Roman Pommer: Malé firmy tíží obrovské zdražování v podstatě všech vstupů | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Roman Pommer: Malé firmy tíží obrovské zdražování v podstatě všech vstupů

Roman Pommer: Malé firmy tíží obrovské zdražování v podstatě všech vstupů

Viceprezident Hospodářské komory ČR v rozhovoru okomentoval nejen letošní vyhlašování ankety Absurdita roku, kterého se osobně zúčastnil, ale také aktuální podmínky pro podnikání, zejména malých a středních firem a segmentu živnostníků.

Podnikatelské prostředí se ani nestihlo vzpamatovat z covidové „dvouletky“ a už se projevují důsledky válečného konfliktu na Ukrajině. Co mohou podle Vás malí a střední podnikatelé očekávat v nejbližších měsících?
Zejména střední a menší firmy ve velkém pociťují zdražování energií i vstupů. Je třeba si uvědomit, že velké firmy nebo korporace mají mnohem více možností (jak personálních, tak finančních) se s touto situací, byť třeba za cenu nižšího zisku, vypořádat. V tuto chvíli mám skutečně obavy o ty nejmenší podnikatele a živnostníky, které může aktuální situace ohrozit i existenčně. Je proto i úkolem vlády, aby tomuto klíčovému sektoru ekonomiky pomohla. Ať už třeba legislativně, kompenzacemi, speciálními energetickými tarify a podobně.

V rámci podnikatelských soutěží je každoročně vyhlašována anketa Absurdita roku, jíž je Hospodářská komora odborným garantem. Vidíte za ty roky nějaký posun státu v přístupu k podnikatelům a živnostníkům?
Už jen to, že se tato "soutěž" tradičně pořádá, vysílá jasný signál politické reprezentaci. Jakkoliv se řada věcí v našem státě posunula, rok co rok na řadu absurdit narážíme. Důkazem je i tato anketa, která nemá o nominace nouzi.

V čem se Hospodářské komoře daří v poslední době nejvíce pomáhat podnikatelům?
V době covidové to bylo zejména poskytování klíčových informací o aktuálních opatřeních, kompenzacích a podobně. Klíčovým úkolem Komory bylo vyjednávání o finančních náhradách uzavřených sektorů a schématech postupného otevírání ekonomiky. Podobě se snažíme firmám pomáhat i nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině. Tady se vláda skutečně musí zaměřit na pomoc malým firmám, které tíží obrovské zdražování v podstatě všech vstupů.

Jak se díváte na uprchlickou vlnu z Ukrajiny v kontextu potřeb českého hospodářství?
Nepochybně může pro naši ekonomiku určitou pomoc s nedostatkem lidí poskytnout. Ale nedělejme si velké iluze, že nás uprchlická vlna nějak zásadně spasí. Zatím k nám logicky většinově přichází ženy s dětmi a starší lidé. Jak se situace vyvine po konci války, je nejasné. Je možné, že se část rodin bude vracet do vlasti, některé zase budou chtít zakotvit u nás. Takže se nelze na tento faktor moc upínat.

Významným tématem dne je bezpochyby inflace. Jak by s jejími důsledky měli podle Vás co nejlépe nakládat malí a střední podnikatelé?
Na to recept úplně nevidím. Zdražování tu zkrátka je a firmy musí nakupovat materiál, svítit, platit lidi nebo tankovat dál. I z našich šetření vychází, že část firem hodlá inflaci absorbovat nižšími maržemi, aby jejich zákazníci zdražování tolik nepocítili a neodešli třeba ke konkurenci. To ale pochopitelně jde jen po omezenou dobu a jen do určité míry.

Odstartoval 17. ročník podnikatelských soutěží. Jaké firmy a živnostníky (obecně) byste v nich Vy osobně rád viděl?
V naší zemi máme řadu úspěšných a kvalitních firem, které svou odolnost navíc prokázaly v uplynulých dvou koronavirových letech. Já v rámci Komory reprezentuji obkladačské řemeslo. Proto by mi udělalo velkou radost vítezství některého živnostníka z tohoto krásného odvětví. Nicméně velmi rád ocením všechny úspěšné firmy, které pomáhají naše ekonomice a dělají svou práci poctivě.