Radka Luňáková: K současné práci mě dostal syn | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Radka Luňáková: K současné práci mě dostal syn

Radka Luňáková: K současné práci mě dostal syn

O tradiční přípravě bezlepkových makronek i o tom, jak se Radka Luňáková dostala k jejich pečení, jsme si popovídali hned po jejím vyhlášení vítězkou soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Královéhradeckého kraje.

Stala jste se Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Královéhradeckého kraje. Jaké jsou vaše první dojmy?

Vůbec jsem to nečekala, je to pro mě překvapivé. Nejdříve jsem se zdráhala do soutěže vůbec přihlásit, protože jsem si myslela, že jsem moc malinkatá ryba, když to tak řeknu. Je to moc milé ocenění a zadostiučinění mé práce.

Pro ty, kteří vás neznají. Povězte, čemu se věnujete?

Já jsem v současné době cukrářkou, i když v tomto oboru vyučená nejsem. K této mě dostal až syn, ve chvíli, kdy jsme zjistili, že je autista a nebylo možné se vrátit na běžné pracovní místo. Já jsem hledala klid a našla jsem ho ve své milované Francii. Začala jsem se odreagovávat pečením bezlepkových zákusků – makronek. V Čechách mě nebyl schopný nikdo naučit tu správnou techniku, a tak jsem se vydala do Paříže.

Jak bezlepkové makronky pečete?

Makronky jsou velmi náročné cukroví, jsou závislé na teplotě vzduchu a na vlhkosti. Je to plně bezlepkový zákusek vyráběný z mandlové mouky, bílku a cukrového rozvaru.

Nejprve jste pekla pro rodinu. Jak jste přešla k podnikání?

Ono to přišlo samo, začalo se to na sebe nabalovat. V první řadě jsem oslovila u nás v Černilově cukrárnu a pan majitel byl natolik zasvěcený do obtížnosti přípravy tohoto cukroví a byl nadšený z chuti a struktury mých makronek, že mně okamžitě nabídl spolupráci a možné zázemí do začátku. Další klienti se začali nabalovat sami. Kavárna to řekla další kavárně, a tak to šlo dále.

Kolik takových kaváren dnes je? A jsou jen v Královéhradeckém kraji?

Už jsme i mimo Královéhradecký kraj. Naleznete nás i v Praze, také kousíček od Brna v Náměšti nad Oslavou, velké zastoupení máme v Pardubickém kraji. V současné době je to ke třiceti kavárnám a cukrárnám, kde je možné naše makronky zakoupit.

Jaké jsou plány do budoucna?

Já bych si strašně přála přijmout prvního zaměstnance, který by mně s výrobou pomáhal. Myslím si, že se zaměřím na maminky s podobným osudem tomu mému.