První letošní krajské kolo podnikatelských soutěží ovládly digitální výukové materiály a obnova kulturních památek | Firmaroku.cz
Tiskové zprávy > První letošní krajské kolo podnikatelských soutěží ovládly digitální výukové materiály a obnova kulturních památek

První letošní krajské kolo podnikatelských soutěží ovládly digitální výukové materiály a obnova kulturních památek

V Ústeckém kraji získala titul Vodafone Firma roku 2020 společnost EDHANCE, která se věnuje vytváření digitálních výukových materiálů. Mezi živnostníky titul MONETA Živnostník roku 2020 Ústeckého kraje vybojoval Zdeněk Oravec obnovující kulturní památky.

V začátcích bylo hodně nápadů, ale nedostatek peněz. Skoro všechny stavební firmy chtěly dělat nové akce a vydělat rychlé peníze. Zubem času zdevastovaný gotický krov či strop zbořit a vystavět nanovo, to nikoho příliš nelákalo. Jeho návrh pracovníkům památkové péče byl zachránit co nejvíce původních prvků a památkáři byli nadšeni. V loňském roce realizoval ve spolupráci s Městským úřadem v Litoměřicích, Národním památkovým ústavem a UJEP unikátní projekt pod názvem „Dřevo pro kalich“. Jednalo se o proces máčení dřeva v mrtvé a živé vodě, včetně splavení vorových tabulí a ukázkové tesání trámů na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Opravuje dožilé dřevěné konstrukce krovů, stropů v jakémkoliv rozsahu, provádí statické zajištění narušených objektů, chemickou ochranu dřeva, pokrývačské a klempířské práce. „Naši zákazníci jsou především majitelé nemovitých kulturních památek. Nejvíce jsou to farnosti, obce, města a Národní památkový ústav,“ říká vítězný živnostník Zdeněk Oravec.

„Pan Zdeněk Oravec podniká již více než třicet let v oblasti dřevovýroby. Svojí pílí a prací to dotáhl až na regionálního přednostu Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky. Jeho práce je úctyhodná,“ okomentoval vítěze porotce Marek Rosa z MONETA Money Bank.

Druhé místo získala vizážistka Vladislava Krajníková. Třetí příčku obsadil Miloš Kratochvíl, který se věnuje výrobě dětských hřišť.

Vítězná společnost EDHANCE vytváří digitální výukové materiály. Cílem je modernizovat výuku, vzdělávat mladou generaci a bořit bariéru mezi učiteli a moderními technologiemi. „Naše webová platforma a digitální interaktivní aplikace a cvičení jsou primárně vytvořeny pro médium takzvaných chytrých tabulí, ale jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily jakémukoliv počítačovému softwaru a rozlišení,“ uvádí CEO vítězné společnosti Pavel Popluhár. Spouští se snadno skrze jakýkoliv internetový prohlížeč, který má každá škola nainstalovaný v počítači připojenému k interaktivní tabuli, výuku lze realizovat i distančně přes počítač, tablet nebo smartphone. Doprovodnou aktivitou k výukovým programům jsou pak ukázkové lekce s proškolenými lektory. V současnosti se firma nejvíce zaměřuje na témata finanční a mediální, gramotnosti, zdravého životního stylu nebo volby budoucího povolání. Na vývoji každého výukového materiálu spolupracují pedagogové, odborníci pro danou tematiku, špičkoví grafici a programoví vývojáři. Za dobu svého působení společnost oslovila více než 140 tisíc dětí, více než 5 tisíc pedagogů a opakovaně se vrací na stovky škol po celé České republice.

„Mně osobně oslovila společnost svým zaměřením. Konkrétně tím, že z téměř neziskového oboru dokázala vybudovat společnost, která je prospěšná všem, primárně rodinám s dětmi, obzvláště v této době,“ zhodnotil volbu člen poroty Roman Daráš z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost JEZTE S NÁMI vyrábějící a rozvážející zdravé jídlo. Bronzovou příčku obsadila firma ADLER Czech vyrábějící značkový reklamní textil.

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2020, kterou uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. V Ústeckém kraji byla za nejodpovědnější společnost vyhlášena firma ADLER Czech, a.s. „Porota Nadace Vodafone ocenila nejen širokou škálu nefinančních benefitů, ale také propracovaný plán vzdělávání zaměstnanců prostřednictvím programu „ADLER akademie“ a individuální plány kariérního rozvoje. Úzká spolupráce v oblasti edukace probíhá i s Technickou univerzitou v Liberci a UJEP Ústí nad Labem. Společnost v regionech dlouhodobě podporuje řadu společensky prospěšných projektů, mimo jiné v Ústí nad Labem nemocnici, v rámci projektu "ADLERáci pomáhají" a na Ostravsku Polanský běh pro dříve narozené děti. V environmentálních oblasti se zaměřuje především na snižování uhlíkové stopy a například v loňském roce zprovoznila unikátní hybridní fotovoltaický systém chytrého nabíjení elektromobilů a manipulačních strojů,“ okomentoval volbu Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone Czech Republic.

Zcela novou kategorií je letos MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje mezi živnostníky toho z nich, který překonal v podnikání problémy nebo nejrůznější nástrahy, a přeci to nevzdal a pracuje dál. V Ústí nad Labem toto ocenění získal Zdeněk Oravec.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2020, MONETA Živnostník roku 2020 i Vodafone Odpovědná firma roku 2020 se uskuteční 10. prosince na pražském Žofíně.

„Současná krize ukazuje, jak důležité je podporovat malé a střední podnikání v českých regionech. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění těch nejlepších podnikatelů i živnostníků ze všech koutů naší republiky. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.


Vodafone Firma roku 2020 Ústeckého kraje:
1. EDHANCE s. r. o. – výroba digitálních výukových materiálů (Teplice)
2. JEZTE S NÁMI s.r.o. – výroba a rozvoz zdravého jídla (Most)
3. ADLER Czech, a.s. – výroba značkového reklamního textilu (Ústí nad Labem)

MONETA Živnostník roku 2020 Ústeckého kraje:
1. Zdeněk Oravec – obnova kulturních památek (Litoměřice)
2. Vladislava Krajníková – vizážistka (Teplice)
3. Miloš Kratochvíl – výroba dětských hřišť (Štětí)

Vodafone Odpovědná firma roku 2020 Ústeckého kraje:
ADLER Czech, a.s. – výroba značkového reklamního textilu (Ústí nad Labem)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2020 Ústeckého kraje:
Zdeněk Oravec – obnova kulturních památek (Litoměřice)