Piana a motory ovládly Firmu a Živnostníka roku v Hradci Králové | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Piana a motory ovládly Firmu a Živnostníka roku v Hradci Králové

Piana a motory ovládly Firmu a Živnostníka roku v Hradci Králové

20. 9. 2019, Hospodářské noviny

První motory do ventilátorů dodala náchodská společnost Atas před 91 lety podnikateli Tomáši Baťovi. Zlínský obuvník je dával v zimě do výkladů, aby skla výloh nezamrzala. V současnosti vyváží Atas své výrobky do celého světa a letos vyhrál regionální kolo soutěže Vodafone Firma roku v Královéhradeckém kraji, kterou vyhlašují Hospodářské noviny.

Atas malé elektromotory nevyrábí sériově, vždy jde o výrobu na zakázku. Lidé se s produkty firmy mohou setkat například při návštěvě zubaře, kde motory pohánějí zubní vrtačky, ve skartovačkách nebo v čisticích strojích. Asi 80 procent výrobků Atas exportuje celkem do 60 zemí. „Kromě Německa, Francie nebo Itálie vyvážíme také do Číny, Vietnamu či Spojených států,“ říká předseda představenstva společnosti Otto Daněk.

Podnik z Náchoda v USA spolupracuje i s výrobcem letadel Boeing. „S jejich zástupci jsme se kdysi vsadili o basu šampaňského, že jim motor zvládneme do tří měsíců vyrobit. Sázku jsme nakonec vyhráli, ale dalších devět měsíců pak trvalo získat povolení, abychom motor mohli na americkém trhu prodávat,“ vzpomíná Daněk.

V soutěži Moneta Živnostník roku Královéhradeckého kraje zvítězil Martin Rak, který se zabývá opravou klavírů a pianin. V oboru se, stejně jako jeho otec a sestra, vyučil u známé české společnosti Petrof, která sídlí v Hradci Králové. Rak však přiznává, že původně ho řemeslo nelákalo a snil spíše o kariéře profesionálního hokejisty. Vše se změnilo v jeho 18 letech, kdy se oženil se svou současnou manželkou. „S hokejem jsem přestal a začal pracovat u Petrofa, kde jsem strávil pět let,“ vzpomíná živnostník.

Poté přešel do jiné hradecké společnosti, Bechstein, kde vydržel do roku 2008. V době začínající hospodářské krize byl z firmy propuštěn a ze dne na den se rozhodl začít podnikat. V obci Všestary si pronajal bývalou prodejnu potravin, nakoupil stará piana, která opravoval a následně prodával. „Zásoby jsem ale rychle vyprodal, proto jsem se rozhodl zaměřit na zakázkovou výrobu,“ uvádí podnikatel. Kromě kompletních oprav pian se dnes Rak zabývá i jejich laděním, skladováním nebo pronájmem. Veškerou práci dělá stále sám, pracovníky si najímá jen na stěhování.