Napsali o nás > Plošné spoje z Liberce míří i do vesmíru. Jsou i v satelitech a vozítku na Marsu

Plošné spoje z Liberce míří i do vesmíru. Jsou i v satelitech a vozítku na Marsu

8.12.2016 Hospodářské noviny str. 02 Příloha - Firmy a živnostníci Veronika Kudrnová

​Josef Suska, vítěz soutěže Vodafone Firma roku 2016

Malé české Silicon Valley se rozvíjí přímo pod dominantou Libereckého kraje, horou Ještěd. V liberecké průmyslové zóně má svůj závod jeden z největších českých výrobců elektroniky, firma HOKAMI CZ. Její desky plošných spojů najdete ve spoustě věcí kolem nás. Jsou centrálním mozkem domácích spotřebičů i průmyslových strojů. Najdete je také v automobilech, lékařských přístrojích, letadlech, vesmírných satelitech i ve vozech F1. Určují, jak tato zařízení budou fungovat. Společnost už devatenáctým rokem většinově vlastní a řídí dnes třiapadesátiletý Josef Suska, muž s pevným stiskem a odhodláním být nejlepší v oboru. Z obchodní společnosti o třech lidech se mu podařilo vybudovat výrobní podnik, který by už příští rok mohl dosáhnout miliardových tržeb. Svůj úspěch staví hlavně na inovaci.

            Hlavní část výroby probíhá ve dvou směnách na čtyřech nejmodernějších automatických linkách. Díky rozsáhlým investicím, které se jen za posledního dva a půl roku vyšplhaly zhruba ke 270 milionům korun, jsou v HOKAMI schopni na základě zákazníkem dodané dokumentace vyrobit jakkoli složitou elektroniku. „Vlastníme ucelenou technologii pro střední i malé série desek. Součástkami osazujeme prototypy i statisícové série. Každý den na linkách vyrábíme něco jiného a ročně u nás vznikne na 7 milionů hotových výrobků,“ vypráví Suska.

            Hlavními zákazníky HOKAMI jsou firmy z oboru průmyslové elektrotechniky. V terminologii elektroniky vyrábí „plošáky“ a celá zařízení například pro firmu Bosch nebo Schneider Electric a další velké mezinárodní korporátní společnosti i menší české firmy. Jen desetina roční produkce ale končí na domácím trhu. Vyvážejí až 90 procent výroby, hlavně do německy mluvících zemí. Nejsilnějším exportním trhem je Švýcarsko, dále pak Německo, Rakousko, Itálie, Dánsko, Francie a Velká Británie. Ve výčtu více než dvou desítek zemí nechybí ani Čína, USA a Singapur. „Plošák“ z Liberce je dokonce i na Marsu. Je totiž součástí pojízdné laboratoře Curiosity, která už čtvrtým rokem zkoumá rudou planetu.

Zákazníci si nás najdou sami

„Zákazníky získáváme ‚tichou poštou‘ – tedy tak, že ti stávající o nás dobře mluví. Nemáme jediného obchodního zástupce. Moje zkušenost je taková, že kdykoli jsme někoho sami aktivně oslovili, práci nám stejně nikdy nedal. Zákazníci si nás nacházejí sami. Řeknou si mezi sebou, jací jsme, co umíme, neumíme a hlavně jak jednáme například při reklamaci,“ popisuje Suska obchodní politiku firmy.

            Ačkoliv působí v oboru, kde je i na českém trhu velmi silná konkurence, prakticky se s ní míjí. „Vzájemně si nelezeme do zelí. Práce ze Západu přichází tolik, že se vůbec nestřetáváme. Přetahování o zákazníka by stejně bylo kontraproduktivní. Vedlo by jen k nižší ceně za zakázku. Naši hlavní vyzyvatelé jsou z Indie, Číny, Turecka i Rumunska. Nicméně třeba právě švýcarské firmy nechtějí vyrábět elektroniku v Číně. Bojí se jejího kopírovacího potenciálu a raději volí evropské výrobce,“ vysvětluje Suska.

            O zakázky v HOKAMI rozhodně nemají nouzi. Vyjma krizového roku 2008, kdy se jim propadla výroba o pětinu, zažili už jen mírný pokles po velmi úspěšném roce 2010, kdy jejich produkce vzrostla na dvojnásobek. Letos tržby převýší hranici 650 milionů korun a příští rok by podle odhadu majitele mohly pokořit dokonce miliardu. „Jen tento týden přišly objednávky na příští rok za 9 milionů eur a začínáme se obávat toho, že budeme muset začít zakázky odmítat,“ podotýká Suska, který ale není příznivcem velkého plánování. „Znám firmy, které dělají byznysplány na rok, pět i deset let, ale to k ničemu nevede. Stejně je každá menší i střední česká firma ve vleku událostí, které nemůže ovlivnit. Můžete si plánovat nárůsty, jaké chcete, ale realita bude jiná,“ dodává.

Když rozvoj brzdí nedostatečný prostor

Netlačí ho ani tak výrobní kapacita linek jako nedostatek skladovacích prostor. Vedle libereckého závodu se 180 zaměstnanci má ještě jednu montážní dílnu v Polsku, v 40 kilometrů vzdálené obci Zawidów, kde pracuje další téměř stovka lidí. Celkem tak vyrábí na ploše 7500 m2, což je více než jedno a půl fotbalového hřiště. Na obou stranách hranice navíc plánuje rozšíření. V Polsku už vydražil pozemek o rozloze 25 tisíc m2, na kterém bude stát další výrobna. „Halu bychom potřebovali hned, včera už bylo pozdě. Vyřízení formalit kolem stavby je ale zdlouhavé – v případě českých úřadů jsou to klidně tři roky – a neslučitelné s tím, co firma potřebuje. Nerozumím třeba tomu, že když chcete stavět na parcelách průmyslové zóny, musíte opakovaně procházet procesem posouzení vlivu stavby na životní prostředí. V Polsku je to jiné. Zákony tam jsou k podnikatelům, kteří chtějí zaměstnat místní, vstřícné. Starosta se klidně osobně angažuje při vyřízení stavebního povolení, zařídí zavedení inženýrských sítí nebo nechá na náklady obce vybudovat cestu,“ říká Suska, který nevylučuje ani rozšíření výroby na Ukrajinu nebo akvizici italské firmy z oboru. To už ale pravděpodobně bude v kompetenci jeho syna.

            „Už mi není 20 a mým úkolem není stavět fabriky po celém světě, ale v následujících třech až čtyřech letech předat firmu synovi,“ rozkrývá plány třiapadesátiletý podnikatel. Jeho jednadvacetiletý syn studuje druhým rokem byznys a inženýring na univerzitě ve Spojených státech. I na dálku se už ale podílí na řízení firmy. Dohlíží například na finanční reporting polského závodu.

            Syn není jediný z rodiny, kdo v HOKAMI působí. Manželka majitele Marcela Susková řídí finance, jeho bratr Pavel šéfuje výrobě a švagrová pracuje v oddělení kvality. Suska do podnikání dokonce zapojil i svoji dceru, která je zubařka. Čeká ji řízení chodu zdravotního střediska určeného k medicínsko-relaxačním účelům, které Suska buduje. První z celkem čtyř plánovaných budov nabídne své služby zaměstnancům společnosti a poté i veřejnosti už v novém roce. K zubním ordinacím a kavárně postupně přibude i zubní laboratoř a hygiena, v delším horizontu pak třeba i poúrazové centrum.

            „Český fenomén je nadávat na svého zaměstnavatele. Já se snažím, aby tomu tak u nás ve firmě nebylo. Nelžu, neslibuji a vykořisťovat se snažím rozumně. Chci, aby naši zaměstnanci byli spokojení a hrdí na to, že s námi pracují. I proto 96,2 procenta ze zisku reinvestuji zpět do firmy. Věřím, že další takovou společnost v Česku nenajdete,“ uzavírá šéf Firmy roku 2016.

HOKAMI CZ Liberecká firma, která vyrábí desky plošných spojů. Tutéž produkci má i v Polsku. Firma strmě roste. Společný obrat obou provozů bude o třetinu vyšší než loni a překročí hranici 650 milionů korun. Příští rok už by to mohla být miliarda. 92,6 procenta zisku vrací její majitelé zpět do firmy ve formě investic.

Na byznysplány nevěřím. Úspěšní jsme díky investicím do inovací.

O autorovi| Veronika Kudrnová, veronika.kudrnova@economia.cz

Foto autor| FOTO: HN – MILAN BUREŠ

Foto popis| Josef Suska je generálním ředitelem a vizionářem firmy HOKAMI CZ, kterou založil v roce 1997. Vlastní ji z 80 procent. Pětina patří jeho společníkovi Miloši Sváčkovi. V roce 1986 absolvoval ČVUT se zaměřením na technickou kybernetiku. Elektronice se věnuje celý svůj profesní život.