Radek Tančouz: Takhle západní státy nedoženeme | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Radek Tančouz: Takhle západní státy nedoženeme

Radek Tančouz: Takhle západní státy nedoženeme

Tvůrce softwarových systémů na míru ze společnosti RT soft, která se stala IBM Firmou roku 2021 Plzeňského kraje, myslí nejen na své zaměstnance, ale také na to, aby know-how a přidaná hodnota zůstávaly pokud možno v domácích rukách. A tak jsme se v rozhovoru dotkli i nešvarů české ekonomiky.
06. 10. 2021 | Firma roku

Software. To je dost široký pojem. Co konkrétně to ve vašem podání znamená?
My děláme softwarová řešení na míru. Tím se velmi lišíme od jiných firem, protože většina firem na českém trhu naprogramuje nějaké krabicové řešení, a potom ho prodává, jak já s oblibou říkám, jako Baťa cvičky. Málokterá firma je ochotná software uzpůsobovat. My se specializujeme na firmy, které mají nějaký sen a chtějí něco naprogramovat a na trhu to ještě neexistuje. Takže my samozřejmě nikdy nebudeme programovat účetní software, protože ten si může každý koupit. Často jsou to subdodávky pro hodně velké firmy, které mají nějakou část, kterou chtějí rozvinout a chtějí nějaké konkrétní řešení, naprogramovat a napojit na jejich velkou infrastrukturu. Máme tým analytiků, kteří problém zanalyzují a následně to naprogramujeme.

Pro které společnosti pracujete?
Firma, na kterou jsme nejvíce hrdí, to jsou Knihy Dobrovský, které kompletně programujeme e-shop. Už třikrát vyhráli e-shop roku a my se jim staráme o e-shop kompletně z programátorského hlediska. Potom máme v referencích velké značky, ale my pro ně neděláme kompletní rozvoj softwaru, ale oni si často určí nějakou oblast, vytipují si, že jsme dobří v tom a tom a najmou si nás na nějakou menší část infrastruktury. Mezi ty známé značky patří třeba Sazka, Moravské naftové doly, Zásilkovna, Sportisimo, Albixon a tak dále.

Jak se vám taková práce dělá z Plzně?
Náš byznys je postavený na tom, že plno chytrých lidí vystuduje na Západočeské univerzitě, my se soustřeďujeme na Fakultu aplikovaných věd, což je vlastně IT. A ti lidé hledají nějaké zaměstnání. Chtějí dělat vysoce kvalifikovanou práci, nikoliv jenom nějaké malé subdodávky pro cizinu a současně chtějí, aby se v práci o ně někdo hezky staral. Tyto firmy většinou sídlí v Praze a lidé jsou nuceni se do Prahy stěhovat, případně nějakým způsobem dojíždět. My jim nabízíme alternativu. Jsme stejně dobří, možná lepší než ty pražské nebo zahraniční firmy a lidé můžou zůstat v Plzni, danit tady v našem regionu a nemuset se stěhovat. My se soustřeďujeme takřka výhradně na české firmy, nikterak se nepokoušíme o dodávky do Německa a Ameriky.

Máte ve firmě happiness manažerku. Pojďme o tom něco říci…
My si myslíme, že šťastný zaměstnanec pracuje lépe než nešťastný. To, co u nás provozujeme, je něco, čemu říkáme kapitalismus s lidskou tváří. My chceme, aby se člověk do práce těšil, a potom tu práci dobře odváděl. Snažíme se, aby každý zaměstnanec měl speciální péči. Lidé, kteří u nás pracují, mají náročnou, stresující práci a my jim chceme ten pobyt co nejvíce zpříjemnit. Už poměrně dlouhou dobu u nás pracuje Katka Vitáková na pozici happiness manažerky, která se o zaměstnance individuálně stará. Péče spočívá v nějakých obecných věcech, které může zařídit firma, například máme posilovnu, najali jsme paní na rehabilitaci, máme firemní holičku. Ale potom Katka má individuální přístup ke každému člověku. Dvakrát týdně dostanou lidi ovoce, ale Katka ví, kdo má které rád a Lubošovi kupuje jablka a Tomášovi kupuje mandarinky. Takovým přístupem se lišíme od ostatních. Samozřejmě to jde dělat jen do určité velikosti firmy. 

Co je v současném IT problémem?
My se potýkáme s tím, že je hodně německých firem, které mají v Plzni pobočku a stahují lidi, aby pro ně dělali. Mě mrzí, že tito lidé potom berou třeba třetinu toho, co by měli v Mnichově a dělají tu samou práci a současně dostávají menší úkoly. A potom se česká ekonomika stává jakýmsi subdodavatelem a ta skutečná vysoká marže se pak provádí v Německu. Myslím si, že takhle západní státy nedoženeme. Takže my se snažíme jít jinou cestou, snažíme se, aby marže byla u nás a ten software jsme vyvinuli my. Takže potýkáme se s tím, že německé firmy, přestože ti lidé jsou pro ně levní, tak ony jim můžou zaplatit více než my. S tím se potýkáme v ohledu personálním.

Co je pro vás taková IT práce snů?
Mě nejvíce baví věci vymýšlet. Přijdou zákazníci s nápadem a nevědí, jak to udělat. A já se pořád snažím i na mé pozici ty věci vymýšlet a tomu člověku poradit nejjednodušší, nejlevnější řešení a to je někdy sakra problém. Základní e-shop z hlediska vymýšlení je jednoduchá věc, ale na e-shopu se dá vymyslet spoustu specialit, jak zákazníka udržet, a to mě baví ze všeho nejvíce těm zákazníkům udělat radost tím, že vymyslíme řešení, které jiné firmy nenapadne. A to je snad naše přidaná hodnota.