Renata Pazourková: Kombinace řemeslné zručnosti s technologickými novinkami je celosvětovým trendem | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Renata Pazourková: Kombinace řemeslné zručnosti s technologickými novinkami je celosvětovým trendem

Renata Pazourková: Kombinace řemeslné zručnosti s technologickými novinkami je celosvětovým trendem

Společnost Vodafone Czech Republic je mnohaletým titulárním partnerem soutěže Firmu roku a nejinak tomu bude i v právě startující sezóně. Národní manažerka pro firemní zákazníky Renata Pazourková má již z předchozích ročníků z komunikace s podnikateli nepřeberné množství informací a dojmů. Položili jsme jí pár otázek...
18. 04. 2019 | Firma roku

Právě startují registrace do 14. ročníku podnikatelských soutěží. Proč by se podle vás měli živnostníci a podnikatelé přihlásit?
Známe z vlastní zkušenosti mnoho příkladů, které ukázaly, jak může soutěž firmě pomoci. Posunout ji jak v nápadech, produktivitě, tak i směrem k větší známosti firemní značky. Navíc pokud je soutěž postavená na krajských kolech, je to velká příležitost potkat a pobavit se s úspěšnými podniky v kraji, v blízkém okolí. A zároveň je soutěž i cestou, která může firmě pomoci s lákáním zaměstnanců.

V loňském roce mezi firmami uspěla společnost Retigo, kombinující při výrobě konvektomatů řemeslnou zručnost s technologickými novinkami. Myslíte, že je to správná cesta rozvoje českého podnikání?
To není dobrá cesta pouze pro české podnikání, ale je to celosvětový trend. Poslední finále bylo velmi vyrovnané a i tak firma Retigo zaujala nás i další členy poroty. Má své vlastní výrobní prostory, testovací centrum, předváděcí a prodejní centra a další technicko-hospodářské zázemí. Prodává nejen na tuzemském trhu, ale hlavně v zahraničí. Téměř 80 % produkce se exportuje do celého světa. Zajímavé je, že jako první firma vyrábějící konvektomaty přišla na trh s dotykovým displejem na těchto strojích.

Společnost Vodafone významným způsobem pomáhá podnikatelům v oblasti informačních technologií. Jak konkrétně?
Nabízíme kompletní individuální řešení pro každou firmu. Nejde jen o mobilní i pevné telefonní a datové linky, ale například o službu eDohled. Ta dokáže v reálném čase sledovat, kde se nachází váš majetek, umí v různých místech monitorovat například teplotu, vlhkost a všimne si i otřesu nebo změny tlaku. Nabízíme i virtuální kancelář Office 365, která je pro zaměstnance dostupná i na cestách z libovolného zařízení. Jde nejen o online služby jako Outlook, Word, Excel a další, ale například i o velké a bezpečné online uložiště pro firemní dokumenty. Nabízíme i pronájem serverů. Velkou kapitolou je internet věcí (IoT), díky kterému zákazníci Vodafonu za rok ušetřili přes 2 miliony litrů paliva a 105 megawatthodin elektřiny. Chytrá zařízení pomáhají se správou budovy, parkováním a tak dále.

Chystá Vodafone v letošním roce nějaké novinky, které by mohly být pro podnikatele zajímavé?
Díky akvizici UPC se Vodafone stane plně konvergovaným operátorem, který bude nabízet kombinaci špičkových mobilních, pevných a televizních služeb. Chceme přispět ke zlepšení pevného připojení, v jehož kvalitě zatím Česko zaostává. Rok 2019 bude klíčový pro nastartování cesty k mobilním sítím páté generace, tedy 5G. Jsme přesvědčeni, že rozvoj sítí páté generace je zásadní pro budoucnost a konkurenceschopnost České republiky.

Byl loňský ročník podnikatelských soutěží pro Vás osobně něčím výjimečným, odlišujícím se od těch předchozích?
Každý rok je pro rozhodování poroty těžší a těžší. Firmy si v dnešní době už opravdu váží zákazníka i zaměstnanců, takže se neobjevuje jeden jasný vítěz.

V rámci podnikatelských soutěží se každoročně vyhlašuje anketa Absurdita roku. Jak tuto kategorii hodnotíte?
Je to kategorie, kde se skutečně člověk zastaví a zamyslí, co naše legislativa umí vytvořit. Každý rok je z čeho vybírat a určitě je dobře, že anketa poukazuje na absurdity a pomáhá tak zlepšit české podnikatelské prostředí.