Radim Ježek: Věnuji se tomu, co mě baví nejvíce | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Radim Ježek: Věnuji se tomu, co mě baví nejvíce

Radim Ježek: Věnuji se tomu, co mě baví nejvíce

Změnil zaměstnání a nalezl práci, která ho naplňuje. Ukázka píle, umění vlastního rozhodnutí a odvahy se do toho pustit je tady!
27. 11. 2020 | Živnostník roku

Pojďme říci na úvod, co je předmětem vaší živnosti?
Vyrábíme dřevěné didaktické hračky a pomůcky primárně do škol nebo domů pro děti.

Popišme blíže, co vaše práce obnáší?
Je to výroba hraček a pomůcek, které pomáhají dětem, aby lépe chápaly probíranou látku a aby je probíraná látka bavila. Cílem je, aby děti získaly základní vztah k matematice, českému jazyku a dalším předmětům bez toho, aby se musely tupě šprtat nazpaměť.

Dřevo, to je asi pro takovou věc super materiál…
Hračka nebo pomůcka by podle naší filosofie měla být nejen hezká, ale měla by být i účelná, měla by vonět, měla by být příjemná na dotek, prostě zapojit všechny smysly, aby to dítě zaujalo a dřevo je pro to ideální svojí měkkostí, příjemností na dotek a vůní. Je to příroda, které my jsme také součástí.

Jak jste k oboru přišel?
Já jsem Radim Ježek. Ježpodi bylo původně Ježčí potulné divadlo. Dělali jsme s dětmi, dělali jsme loutky a loutkové divadlo, chodili jsme po školkách a školách. No a pak jsem k tomu ze dřeva začal vyrábět i další výrobky, které se líbily jak maminkám, tak školám. A dál jsem se věnoval tomu, co mě baví ze všeho nejvíce. To je dělat se dřevem a dělat pro děti. Cítím v tom vnitřní smysl, že neprodávám jenom něco, co reklamou někomu nacpu, ale že si to lidi kupují, protože to potřebují a protože je to pro ně užitečné. A ta zpětná vazba nám potvrzuje, že to tak je.

Co konkrétně vyrábíte. Jsou to geometrické tvary…
Věnujeme se všemu, co se ve škole učí, takže matematika, tam používáme geometrické tvary, kostky. Snažíme se názorně ukázat, co to ta matika je, protože tři krát tři je sice skvělé, ale málokdo ví, že to je dohromady placka, která má plochu devět. Tři krát tři už je kostka. Takže to děti můžou pochopit bez toho, aby se to učily nazpamět. Pochopí to ještě dříve. Pak děláme přírodu, děláme skládačky pro nejmenší, kde se děti naučí tvary listů základních druhů stromů, nebo zvířata, děláme vesmír, sluneční soustavu, trojvrstvou planetu Zemi, která jde až do jádra. Zase skládáním a hraním se děti dozvědí o věcech, které se učí ve škole. Děláme český jazyk, to nás strašně baví, protože manželka, která se mnou spolupracuje, je češtinářka. Vyrábíme pomůcky pro další práci s knížkami, aby děti jen neodložily knížku do knihovny, ale aby se nad ní zamyslely. Děláme vyjmenovaná slova ve formě puzzle, zase aby se děti nemusely učit padesát slov nazpaměť, ale učily se to tím, že si budou hrát. Moje motto je věta Alberta Einsteina, že hra je nejvznešenější formou poznávání.

Jak se vaše výrobky dostanou do škol?
Založili jsme vlastní e-shop, kde jsou naše výrobky ukázány. Pevnou kamennou prodejnu nemáme, využíváme formu různých newsletterů, využíváme sociálních sítí a v neposlední řadě je takzvaná šuškanda, kdy si to navzájem učitelky řeknou. Ze začátku jsme i jezdili i po školách, ale na to už teď není čas. Na Slovensku prodáváme hlavně přes různé distributory.

Jaký je výhled, na čem aktuálně pracujete?
Jelikož jsme nedávno přišli o zaměstnance, tak by bylo super, kdybychom našli někoho dalšího, abych na to nebyl já sám s Klárou. Klára toho má se čtyřmi dětmi taky hodně. Chceme rozšiřovat dílnu. Zatím jsme ve stavu, že máme více práce, než stíháme dělat.