Podnikatelé v tom mají jasno. Zavírání malých obchodů kvůli koronaviru se stalo Absurditou roku | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Podnikatelé v tom mají jasno. Zavírání malých obchodů kvůli koronaviru se stalo Absurditou roku

Podnikatelé v tom mají jasno. Zavírání malých obchodů kvůli koronaviru se stalo Absurditou roku

30. 4. 2021, prazskadrbna.cz
30. 04. 2021 | Absurditaroku

Loňský rok byl plný absurdních rozhodnutí a nařízení. Jen jedna ale může získat pomyslný titul Absurdita roku. Tou největší zvolili čeští podnikatelé zavírání malých obchodů v souvislosti s koronavirovou epidemií. Druhou příčku obsadila káva v pytlíku. Stupně vítězů doplnily zmatky kolem závodního stravování. Výsledky ankety tak ukazují na absurdnost některých rozhodnutí vlády.

Pořadatelé soutěže si letos kladli otázku, jaký protiepidemický smysl, jímž se během uplynulého roku mělo vše řídit, dávalo zavření stovek drobných železářství, obchodů s oblečením nebo třeba kancelářskými potřebami, kam přichází najednou několik málo osob a přesunutí prodeje všeho sortimentu do obřích internetových obchodů, kde se při vyzvedávání na jednom místě hromadily desítky a desítky lidí najednou a kde se třeba kolem Vánoc tvořily stohlavé fronty. A právě zavírání malých obchodů získalo v tradiční anketě titul Absurdita roku.

„Navíc pochopit, proč a které obchody měly výjimku, to už vyžadovalo skutečně vyšší dívčí. Otevřená zůstala květinářství v době, kdy byl zákaz svateb a veškerých akcí. Za grotesku nebo tragédii – jak kdo chce – pak bylo možné označit výjimku, která platila pro prodej zbraní a střeliva, když dětem nebylo možné vybrat oblečení a obuv. Reakci maminek na případné vysvětlení z řad například myslivců by chtěl slyšet asi málokdo,“ dodávají pořadatelé.

Kafe do kelímku i pytlíku

O absurdity v protipandemických nařízeních nebyla během loňského i letošního roku nouze. I proto na druhém místě skončila káva v pytlíku. Jednou z perliček mezi vládními nařízeními byl totiž zákaz prodeje všech nápojů s sebou do kelímků. Mělo se tím zabránit popíjení na veřejnosti. To, že si lidé berou kelímky a jdou na náměstí, je spojeno s pivem nebo svařákem. Nealkoholické nápoje jako například kávu, si ale lidé berou spíše cestou do práce, takže potenciál shlukování tady viděl asi málokdo. Jak si to správně vyložit, nevěděl v tu chvíli zřejmě nikdo. Na sociálních sítích se začaly šířit fotky, že kavárny začaly dávat kelímek s nápojem třeba do sáčku na pečivo s tím, že obsah není k okamžité konzumaci.

A koronavirové opatření do třetice - zákaz stravování v závodních jídelnách. Nařízení sice nevydrželo ani jeden den, ale tím spíše je ukázkou absurdnosti některých vládních postupů. Otevřít, zavřít, otevřít. Spíše to připomínalo vojenské cvičení než promyšlená protiepidemická opatření. Navíc jídelny už měly v té době nastavená pravidla ve spolupráci s hygienickými stanicemi, zahrnující plexiskla u výdejové části, ale i u stolů, případně omezený počet míst k sezení. Naopak zaznívalo, že zákazem se lidé přesunou do svačináren nebo šaten, tedy do ještě menších prostorů.