Podnikatelský trůn na Hradecku dobyla cukrařina a červi | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > Podnikatelský trůn na Hradecku dobyla cukrařina a červi

Podnikatelský trůn na Hradecku dobyla cukrařina a červi

Výrobou dortů a dezertů zaujal Dominik Mervart, a stala se tak nejlepším živnostníkem v Královéhradeckém kraji. Mezi firmami odbornou porotu v regionu nejvíce oslovila společnost WormUP, výrobce potravin z hmyzu.

K cukrařině to Dominika Mervarta táhlo odmala. Ve dvanácti letech začal péct a rozhodl se, že bude cukrářem a následně se jím i vyučil. Po cukrařině vystudoval mikrobiologii a chemii zakončenou maturitou na potravinářské škole, aby řemeslu dokázal více porozumět. Pak už mu nic nebránilo vrhnout se na to, co ho baví a začít podnikat. Našel kavárnu, která začala odebírat jeho dezerty a pronajal si kuchyň. „První rok byl náročný. Neměl jsem úspory, ani stálé zákazníky. Byl to krok do neznáma, ale měl jsem před sebou sen, který jsem si chtěl splnit,“ říká Dominik Mervart. Před dvěma lety otevřel první kavárnu, která vzbudila rozruch a stala se oblíbenou. Začal dovážet dorty do kaváren, restaurací a špičkových hotelů a stal se jedním z největších výrobců v kraji. Nyní má padesát zákazníků, kterým dováží. Přesně na rok a den otevřel kavárnu s příznačným jménem “Moje druhá”, kde nabízí i slané výrobky. Na příští rok plánuje novou výrobnu. Za největší úspěch považuje to, že může každý den ráno vstát a jít dělat to, co ho baví.

„Oceňujeme veliké zapálení a splnění si dětského snu ve velmi krátkém časovém horizontu. Vybudoval kvalitní značku, která se v regionu skvěle prezentuje,“ okomentovala vítěze porotkyně Veronika Morávková z MONETA Money Bank.

Druhé místo získal Lukáš Stýskal věnující se výrobě domů pro slepice. Třetí příčku obsadil Ladislav Hemrlík, který vyrábí originální návrhy z usní a kůží.

Vítězná firma WormUP se zabývá výrobou potravin z hmyzu a následným prodejem. Hmyz chová a kompletně zpracovává na území České republiky. V tomto směru je jedinou firmou, která nedováží hmyz zpracovaný jako polotvar. Produkty jsou určené k přímé konzumaci. „Dlouho jsem z médií zaznamenával informace o tom, že hmyz je potravina budoucnosti, ale ani po mnoha letech se nic nedělo a hmyzí potraviny nikde. Nakonec jsme se s mojí ženou rozhodli, že nebudeme čekat, a pokud se s tím něco má udělat, musíme to změnit my,“ říká Libor Sloupenský. Chce, aby lidé pochopili, že hmyz chutná skvěle a předsudky vůči potravinám z hmyzu jsou pouze v jejich hlavách. Téměř každý, kdo ochutná, je překvapený a nadšený. To je potvrzení toho, že jdou správným směrem. Zákazníky jsou lidé, kteří hledí dopředu a jsou si obvykle vědomi, že současný způsob živočišné produkce je nutné změnit.

„Porota měla vzhledem k rozdílnosti firem velmi obtížné rozhodování. Podle mého názoru si společnost WormUP získala porotu odvahou a nadšením, se kterými se pustila do velmi exotického oboru,“ zhodnotil volbu Jaromír Lukáš z IBM Česká republika.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala firma MATRIX zabývající se především dřevovýrobou. Bronzovou příčku obsadila společnost IDC - FOOD vyrábějící koření a kořenící směsi.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje živnostníky, kteří dokázali v podnikání překonat nejrůznější nástrahy osudu, a přeci to nevzdali a pracují dál, zvítězil a toto ocenění v Hradci Králové získal rovněž Dominik Mervart.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2021 a MONETA Živnostník roku 2021 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

„V uplynulých měsících jsme museli všichni čelit nepoznaným výzvám, a to jak v osobním, tak profesním životě. Už dnes je více než zřejmé, že dopady po koronakrizi budou znatelné. Proto je důležité, aby malé a střední podnikání mělo silné základy a podnikatelé se byli schopni přizpůsobit nové situaci. Z toho důvodu je podpora tohoto segmentu nezbytná. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění podnikatelů i živnostníků ze všech koutů republiky, kteří se snaží neusnout na vavřínech a dělají maximum pro své podnikání i své okolí. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

IBM Firma roku 2021 Královéhradeckého kraje:
1. WormUP s.r.o. – výroba potravin z hmyzu (Vamberk)
2. MATRIX a.s. – dřevovýroba, automotive a zemědělství (Třebešov)
3. IDC – FOOD, s.r.o. – výroba koření a kořenících směsí (Holohlavy)

MONETA Živnostník roku 2021 Královéhradeckého kraje:
1. Dominik Mervart – výroba dortů a dezertů (Zaloňov)
2. Lukáš Stýskal – výroba domů pro slepice (Dětenice)
3. Ladislav Hemrlík – originální návrhy a výroba z usní a kůží (Rokytnice v Orlických horách)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2021 Královéhradeckého kraje:
Dominik Mervart – výroba dortů a dezertů (Zaloňov)