Prostějovská firma roku šije generálské uniformy z plastu | Firmaroku.cz
Napsali o nás > Prostějovská firma roku šije generálské uniformy z plastu

Prostějovská firma roku šije generálské uniformy z plastu

11. 10. 2019, Hospodářské noviny
11. 10. 2019 | Firma roku

V tvrdé konkurenci asijských firem se zakladatelé prostějovské rodinné společnosti Koutný inspirovali prvorepublikovou oděvní firmou Nehera a Rolný. Její šéfové z malého podniku hanáckého regionu vybudovali koncern přirovnávaný k Baťovým obuvním závodům. Vítěz v soutěži Firma roku Olomouckého kraje v příštím roce oslaví 25 let existence. Podnik založili a vlastní manželé Pavel a Marcela Koutní, vedení už předali svým dětem Pavlovi a Petře. Zaměstnávají 120 lidí.

V Prostějově šijí i pánské obleky, ale 80 procent produkce tvoří uniformy. Nosí je vojáci z Česka, Rakouska i Nizozemska, ale i tuzemští hasiči, zaměstnanci Lesů ČR, ČSA nebo Letiště Praha. Prestižní je pro firmu Koutný aktuální zakázka na uniformy pro nové generály, které brzy jmenuje prezident republiky. Během dvou týdnů se musí stihnout vzít takto poctěným vojákům míry, vyzkoušet je a ušít.

„Jsou to menší série, které se musí vyrobit promptně u nás v Prostějově,“ říká ředitel Pavel Koutný. „Větší zakázky o desítkách tisíc kusů vyrábíme v Bulharsku. Jinak bychom v tendrech nedokázali cenově konkurovat.“

Podnik jde s dobou. „Jsme první výrobce uniforem v Česku, který používá recyklovaný polyester z PET lahví,“ říká Koutný. Původně to byl požadavek tendru nizozemské armády, aktuálně se tvoří uniformy z recyklovaného polyesteru pro hasičský záchranný sbor. „Chceme tím ukázat, že se firma dokáže chovat zodpovědně,“ řekl Koutný. Takové ošacení má podle něj daleko větší životnost, je méně náchylné odřít se nebo roztrhnout.

První místo mezi živnostníky získal v Olomouci Jiří Žákovský, který se zabývá vývojem a výzkumem úprav povrchů různých materiálů, například lisovacích nástrojů, vstřikovacích forem, dílů leteckých motorů, kovacích zápustek, částí zbraní a podobně. Používá i vysokoteplotní tok impulzní plazmy. Někdejší obráběč Meopty Přerov se přiučil na mezinárodních konferencích. „Tam jsem poznal uvedené technologie pro povrchové úpravy, které mě fascinovaly,“ líčí muž, mezi jehož klienty patří vedle těch českých například Hyundai a Škoda Auto či technologický Honeywell.