Lezci ze Singing Rock | Firmaroku.cz
Aktuality > Lezci ze Singing Rock

Lezci ze Singing Rock

Ve společnosti, která vyrostla z malé garážové firmy, zafungovalo nadšení a odhodlání zakladatelů. Šikovnost ve výrobě, umění sehnat lidi, schopnost navazování obchodních kontaktů. Ale také smělost vzít pár výrobků do batohu a vyjet na veletrh do Mnichova. I to patří k začátkům dnes veleúspěšné firmy Singing Rock, vítěze krajského kola Vodafone Firma roku 2017.

Poniklá!
Singing Rock má svoje sídlo v Poniklé v Podkrkonoší v budově bývalé textilky z konce 19. století. Budovu, která byla doslova v dezolátním stavu, jak je to vidět u mnoha textilek v okolí, se podařilo z vlastních prostředků zachránit a od roku 2002 kompletně opravit. Singing Rock vrací textilní výrobu do míst, která jí odedávna patřila a snad i budou patřit nadále. Firma má dnes další výrobu v Semilech a na Šumpersku, dohromady včetně kovovýroby zahrnující výrobu maček, cepínů, kovových komponentů na pracovní postroje a kladek je to celkem sto padesát pro věc zapálených zaměstnanců.

Nadšení pro věc je základ
Singing Rock založili dva lezci, takže se začalo přirozeně s výrobou především horolezeckých sedáků a batohů. Postupně se sortiment dramaticky rozrůstal o další výrobky z oblasti horolezectví. Dírou na trhu se ukázalo hlavně vybavení pro pracovníky ve výškách, tzv. výškaře. Výroba se proto rozdělila na pracovní a sportovní segment, a tak je tomu dodnes. Zhruba 60 % je pro výškaře a další profesionály, jako jsou hasiči, armáda nebo policisté. Zbytek je sportovní vybavení pro horolezce, kteří mají lezení jako svoje hobby.

V českém rybníčku Singing Rock příliš konkurence nemá a v domácím prostředí je jednoznačnou jedničkou na trhu. Především ve zmiňovaném pracovním segmentu je v podstatě bezkonkurenční. V celosvětovém měřítku se pohybuje v konkrétních segmentech i v top 5. Vyváží do 65 zemí světa a vnímání značky je více než pozitivní. Zejména v pracovně-ochranných prostředcích proti pádu, konkrétně v lanovém přístupu, firma bez nadsázky udává světové směry a trendy.

   

Hitem firmy je lanový přístup
Je to technika pro vykonávání práce ve výškách, kde není možné ji provádět z plošiny nebo lešení - jednoduše řečeno tam, kam se k pracovnímu místu jde dostat jen pomocí lan. Čištění mrakodrapů nebo údržba listů větrných elektráren. Úzce spolupracují s norskou firmou, která dodává ochranné prostředky na ropné plošiny. Jeden z úvazků vyvinuli přímo pro ně.

Singing Rock kromě výroby a prodeje nabízí unikátní zaškolení pracovníků. Bezpečnost práce ve výškách je na prvním místě. Návrh kotvení na pracovišti, bezpečný pohyb, proškolení lidí a revize, zkrátka komplexní přístup. To dělá ze Singing Rock v České republice i ve středovýchodní Evropě jedničku na trhu.

Shánět kvalifikované švadleny a šičky do výroby ale není jednoduché. Na rozdíl od vývojářů, kde má firma vzhledem ke svému postavení na trhu i v tomto ohledu konkurenční výhodu. Vývojáři zde chtějí pracovat, často jsou sami volnočasovými horolezci. Takových příkladů je ve firmě dost, i těch, kteří se do kraje stěhují. U švadlen to komplikované je, a to ještě více v malé Poniklé, než v případě výroby v Semilech.

A co dalšího?
Základem vlastní výroby jsou sedáky. Ve sportovní řadě je široká nabídka sedacích postrojů. Top modelem mezi sportovními helmami je Penta. Je to světová špička co se týče váhy, odvětrání a technologie. Současná řada karabin je vyvinuta ve spolupráci s Výzkumným ústavem v Liberci. Vyrobit karabinu, která unese tři tuny, není problém, ale aby byla zároveň lehká, to už je kumšt. V pracovním segmentu je na světové úrovni helma Flash a výrobky lanového přístupu.

Sportovní helma Penta má 205 gramů. Je to světová třída, při  horolezectví je důležitý každý gram. Je pevná, má dostatek odvětracích  otvorů, takže se člověk při lezení nepotí. Proti konkurenci je zcela unikátní  způsob upínání helmy vzadu. Místo klasického kolečka, které se může lámat při transportu, má utahovací popruhy s jednoduchou sponkou, což je  v podstatě nezničitelné. Pracovní helma je výrazně těžší a je z jiného  materiálu. Navíc je ochrana proti boční deformaci například pro zúžené  prostory a ochrana proti elektrickému proudu.

Trhačka prověří pevnost
Vývoj třeba takové helmy začíná modelováním v hlíně, kdy se doslova vysochá základní tvar. Ten se poté skenuje, designéři vytvoří tisknutelný 3D model. Zkouší se ergonomie, pak se dělá forma a první prototypy z formy.

Ve speciální zkušebně na statické zkoušky mají vertikální i horizontální trhačku třeba na popruhy a zkušební věž na testování helem. Tady ve vývojové fázi probíhají interní testy. Následně je v rámci kontroly kvality stanovený počet výrobků testován. Dynamické zkoušky pak probíhají v polygonu a nad  rámec certifikačních povinností má firma cyklovací testování na pružiny, elastické popruhy nebo spony, kde se testuje třeba sto tisíc cyklů. Zjišťuje se tak míra opotřebování.

   

Pojďme do výroby...
Ve firemní přípravně pracovníci řežou potřebné délky, z nichž se pak v šicí dílně šijí finální výrobky. Firma má automatickou a poloautomatickou řezačku a plotry, což jsou zařízení na vyřezávání látky v ploše podle zadaného tvaru. Dříve se používaly řezací nože, které se musely vyrobit přesně na daný tvar a velikost. Každá změna znamenala nový nůž. Plotr je dnes řízený počítačem, takže stačí zadat parametry a jede se. Výrobky na plotru se dají měnit podle potřeby nebo aktuální zakázky klidně po hodině. Když vývojář zjistí, že je třeba ubrat centimetr, je to na plotru otázka pěti minut. Urychlení a zefektivnění výroby je neskutečné.

V šicí dílně jsou stroje na průmyslové šití a nejdůležitější jsou programovatelné stroje, kde se sešívají popruhy a přišívají se na ně spony, což je základ pevnostní konstrukce úvazku na zatížení například dvě tuny. Musí splňovat náležitosti ochranných prostředků třetí, nejvyšší kategorie, kde při poškození hrozí i smrt. Stroje jsou na rovné šití a programovatelné šití podle tloušťky materiálu a speciály typu lemovačů. Výroba musí samozřejmě procházet certifikační kontrolou. Pro firmu je to v případě evropských trhů otázkou jednoho měsíce, odlišné certifikáty pro americký trh trvá vyřídit zhruba dva měsíce. Stojí to zkrátka peníze a čas.

    

Vrcholem je unikátní polygon
Unikátní tréninkové centrum, polygon slouží pro školení zaměstnanců významných firem, třeba energetických. Základní kurz je jednodenní, lanová technika se školí tři dny. Singing Rock jako jediný nabízí v České republice školení pod záštitou mezinárodní a světově uznávané organizace, která vydává školicí standardy. Polygon je vybudován tak, aby simuloval v podstatě všechny možné aktivity při pohybu ve výškách, polohování na pracovním místě, záchranné techniky. Školí se osmi až dvanáctičlenné skupiny, třeba i hasičů, záchranářů nebo policistů. Polygonem prošly už tisíce zájemců a zapadá celkově do komplexního přístupu firmy. Druhý polygon má Singing Rock na Kladně v areálu bývalé Poldi a formou franšízi areály v Brně a Ostravě. V zahraničí pak polygony třeba v Portugalsku, Itálii nebo Rumunsku.

   

Firma se účastní  jednání mezinárodní horolezecké federace, která vydává bezpečnostní standardy. Ve svém oboru jdou v Singing Rock dál, než jen po cestě slepého následování rozhodnutí jiných, a snaží se věci ovlivnit přímo z praxe.

A firemní prodejna
Sportovní výrobky je možné sehnat v prodejnách zaměřených na horolezectví a outdoor, kde se prodá 80 % sportovní výroby. Přímo v Poniklé je firemní prodejna, společnost má vlastní e-shop. U pracovního sortimentu si firmy, které se výškovými pracemi zabývají, objednávají vybavení ve specializovaných prodejnách nebo osloví Singing Rock přímo pro individuální řešení. Celkově jasně dominuje export, který se šplhá přes 70 % výroby sportovních a pracovních produktů. Dominuje Německo, Norsko, Španělsko, významnými trhy jsou USA a Rusko.

  

Vizí do budoucna je udržovat výrobu v tuzemsku, stavět na tom, že se jedná o českou firmu, dávat lidem práci, která je baví a je dobře zaplacená. A ideálně být lídrem i ve světovém měřítku.

Jiří Hrdina (vpravo), ředitel Singing Rock, chtěl pracovat někde, kde by ho to mohlo bavit. Nejprve se od roku 2000 ve firmě věnoval systému řízení jakosti. Po osmi letech se stal ředitelem, který má dnes náhled do všech činností společnosti. Jan Zámečník (vlevo), marketingový specialista, se přistěhoval z Ostravy. Horolezení se věnuje od vysoké školy, má vystudovaný marketing a obchod. Obojí se v Singing Rock potkává, takže to pro něj byla v roce 2010 jasná volba. Je příkladem toho, že i v době hospodářské krize se dalo do Podkrkonoší přestěhovat za prací.