a unuodesign.cz pomohlo růst. Unuo.cz roste o více než 200 % a unuodesign.cz o 40 % . A naše eshopová rodinka se rozrostla o další projekt, kterým je PICKI.cz. Jedná se o aplikaci umožňující automatizaci ve skladech menším i velkým firmám s minimálními finančními náklady. Automatizaci si tak bude moci dovolit ve skladu opravdu každý.

Do jaké míry se vám podařila vloni ohlašovaná expanze na zahraniční trhy? 
Zájem zahraničních velkoobchodníků nás opravdu překvapil, naše výrobky se již prodávají v Itálii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Španělsku... Jsme velmi překvapeni, že zahraniční odběratelé aktivně naši firmu vyhledávají, aniž bychom je sami oslovovali. Stále si ale stojíme za tím, že je pro nás primární tuzemský trh a naši čeští a slovenští zákaznici. Export pro nás bude velkou otázkou, až budeme mít zcela nasaturovaný český trh, naše výrobky jsou skvělé a myslím, že časy, kdy se to nejlepší vyváželo za hranice, by měly být už dávno za námi.

Co vás na práci nejvíce baví?
Nevím zda slovo práce a baví jsou ta pravá. Všechny mé podnikatelské aktivity jsou zrcadlem mě samé, není to práce, je to jen zhmotňování toho, čemu věřím, protože opravdu věřím, že chytré výrobky s ekonomickou myšlenkou vyrobené v naší krásné zemi, musí mít své místo v českých domácnostech. Nejvíce mě těší slyšet recenze maminek a učitelek v matěřských školách, že jim naše produkty zjednodušují život a dělají našim dětem svět barevnější. Je skvělé vidět dětské hřiště prosvícené unuo barevným oblečením mezi šedí a černí běžného zboží z Číny. A když mi maminka řekne, že naše kalhoty nosí už druhý rok, a to jsou přitom zděděné po starší setře, vím, že to, co dělám má smysl a děláme to dobře.

Kde berete stále novou inspiraci na vzory a barevné kombinace pro vaše oblečení pro děti?
Inspirace přichází přímo od těch nejinspirativnějších osob na naší planetě, kterými jsou právě děti. Jejich oči touží vidět něco, co znají ze svého okolí, tvořit příběhy a malované postavičky, které jim mohou být přítelem třeba i na cestách do školek a škol. Moje děti neříkají že chtějí bundičku, ale chtějí paní pejskovou (bundička s pejsky).

Kolik máte Unuaček?
Unuaček jsou již vyšší tisíce, protože unuačka je naše zákaznice, žena, která smýšlí ekologicky a má ráda funkční a kvalitní zboží. Jsou to ale také ženy od šicích strojů, které našim látkám tepve vdechují život. Ve většině se jedná o švadlenky.

S jakým ohlasem se setkávají videa, která o šití natáčíte?
Videa i blogy které natáčíme a uveřejňujeme na našem FB profilu nebo youtube, jsou velmi oblíbená, ale musím říct, že k mému úžasu si zákaznice oblíbily snad více naše blogy o zdravém přebalování a švadlenky zase střihy, které zdarma nabízíme ke stažení. 

Jaký zážitek se vám osobně vybaví při vzpomínce na loňský ročník podnikatelských soutěží?
Dodnes po pravdě nemohu pochopit, jak se stalo, že jsme se umístili mezi takovými velikány a podnikatelskými matadory. V tu chvíli jsem byla na sebe a svou firmu opravdu pyšná, i když jsem si v té době spíše připadala jako malý živnostníček, maminka co rozjela malé podníkání a ono "to" nějak vyrostlo. Po roce jsme však udělali veliký krok v automatizaci a v procesech naší firmy, a to vše díky tomu, že mě soutěž přesvědčila, že vlastně firmou jsme, sice malou, ale velmi houževnatou a doufám, že jsme neřekli ještě poslední slovo. Tento rok budeme končit s obratem kolem 50 mil. Kč, a tak si myslím, že nás čekají v budoucnu ještě velké věci.

Jak velký je váš tým a co byste o něm řekla?
Můj nejbližší tým je o cirka o pěti lidech, je fantastický a je mi druhou rodinou, je skvělé být obklopena lidmi, kterým vlastně vůbec nemusítě řikat, co si myslíte, protože to vědí dřív než vy. Pokud však myslíte zaměstnance, tak je nás prakticky stále do 50, díky automatizacím jsme personálně velmi efektivní, dále však spolupracujeme s cca dalšími 50externisty. Nesmím však zapomenout, že náš tým, jsou také maminky co používají naše oblečení i maminky, co šijí doma. Bez těchto unuaček, jejich podnětů a testování, by naše zboží nebylo tím, čím je. Naše nová aplikace PICKI.cz je nám v poslední době také obrovskou inspirací, díky ní se stýkáme s dalšími podnikateli, se kterými sdílíme informace, dělíme se o dobré a špatné zkušenosti a je neuvěřitelné být každý den zaskočena tím, kolik fantastických a pracovnitých ponikatelů u nás v zemi je.