Podnikání na Hané voní. Zvítězila pražírna a levandule | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Podnikání na Hané voní. Zvítězila pražírna a levandule

Podnikání na Hané voní. Zvítězila pražírna a levandule

Společnost ALIKA zabývající se pražením, balením, sekáním oříšků, sušeného ovoce a semen a Lukáš Drlík, který pěstuje levanduli a provozuje ojedinělou Levandulovou kavárnu. To jsou letošní držitelé ocenění Vodafone Firma roku 2016 Olomouckého kraje a Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Olomouckého kraje.

Práce na statku bavila Lukáše Drlíka celý život, a tak pro něj nebylo těžké se vzdát dosavadního zaměstnání a společně s přítelkyní se vrhli do práce, která je kromě radosti nyní také obživou. „Na statku prarodičů jsem pracoval rád a často, jen na tuto práci nezbývalo kvůli pracovnímu vytížení mnoho času,“ okomentoval svůj vztah k zemědělství Drlík. Od původní myšlenky začít pěstovat nejrůznější bylinky, přes oblibu kraje Provence až po potřebu odlišit se od ostatních pěstitelů v České republice, došli až k pěstování levandule. Sousední zemědělci mu zpočátku vůbec nevěřili a nabádali ho k pěstování tradičních plodin. On se však svého plánu nevzdal. „Nyní máme osázenu asi čtvrtinu hektaru a do pěti let máme v plánu osázet celých pět hektarů,“ uvedl Drlík. A že mu byznys jen kvete, je i od začátku jasně daným plánem. „Už dopředu jsem věděl, že naši levanduli budeme prodávat v ojedinělé Levandulové kavárně. V květnu oslavila rok svého působení a my máme radost, že k nám lidé jezdí z celé republiky,“ popsal vývoj byznysu Drlík. Jelikož je jejich levandule pěstována v režimu BIO a zasázeli také odrůdu vhodnou ke konzumaci, tak se koncept levandulové kavárny, která připravuje nápoje, pokrmy i dezerty s levandulí velice osvědčil. „Proto jsme letos v květnu otevřeli i další levandulovou kavárnu,“ dodal vítězný živnostník.

„Zajímavý podnikatelský nápad, který převyšuje rámec všedního zemědělství. Svým rozsahem služeb a odvahou je jeho podnikatelský příběh naprosto výjimečný,“ okomentoval důvod volby porotce Petr Vavřín z České spořitelny.

Rodinné pražení a balení s vlastním školkou

Rodinná, tradiční a ryze česká. To je ALIKA. Firma se zabývá pražením, balením a sekáním oříšků i sušeného ovoce a semen. Společnost si zakládá na kvalitě odvedené práce, spolehlivosti a neustálým zlepšováním výrobních procesů. „Poslední inovací bylo zavedení linky na sekání kalibrovaných ořechových kostiček,“ popsala novinku výrobní ředitelka Jana Kremlová. Mezi jejich hlavní klienty patří mezinárodní a české obchodní řetězce a stejně tak významní výrobci potravin. „Poskytujeme odborné informace, zajišťujeme solidní obchodní servis a spolupráci při marketingových a zákaznických akcích,“ dodala Kremlová. Za hlavní úspěchy považují trvalý růst hospodářský růst, nízkou fluktuaci zaměstnanců, ale také zařazení mezi významné rodinné firmy podle časopisu Forbes. Unikátní je však společnost ještě v jedné věci. Disponuje vlastní firemní školkou.

„Oceňuji především rodinný přístup, který se odráží také v unikátní péči o zaměstnance,“ uvedl na adresu vítězné firmy člen poroty Martin Pudil z Vodafone Czech republic.

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Na Olomoucku si tuto cenu odnesla společnost Koyo bearings Česká republika, která se zabývá výrobou jehličkových a válečkových ložisek a výrobou kladek pro automobilový průmysl, strojírenství a poprodejní sektor. „Jsme rádi, že můžeme na příkladu společnosti ukázat, jak důležité je strategické ukotvení principů udržitelného podnikání, které umožňují firmám v každém okamžiku dělat rozhodnutí nejen s ohledem na jejich ekonomickou hodnotu ale s ohledem na dlouhodobý dopad těchto rozhodnutí na společnost, životní prostředí či rozvoj regionu,“ zdůvodnil volbu Martin Pudil z Vodafone Czech Republic.

„Jsem rád, že Olomoucký kraj se opět ukázal jako podnikatelsky silný region. Originalita, tradice, velká míra společenské odpovědnosti i vzájemná regionální podpora, to vše jsou vlastnosti, kterými disponují místní podnikatelé,“ zhodnotil krajské kolo člen poroty Petr Kovala z ČEZ ESCO.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2016, Česká spořitelna Živnostník roku 2016 i Vodafone Odpovědná firma roku 2016 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

Vodafone Firma roku 2016 Olomouckého kraje:

1. ALIKA, a.s. -pražení, balení, sekání oříšků, sušeného ovoce a semen (Čečice)

2. Koutný, spol. s.r.o. - výroba klasické pánské konfekce, obleků na míru a profesního oblečení (Prostějov)

3. OLTIS group, a.s. - integrátor informačních systémů (Olomouc)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Olomouckého kraje:

1. Lukáš Drlík - zemědělství a gastronomie, pěstování levandule a provoz Levandulových kaváren (Úsov)

2. Marta Musilová - oděvnictví, oděvní technologie, torba, šití na zakázku (Olomouc)

3. Blanka Poštulková - provozování Tvarůžkové cukrárny (Loštice)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016 Olomouckého kraje:

Koyo bearings Česká republika, s.r.o. - výroba jehličkových a válečkových ložisek a výrobu kladek pro automobilový průmysl, strojírenství a poprodejní sektor (Olomouc)