Plzeňsko už má svou firmu a také živnostníka roku 2018 | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Plzeňsko už má svou firmu a také živnostníka roku 2018

Plzeňsko už má svou firmu a také živnostníka roku 2018

1. 10. 2018, Mladá fronta DNES

PLZEŇSKÝ KRAJ Letošní firmou roku Plzeňského kraje se stal výrobce kluzných ložisek GTW Bearings z Příšova na Plzeňsku. Živnostníkem roku 2018 je Milan Novotný, který nabízí originální okenní a nábytkové kování.

            „Regionální vítězové 13. ročníku soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku budou také reprezentovat Plzeňský kraj v celostátním finále, které se uskuteční 12. prosince v Praze na Žofíně,“ řekl mluvčí soutěže David Pavlát.

            GTW Bearings vyrábí ložiska pro poměrně malý počet významných odběratelů, kteří poptávají speciálně navržené produkty pro konkrétní stroje - například turbíny, převodovky a generátory. Díky ložiskům GTW Bearings hřídel plave na oleji a nedotýká se kovového prstence.

            „V polovině 90. let jsem přijel do Příšova na kole. Měli jsme práci na tři týdny a peníze na dva. Dnes máme 120 lidí a jsme certifikováni od takových firem, jako je Siemens a GE,“ řekl spoluzakladatel společnosti Jiří Šujanec.

            „Firma byla založena doslova na zelené louce. Věnuje se výzkumu, vývoji a dodává do celého světa,“ uvedl člen poroty Jan Kučera z Vodafone.

Živnostník začínal ve stodole

Vítězný živnostník Milan Novotný vybavil postupně svoji provozovnu moderní technologií na přesné lití, strojní a ruční obrábění, lakovnu a chemickou úpravu kovů. „Začal jsem ve stodole, měl jsem i 16 lidí. Naše výrobky jsou v Národním muzeu, motolské nemocnici, pražské knihovně i na celé ulici ve Vídni,“ řekl. Dnes se zaměřuje na rustikální kování na nábytek a okna. Vyvinul vlastní receptury na patinování kovů. „Dokázal rozšířit podnikání na německý i rakouský trh,“ uvedla Veronika Pejřimovská z České spořitelny.

            Druhé místo mezi firmami obsadila firma Klaus Timber z jižního Plzeňska, výrobce atypických dřevěných palet, a bronz získal plzeňský PEKASS, který projektuje a dodává strojní zařízení do pekáren. Stříbro mezi živnostníky má Helena Konopíková a její krchlebské koláče a třetí příčku Lubomír Pokorný, který izoluje střechy proti vodě.