Přečkala tři krize a stamilionové dluhy. Dnes umí i pavilony pro Expo | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Přečkala tři krize a stamilionové dluhy. Dnes umí i pavilony pro Expo

Přečkala tři krize a stamilionové dluhy. Dnes umí i pavilony pro Expo

10.12.2015 - Hospodářské noviny, Příloha - Firmy a živnostníci - U řeky Bratřejovky na okraji Vizovic to vypadá, jako by si nějaký obr hrál se stavebnicí. Všude okolo se válí veliké barevné krabice. Některé jen tak samotné, jiné už čerstvě poskládané do úhledných krychlí a kvádrů. To ale vždy jen na chvíli, než je dělníci stihnou zase rozebrat a odvézt pryč. A takhle to tu chodí pořád dokola. „Musíme si vyzkoušet, jestli do sebe jednotlivé díly dobře zapadají,“ vysvětluje hru Stanislav Martinec, majitel firmy Koma Modular, která ve zdejším areálu vyrábí stavební kontejnery.
10. 12. 2015 | Hospodářské noviny

​Kdo si teď představuje jen nevábné buňky pro dělníky na stavbách, ať zapojí více fantazie. Ze zdejších modulů vznikají po celé Evropě i nové školky, hotely, designové showroomy anebo také třeba pavilony pro světovou výstavu Expo. Pravda, ten ve Vizovicích vyrobili zatím jen jeden, hned ale zaznamenal světovýúspěch. Elegantní bílá budova, navržená architektonickým ateliérem Chybík + Krištof, získala v konkurenci 144 dalších národních pavilonů na letošním Expu v Miláně bronzovou medaili za třetí nejlepší projekt. Spolupráce s architekty přitom není pro podobné výrobce prefabrikovaných buněk úplně obvyklá, v Česku je dokonce unikátní. „Většina pracuje přinejlepším se stavebními projektanty. Pro nás je to ale způsob, jak se odlišit. Chceme, aby si jednou lidé u hezkých modulárních staveb automaticky říkali: Hele, to je Koma,“ vysvětluje Martinec. Sázka nadesign se jeho firmě v posledních letech vyplácí. Ještě v roce 2010 měla tržby zhruba 320 milionů korun. Letos to bude 870 milionů, a na příští rok má už dokonce nasmlouvaný odbyt za jednu miliardu. Velký vliv na nynější rapidní růst má hlavně český stavební boom a uprchlická krize. Z vizovických modulů vyrůstají především v Německu dočasné bytové domy pro azylanty. Na stejný účel letos putovala polovina ze zhruba 3700 kontejnerů, které Koma ročně vyrobí.

Buňky mi nic neříkaly

Ve zdejším výrobním areálu, zasazeném do krásného zalesněného údolí, se moduly vyráběly už před rokem 1989. Tehdy ještě továrna patřila pod známé JZD Slušovice, ve kterém po studiích na Vysoké škole báňské začal pracovat i Stanislav Martinec. Když přišla sametová revoluce, byl Martinec poslán právě do Vizovic, aby převzal vedení čerstvě zprivatizovaného podniku. „První dojem byl hrozný. Stály tady staré rozpadající se haly. Lidi si přímo do práce nosili lahve slivovice a pak celou šichtu bouchali hřebíky, jak to přišlo. Denně vyrobili jednu buňku. Spíše než moduly to ale byly dřevěné maringotky jako od cirkusu,“ popisuje Martinec, který v té době snil o práci v potravinářství. „Stavební buňky mi nic neříkaly,“ dodává. Přesto se pustil do obrody podniku a začal vykupovat jednotlivé členy družstva. Hned za dva roky však zkrachoval, když se nepohodl s novým partnerem z Německa. Nevzdal se a založil novou firmu Koma Modular. A pak to začalo fungovat. „Přišla turecká imigrační vlna do Německa a zákazníci nám najednou trhali ruce. Také jsem v tu dobu pochopil, že stavební moduly mohou lidem pomáhat, protože z nich jde postavit provizorní byty. Vzal jsem ten obor za svůj,“ vysvětluje Martinec.  Od té doby jeho společnost přečkala tři další firemní krize a vyhrabala se ze stamilionových dluhů. „Na začátku jsem neměl ponětí, jak se dělá obchod, a podle toho to taky vypadalo,“ pokračuje. Velká škola pro něj byly hlavně zakázky pro ruskou armádu, jíž Koma dodávala ubytovací kontejnery pro vojáky bojující v Čečensku, a pro americký McDonald’s. „Ten nám slíbil, že z našich kontejnerů postaví nejméně 50 restaurací ve střední a východní Evropě. Postavili jsme tři a pak přišla nemoc šílených krav. Ze slíbeného odbytu nám zůstaly jen nesplacené úvěry,“ prozrazuje Martinec.

Budování člověka

Ze všech útrap podnikání se však Martinec poučil. Začal se věnovat strategii, marketingu a inovacím. Výrobu zorganizoval po vzoru automobilek do průběžné linky, vytvořil jasnou firemní vizi a s kolegy sepsal zlatá pravidla, která firma nesmí porušit. „Například nikdy nevyrábíme pro jednoho zákazníka více než 30 procent naší produkce. V době růstu zase musíme investovat, abychom zajistili, že už nespadneme zpět na dno,“ říká Martinec. I díky tomu Koma Modular z poslední globální finanční krize vyšla silnější, než byla předtím. Pokles zakázek využila jako příležitost pro investice a pustila se do výrazné přestavby výrobního areálu. V nejhorším roce 2010 se po počátečním poklesu firma rychle vrátila zpět k růstu a od té doby roste prakticky nepřetržitě dodnes. I kvůli tomu letos Martinec spustil stavbu druhé výrobní linky a chystá nábor dalších 40 nových zaměstnanců. V současnosti jich ve vizovické výrobně modulů pracuje 210.  Kvůli novým lidem chystá Koma ještě jednu neobvyklou investici. „Sehnat pracovníky není problém, horší je to s jejich adaptací. Spousta jich nevstřebá naši firemní kulturu. Proto chystáme stavbu inovačního centra. Bude zaměřené na rozvoj lidí, kteří pak budou vylepšovat samotné výrobky,“ plánuje Martinec, jenž se prý nejvíce inspiruje Tomášem Baťou.„Ten taky říkal, nebuduji firmu, ale člověka,“ dodává šéf Firmy roku 2015.

***

Když se firmě daří 870 MILIONŮ KORUN utrží společnost Koma Modular v letošním roce. Provozní zisk se má pohybovat okolo 100 milionů. Za rok už výrobce z Vizovic očekává obrat přes miliardu korun.

210 ZAMĚSTNANCŮ pracuje ve vizovické výrobně stavebních modulů. Během příštího roku plánuje majitel firmy Martinec nabrat dalších 40 lidí. Pro nové zaměstnance chce brzy postavit inovační centrum, ve kterém by se zaškolovali a zároveň pomáhali s vývojem nových inovací.

85 % objemu výroby míří za hranice České republiky. Kvůli nynější uprchlické krizi nejčastěji do Německa, Nizozemska, Belgie nebo Švédska. Z vizovických modulů ale po celé Evropě vyrůstají i nové školky, obchody, restaurace, továrny, kanceláře nebo sportoviště. Na jejich návrzích Koma často spolupracuje s architekty.

23 LET uplynulo od doby, kdy Stanislav Martinec firmu založil jako pokračovatele bývalé pobočky JZD Slušovice. Na konci 80. let vyrobili dělníci ve Vizovicích denně jeden modul. Dnes je to 15 a s otevřením nové linky v příštím roce by denní produkce Komy měla vzrůst na 20 kusů.

Nikdy nevyrábíme pro jednoho zákazníka více než 30 % produkce. V době růstu zase musíme investovat, abychom zajistili, že už nespadneme zpět na dno. Stanislav Martinec majitel firmy Koma Modular.