Radek Sajvera: V zahraničí se nám daří především se smluvní výrobou | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Radek Sajvera: V zahraničí se nám daří především se smluvní výrobou

Radek Sajvera: V zahraničí se nám daří především se smluvní výrobou

O tom, jak se dá s doplňky stravy prosadit na zahraničních trzích a co je potřeba k jejich výrobě. I o tom jsme si povídali s majitelem společnosti RAPETO. Vítěz Vodafone Firma roku 2017 Plzeňského kraje je známým výrobcem Pangaminu a dalších doplňků stravy především z pivovarských kvasnic.
03. 10. 2017 | Firma roku

Můžete v krátkosti představit vaši společnost?

Firma RAPETO se zabývá vývojem a výrobou doplňků stravy. Vlajkovou lodí je pro naši společnost výrobek z pivovarských kvasnic, Pangamin.

Co si pod pojmem „doplněk stravy“ může běžný člověk představit?

Doplněk stravy je pro nás terminus technicus vyplývající ze zákona. Nicméně jsou to přípravky, které napomáhají udržovat zdraví, případně řeší nějaký zdravotní problém jako takový. Je to na bázi vitamínů, minerálních prvků a dalších látek. My se snažíme zaměřovat na přípravky na čistě přírodní bázi.

Čemu konkrétně pomáhají?

Legislativa nám toho mnoho neumožňuje, protože pomáhají a léčí léky. Doplňky stravy pomáhají všeobecně posílit kondici. V zásadě se dá říci, že skutečně posilují vitalitu organismu. Pivovarské kvasnice, coby přírodní zdroj vitaminu B, mají těch indikací celou řadu. Ať už jsou to afty, únava, pro sportovce, turisty. To spektrum je opravdu široké. Důležité je, že je to bez přidaných látek, ověřeno dlouhou tradicí výroby Pangaminu.

Jak se vyrábí a kdo může výrobky z pivovarských kvasnic používat?

Pivovarské kvasnice vznikají při výrobě piva jako jeho vedlejší produkt. Pivo prokvasí, kvasnice změní cukr na alkohol a samy nachytají z toho živného roztoku a z toho ječmenného sladu spoustu vitamínů a minerálů. Kvasnice se osuší, ztabletují, případně obohatí dalšími přírodními látkami, jako jsou probiotika, sladkovodní řasy. Cílová skupina je široká, od dětí po seniory. Záleží na každém jedinci, co preferuje ve svém životním stylu. Ti, kteří sportují, vyhledávají Pangamin jako zdroj vitality, případně pro růst svalů a podobně. Někdo má problémy s vypadáváním vlasů, afty a tak dále. Spektrum užitku, které může přípravek přinést, je široké.

Kde je možné výrobky sehnat?

V osmdesáti procentech v lékárnách, v České republice a na Slovensku. Zbytek na našem e-shopu, v prodejnách zdravé výživy a bioprodejnách.

Jak se vám daří v zahraničí?

Tam se nám daří především se smluvní výrobou. Vyrábíme přípravky na zakázku pro různé firmy, které si u nás zadají požadavek na výrobu podle svého nápadu nebo receptury.

Jak je to obtížné se ve vašem oboru prosadit na zahraničních trzích?

Obtížné je to zcela určitě z pohledu legislativy. I když jste v Evropské unii, tak ta legislativa není tak sjednocená, jak by se na první pohled zdálo. Pravdou je, že každý ze států má nějaké svoje specifikace, takže vlastně schvalování toho výrobku pro evropský i mimoevropský trh, je problematické. Mnohem jednodušší je dělat smluvní výrobu, protože ta firma si u nás poptá výrobu tablet pro svůj trh a my už neřešíme otázku zalistování, schválení a tak dále. O to větší kreativitu musíme přinášet, abychom toho obchodního partnera zaujali svým nápadem, formou obalu, etikety, každý očekává od toho něco jiného. My se snažíme dělat výrobky na klíč. Je to zákazník od zákazníka.

Jaké jsou vaše vize do budoucna?

První, co musíme uskutečnit, je přístavba nové výrobní haly, protože je nám výrobní závod malý. Kam nás povedou další kroky, ukáže spíše vývoj na trhu. Nicméně už dnes máme připravené nové technologie, které bychom chtěli uvést v život, a to je například potahování tablet.

Co si pod tím představit?

Určitě si vybavíte Brufen. Růžová tableta, která má určité jádro a to jádro je potaženo filmem v nějaké barvě, tak aby to případně potlačilo chuť toho přípravku, která může být nepříjemná, hořká, kyselá a podobně. To je právě ten potah.

K tomu potřebujete novou výrobní linku?

Ano. Ta linka na potahování je opravdu sofistikovanou záležitostí, která se používá především ve farmacii. Je to investice v řádu milionů korun, není to nic jednoduchého. Je to i otázka proškoleného personálu. Pracujeme na tom už od letoška. Doufejme, že za dalších dvanáct měsíců se nám to podaří