Pavel Tvrzník: Nikdo jiný nemá těžbu českého granátu | Firmaroku.cz
Příběhy úspěšných > Pavel Tvrzník: Nikdo jiný nemá těžbu českého granátu

Pavel Tvrzník: Nikdo jiný nemá těžbu českého granátu

Český granát zná asi každé malé dítě. Pojďme se ale s předsedou představenstva společnosti Granát, která se pyšní titulem Vodafone Firma roku 2018 Libereckého kraje, podívat na to, jak se doluje, zpracovává a co všechno je z něj možné vyrobit.
26. 09. 2018 | Firma roku

Co zahrnuje vaše podnikání?
Jsme družstvo, které vyrábí šperky s českými granáty. Náš program zahrnuje celé zpracování od vytěžení českého granátu, přes jeho vybroušení, zasazení do šperku, až po prodej koncovému zákazníkovi v našich prodejnách.

Jak probíhá vlastní dolování?
Těžba je v podstatě unikátní, protože v současné době se těží pouze jediné ložisko českého granátu a to je náš důl v Podsedicích v Českém středohoří. Těžba je velice jednoduchá, je to těžba povrchová, žádné hlubinné dobývání. Provede se skrývka zeminy, odhalí se vrstva štěrku, která obsahuje české granáty. Štěrk projde úpravnou, mechanicky se roztřídí a získaný koncentrát těžkých minerálů se pak ručně dotřídí a vyberou se z něj české granáty.

Kolik horniny se musí vytěžit na určité množství českých granátů?
Je to číslo, které možná někoho i šokuje, protože průměrná výtěžnost na ložisku se pohybuje kolem 13 až 15 gramů na tunu vstupní horniny. Je to opravdu hledání jehly v kupce sena.

Jak se technicky postupuje dále?
Po ručním třídění granátů z koncentrátu jde kámen do brusírny, kde se na něm vybrousí jednotlivé plošky, takzvané facety, vyleští se. K tomu se vyrábí kovová část šperku, kde se z odlévaných, lisovaných nebo mechanicky opracovaných komponentů spojí jednotlivé části, zasadí se do něj kameny, opatří se etiketou a výrobek jde k zákazníkovi.

Teď pojďme k tomu výslednému produktu. Jaký je sortiment výrobků…
Naše firmy vyrábí především stříbrné a zlaté šperky se zasazenými granáty v povrchové úpravě. Máme i vlastní galvanovnu, takže děláme různé povrchové úpravy, rhodium, ruthenium, paladium. V podstatě šperky můžou získat různou podobu. Vyrábíme celý sortiment šperků, jak dámských, tak pánských. Pro pány jsou to například různé kravatové spony, manžetové knoflíky, pouzdra na vizitky zdobená českými granáty. Pro dámy v podstatě všechny šperky, které si vymyslíte, od čelenky, přes přívěsky, prsteny, náušnice až například po brože. Nabízíme také sklo se zatavenými granáty.

Jaké jsou výhledy do budoucnosti, je například vaše ložisko vytěžitelné?
Trh má samozřejmě své limity. My převážnou část produkce prodáváme v tuzemsku. Samozřejmě máme kupce i ze zahraničí, protože český granát vedle piva a skla patří k nosným produktům zajímavým pro turisty. Co se týče těžby českého granátu, v současné době na ložisku v Podsedicích máme těžbu do budoucna zhruba na dalších třicet let. Pak jsou další prostory, kde se dá těžba rozvíjet. Záleží také na podmínkách, které pro tuto oblast nastaví stát. Jde také o jednání s vlastníky pozemků, například obcemi. My pozemek vytěžíme, zrekultivujeme a vrátíme původnímu majiteli. Pozemek je pak naprosto způsobilý pro další užívání, protože se jedná pouze o mechanickou těžbu. V současné době chystáme otevření ještě jednoho ložiska v Dolní Olešnici v Podkrkonoší.

To, že jste družstvo, není v našich podnikatelských soutěžích úplně obvyklé. Možná bychom mohli říci, jak družstvo funguje a jaká jsou specifika…
Družstevní podnikání je vlastně sdružení fyzických osob, které se spojí za společným účelem podnikání. Všichni členové jsou spolumajiteli, mají stejný členský vklad, takže jsou si rovni v hlasování. Z členské základny se pak volí představenstvo, které si volí předsedu, což jsme v současné době já.

Kolik je členů družstva a jak je do něj  možné vstoupit?
Když se naučíte řemeslo a nastoupíte do Granátu, tak se po deseti letech můžete stát členem. V současné době máme 227 zaměstnanců a z toho je zhruba 180 členů. Bez zajímavosti není ani to, že když člen odchází do důchodu, tak si odnáší takzvaný vypořádací podíl, což jsou zajímavé peníze.