Napsali o nás > Podmínky pro podnikání v Česku

Podmínky pro podnikání v Česku

7.12.2016 ČT 24 str. 02 20:00 90' ČT24

​Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

A my se teď vracíme k soutěži Živnostník roku 2016. Z každého ze 14 krajů byl vybrán jeden živnostník. O jejich dalším osudu rozhodovala veřejnost. Pomocí SMS lidé vybrali 7 užších finalistů. Pojďme si je teď představit. Lukáš Drlík se vzdal své kariéry v hoteliérství a otevřel si vlastní statek a docela netradiční. Pěstuje totiž jenom levanduli, tu pak prodává i ve své levandulové kavárně, do které se sjíždějí lidé z celé republiky. Společně se svým manželem začínala Lucie Ernestová. Před 16 lety začala tvořit grafické návrhy pro přátele a dnes už má na svém kontě pět sad originálních her, které putovaly i do zahraničí. A Bedřich Hloch, ten chtěl dokázat, že knihařské řemeslo zůstane v Jihlavě zachováno. Založil si proto knihařství a nabízí například i ruční opravy a šití knih. Sám sebe charakterizuje jako zedníka s lidskou tváří Tomáš Kalný. Ten se věnuje zednickým a obkladačským pracím už 18 let a svým kolegům radí: "Řemeslník musí být hlavně poctivý a pilný." Před čtvrt stoletím začala Ludmila Kocourková podnikat ve stravovacích službách. Úspěšně provozuje také pěstitelskou pálenici a prodává minerální vodu Jesenický pramen. Jejím cílem je teď dostat tuto vodu do celé republiky. První šperky začal David Lomos vyrábět už ve 12 letech, dnes ve svém ateliéru tvoří umělecké šperky, snubní prsteny a další módní doplňky a další výprava, tentokrát na jižní Moravu. Když tam, tak za vínem a Magdalenu Válkovou víno provází odmalička a dnes se prodejem kvalitních vinných moštů živí. Používá k tomu hrozno z vlastního rodinného vinohradu. A my už teď znovu míříme živě přímo do centra dění, tedy na pražský Žofín. Dozvíme se během malé chvíle, kdo bude tím vítězem živnostníků, kdo bude tím nositelem titulu Živnostník roku 2016, ale ještě před tím přeci jen stihneme další dotaz od diváka Ondřeje nebo se zkratkou O, který se ptá, myslím si, že to míří přímo na vás: "Není budoucnost podnikání nakloněna pozitivně pro menší a střední podnikání? Nepřijde doba, kdy budou lidé unaveni z velkých nadnárodních korporací, éra velkého byznys boomu malého a středního podnikání."

Rehana JEŽKOVÁ, zakladatelka Angel Wings, Živnostník roku 2015

--------------------

Já si myslím, že nejvíc záleží na odvětví podnikání, že určitě vzniká spoustu malých podniků, malých firem a třeba v mém oboru si myslím, že to je velice příznivé, ale pak jsou obory, které jsou techničtější nebo, já nevím, IT třeba a tak podobně a tam prostě to jede úplně jiným stylem, než u nás a tam si myslím, že ta důvěra k těm korporátům pořád je dost veliká, takže ...

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

--------------------

Vy jste velká společnost, o tom už jsme mluvili, ale přeci jen nevidíte tu výhodu právě v malém podnikání, zvlášť v dnešní době, kdy se mluví o tom, jak se musí průmysl změnit, průmysl 4.0, obrovské téma. A ke slovu se dostávají malé start-upy, nový, nové nápady, velké ryby se snaží ty malé spolknout, aby jim neutekla nějaká novinka, nemáte chuť nebo nekoukáte také sám právě po těch malých? Také kupujete ty malé a střední?

Cyril SVOZIL, majitel, Fenix Group

--------------------

Tak zcela určitě si tady tuto výhodu uvědomuji, protože ty menší subjekty jsou daleko flexibilnější a i ti lidé jsou motivovanější, prostě k tomu dosáhnout ty potřebné výkony. My jsme z toho důvodu od samého počátku organizovali tu naši společnost, tu naši firmu jako vlastně holding, to znamená, jsou to skutečně relativně malé firmy, které jsou orientovány výrazně na ten core byznys, to znamená na ten, na ten hlavní předmět té činnosti. Nejsou rozptylovány žádnými dalšími aktivitami. Ty kolektivy jsou relativně menší a daleko více motivované a daleko, daleko lépe nějakým způsobem i je možnost je skutečně motivovat a vyhodnocovat ty jejich výsledky, takže my spojujeme tu organizaci větší s těmi výhodami té malé.